Strona główna 0_Slider Wręczono statuetki Świdnickiego Gryfa. Jerzy Skonieczny z tytułem Wybitnej Osobowości

Wręczono statuetki Świdnickiego Gryfa. Jerzy Skonieczny z tytułem Wybitnej Osobowości [FOTO]

0

Po raz dziewiętnasty lokalnym przedsiębiorcom wręczono statuetki Świdnickiego Gryfa. Wyróżnienia oraz nagrody otrzymali również nestorzy świdnickiego biznesu, natomiast specjalne wyróżnienie przyznane zostało Jerzemu Skoniecznemu. Jak podkreślała prezydent Świdnicy, uhonorowany tytułem Wybitnej Osobowości przedsiębiorca wykorzystał swoje umiejętności i talent biznesowy nie tylko do rozwoju własnej firmy, ale również do prowadzenia działalności charytatywnej i społecznej.

Nagroda „Świdnickiego Gryfa” ma na celu wyróżnienie, a także promowanie firm i przedsiębiorstw działających w mieście, jak również produktów wytwarzanych w regionie. Kapituła konkursu, złożona z przedstawicieli władz miasta, organizacji okołobiznesowych oraz ubiegłorocznych laureatów konkursu, uhonorowała firmy ze Świdnicy i powiatu świdnickiego w pięciu kategoriach: „Sudecki produkt regionalny”, „Lider przedsiębiorczości”, „Lider mikroprzedsiębiorczości”, „Zdrowie i uroda” oraz „Dobre smaki”.

Laureatami nagrody gospodarczej „Świdnicki Gryf 2023” zostali:

w kategorii Sudecki produkt regionalny:

  • Piramida Sp. z o.o. (Kostrza) – rozpoczęła swoją działalność w 1991 roku. Firma zajmuje się wydobywaniem granitu, jego obróbką i przeróbką. W chwili obecnej zatrudnia blisko 150 osób, produkując bardzo zróżnicowane wyroby kamienne, nie tylko z granitu strzegomskiego pochodzącego z własnej kopalni, ale także z różnokolorowych granitów i marmurów importowanych z całego świata. Oprócz podstawowych produktów takich jak: krawężniki, posadzki, schody blokowe, płyty fasadowe, parapety, blaty kuchenne firma produkuje również elementy małej architektury np. fontanny, ławki, kwietniki, figury ogrodowe itp. 70 % całej swojej produkcji spółka sprzedaje na eksport przede wszystkim na rynek szwajcarski i niemiecki. Rzeczą, która wyróżnia spółkę Piramida od innych firm tej branży jest fakt wykonywania przez nią bardzo trudnych realizacji. W roku 2022 spółka wykonała oraz zamontowała z granitu strzegomskiego stupę buddyjską (tradycyjna budowla religijna) w Kolumbii. Do tej pory firma wykonała i zmontowała kilkanaście podobnych stup buddyjskich w wielu krajach. Jest to bardzo nietypowy produkt z granitu strzegomskiego o imponujących wymiarach, a spółka jest jedynym producentem tego typu budowli w Polsce.

w kategorii Lider przedsiębiorczości:

  • Galess Sp. z o.o. (Świdnica) – jest jedną z większych firm na Dolnym Śląsku świadczącą usługi galwaniczne, która jako jedyna w Polsce świadczy usługę cynowania chemicznego oraz niklowania sulfaminowego w procesie automatycznym. Stale buduje nowe i modernizuje istniejące linie galwaniczne. Firma szczyci się wysoką jakością, terminowością i dbałością o środowisko naturalne. Funkcjonujące w przedsiębiorstwie Laboratorium Higieny Pracy i Badania Środowiska ESlab od 12 lat posiada akredytację Polskiego Centrum Akredytacji, potwierdzające kompetencje i upoważniające do wykonywania badań i pomiarów czynników szkodliwych występujących na stanowiskach pracy oraz w ściekach. Nowoczesne, dobrze wyposażone laboratorium pozwala świadczyć usługi dla innych dużych zakładów pracy. GALESS Sp. z o.o. może pochwalić się bardzo wysoką jakością wykonywanych usług. Najlepszym dowodem na to jest wieloletnia współpraca z kluczowymi firmami motoryzacyjnymi, które kładą ogromny nacisk na jakość i terminowość.

w kategorii Lider mikroprzedsiębiorczości:

  • Firma Inwestycyjna JW Witold Jaskólski, Henryk Włodek s. c. (Świdnica) – powstała w 2020 roku jako firma deweloperska, skupiająca się na inwestowaniu w ciekawych lokalizacjach ze zrównoważonym wskaźnikiem intensywności zabudowy. Obecnie realizuje inwestycje w Świdnicy, czyli zabudowę wielorodzinną – Ogrody Zawiszów oraz w Cieplicach. Firma stale rozbudowuje bazę firm współpracujących. Wprowadza na rynek nowy produkt, polegający na budowie mieszkań wraz z zarządzaniem w okresie gwarancji i po jej zakończeniu. Szanując środowisko naturalne, spółka dba o zagospodarowanie terenów inwestycyjnych nową zielenią. Planuje także wprowadzić system odczytu wodomierzy i ciepłomierzy poprzez obsługę z telefonu przez lokatorów i zarządcę oraz sterowanie temperaturą w mieszkaniu za pośrednictwem telefonu.

w kategorii Dobre smaki:

  • CAFE FOSA Wojciech Rut (Świdnica) – lokal nieprzerwanie czynny od 1993 roku. Początkowo oferta ograniczała się do serwowania asortymentu napojów alkoholowych, bezalkoholowych i drobnych przekąsek. Konkurencja i zapotrzebowanie lokalnego rynku usług gastronomicznych powodowały ciągły rozwój lokalu. Oferta została poszerzona o kawiarnię, a w dalszej kolejności restaurację specjalizującą się w potrawach kuchni włoskiej. W kolejnych etapach rozbudowy wykorzystywane były wszystkie odkrywane relikty dawnej Świdnicy. Uwarunkowania historyczne i lokalizacja, pozwoliły na stworzenie idealnego miejsca do organizacji koncertów, spotkań i imprez okolicznościowych. Działania te spotkały się z dużym uznaniem klientów. Ciągłe poszerzanie oferty usług spowodowało duży wzrost zatrudnienia, które obecnie utrzymuje się na poziomie kilkunastu osób. Odpowiedni ich dobór pozwala na kreowanie jak najlepszej oferty dla odwiedzających lokal szerokiej rzeszy klientów, którzy doceniają starania w należytym przygotowaniu potraw z najlepszych, oryginalnych, w większości włoskich produktów oraz obsłudze na odpowiednim poziomie.

w kategorii Zdrowie i uroda:

  • Medbeauty Aesthetic Clinic dr Andrzej Kępa (Świdnica) – to działająca od 2008 roku klinika medycyny estetycznej. W ramach prowadzonej działalności oferuje bezpłatne konsultacje dla pacjentów chcących poszerzyć wiedzę z zakresu medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej. Ponadto oferuje konsultacje dermatoonkologiczne, które w wielu przypadkach umożliwiły rozpoznanie i leczenie raka skóry. Dodatkowo co miesiąc udzielane są bezpłatne konsultacje dermokosmetyczne. Autorskim pomysłem, doktora Andrzeja Kępy, jest stworzona w 2014 roku Akademia Kształtu, w której dwie wykwalifikowane kosmetolog oferują zabiegi na najnowocześniejszych obecnie urządzeniach medycznych przeznaczonych do pracy z ciałem. Oferta Kliniki skierowana jest do wszystkich osób chcących w bezpieczny i profesjonalny sposób zadbać o zdrowie i wygląd. W 2020 roku wprowadzono do oferty pierwszy w Świdnicy program suplementacji, oferując dożylne wlewy witaminowe, wzmacniające, antiaging, wspomagające leczenie chorób nowotworowych. Trafiający do kliniki pacjenci onkologiczni są każdorazowo bezpłatnie konsultowani przez specjalistę onkologa. Doktor Andrzej Kępa za swoją działalność został uhonorowany wieloma nagrodami branżowymi i biznesowymi. Klinika jako jedyna na Dolnym Śląsku dysponuje specjalistycznym laserem piko sekundowym oraz jako jeden z trzech gabinetów na Dolnym Śląsku posiada laser umożliwiający liposukcję laserową i jednoczesny przeszczep komórek macierzystych pozyskiwanych z tkanki tłuszczowej. Oferowany jest również pełen zakres autologicznych biostymulatorów tkankowych wykorzystywanych w medycynie przeciwstarzeniowej i Anti-Aging.

Podczas gali tradycyjnie wręczone zostały specjalne wyróżnienia „Nestorów Biznesu Lokalnego„. W tym roku trafiły one do przedsiębiorców prowadzących działalność na terenie Świdnicy od ponad 25 lat, których doceniono za wkład w rozwój miasta i regionu. Wyróżnienia otrzymali:

  • Maria Szopa – prowadząca sklep „Szyk” przy Trybunalskiej oraz sklep „Szyk” przy ulicy Długiej,
  • Halina Pinkiewicz – prowadząca zakład i sklep jubilerski „Ariki” przy ulicy Komunardów,
  • Roman Duszyński – który przez wiele lat prowadził lodziarnię przy ulicy Długiej,
  • Krzysztof Szaliłow – prowadzący firmę „Rafix” przy ulicy Trybunalskiej,
  • Edward Gałczyński – prowadzący kwiaciarnię „Kwiaty i Upominki” przy ulicy Łukowej,
  • Ilona i Robert Kurowscy – prowadzący piekarnię przy ulicy Grodzkiej.

Tytułem „Wybitnej osobowości 2023” został uhonorowany Jerzy Skonieczny. – Przyznam szczerze, że jestem trochę zaskoczony. Startując w konkurencjach do Gryfa dotychczas nie udawało się zwyciężyć, ale okazuje się, że cierpliwie wyczekując też można zostać szczęśliwym – szczególnie z takiego wyróżnienia – mówił nagrodzony. Laureat to jeden z pierwszych świdnickich  przedsiębiorców. Swoją firmę budował od wczesnych lat osiemdziesiątych XX wieku. Przez wiele lat aktywnie wspierał rozwój przedsiębiorczości w regionie, między innymi jako członek Krajowej Izby Gospodarczej. Mogliśmy go poznać również jako wieloletniego członka prezydium Sudeckiej Izby Przemysłowo-Handlowej, dzięki której przygraniczna współpraca, nie tylko gospodarcza, w szczególności z Republiką Czeską, rozwinęła się na skalę wcześniej niespotykaną. Od 1991 roku członek Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich, należący do elitarnego Klubu 25, zrzeszającego założycieli tej prężnie działającej od ponad trzydziestu lat organizacji, a także wieloletni członek zarządu i władz stowarzyszenia. W 2002 roku piastował funkcję prezesa tej organizacji.

Laureat jest nie tylko przedsiębiorcą działającym na rzecz rozwoju gospodarki, ale też aktywnym i utytułowanym działaczem społecznym. To wieloletni członek Klubu Rotary Świdnica-Wałbrzych, słynącego z działalności charytatywnej. Jest także Członkiem Honorowym Związku Więźniów Politycznych okresu Stalinowskiego, za którego wspieranie, także finansowe, został uhonorowany Krzyżem Więźnia Politycznego 1939-1956. W 2010 roku za te dokonania prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski odznaczył go Srebrnym Krzyżem Zasługi. Działalność gospodarcza to jednak nie tylko męska robota w metalu, ale też – prowadzone wspólnie z żoną Krystyną oraz córkami Edytą i Justyną – restauracji Wołowina w Świdnicy, a także Gospodarstwa Agroturystycznego Podkowa w Modliszowie.

Gryfem Specjalnym dla organizacji pozarządowej nagrodzony został świdnicki oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Towarzystwo powstało w Świdnicy 12 listopada 1988 roku z inicjatywy Witolda Karsta, Tadeusza Reczucha i Zbigniewa Strzeleckiego. Towarzystwo wpisało się w kontekst historyczno polityczny, który miał miejsce po II wojnie światowej, gdy na Ziemie Odzyskane przybyli mieszkańcy ze wschodu i stanowili około 40% społeczności. Głównymi celami Towarzystwa jest zachowanie pamięci o historii i kulturze kresowej oraz służenie pomocą mieszkającym tam nadal Polakom.

Instytucja bardzo dba o walory edukacyjne swojej działalności, toteż od początku istnienia chętnie współpracuje ze szkołami przy organizacji konkursów tematycznych np. „Moje kresowe korzenie”. Utrwala pamięć o losach Polaków urodzonych na kresach, głosi prawdę historyczną tak często wypaczaną czy przemilczaną.

Dzięki inicjatywie i funduszom Towarzystwa umieszczono w mieście kilka tablic pamiątkowych, upamiętniających wydarzenia historyczne. Nadano też nazwy ulicom i rondom świdnickim ku pamięci kresowian. W kalendarzu imprez sygnowanych przez Towarzystwo pojawiają się w kolejnych latach ważne dla całego środowiska lokalnego Dni Lwowa i Kultury Kresowej oraz wystawy.

/mn/

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułCo grają w kinie? [MULTIKINO – REPERTUAR, PREMIERY]
Następny artykułHunter dzisiaj zagra w Świdnicy. Kto wygrał bilety na koncert?