Strona główna 0_Slider Boją się używać wodę z wodociągu. Burmistrz umywa ręce?

Boją się używać wodę z wodociągu. Burmistrz umywa ręce?

0

Po raz drugi w wodociągu dostarczającym mieszkańcom gminy Jaworzyna Śląska zostały wykryte bakterie z grupy coli, o czym informowaliśmy 6 października. To najpoważniejszy, ale nie jedyny problem. Latem z kranów w Bolesławicach płynęła bura ciecz, a przed kilkoma dniami – mętna i żółta. Co się dzieje z wodociągiem? Burmistrz Grzegorz Grzegorzewicz nie chce o tym rozmawiać, na stronie gminy nie ma wzmianki o problemach.

– Od czerwca nie używamy wody z kranu do picia i gotowania, kupujemy butelkowaną – mówi jeden z mieszkańców Bolesławic, który jest już zmęczony powtarzającymi się kłopotami z wodociągiem gminnym. Problemy zaczęły się w  maju.

Od 22 do 27 maja Zakład Usług Komunalnych w Jaworzynie Śląskiej prowadził prace mające na celu poprawę wydajności jednej ze studni głębinowych. Wobec jej czasowego wyłączenia z eksploatacji mieszkańców uprzedzano o możliwości występowania czasowych problemów z dostawami wody i apelowano o racjonalne jej wykorzystywanie. W krótkim komunikacie przekazanym za pośrednictwem mediów społecznościowych Urzędu Miejskiego w Jaworzynie Śląskiej poinformowano, że w wyniku prac doszło do „tymczasowego pogorszenia jakości wody”. 29 maja zarządzający wodociągiem Zakład Usług Komunalnych poinformował o awarii jednego z filtrów. ZUK zapowiedział dezynfekcję wodociągu, zalecał użytkownikom spuszczanie wody.

W czerwcu problemy pojawiły się Bolesławicach, gdzie z kranów popłynęła bura ciecz. Próby wody zostały pobrane 19 czerwca. 10 lipca świdnicka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna poinformowała zgłaszającego problem, że woda dostarczana z wodociągu publicznego do posesji w Bolesławicach nie przekracza dopuszczalnych parametrów mikrobiologicznych, ale stwierdzono przekroczenie zawartości manganu – o ponad 100%. To właśnie ten pierwiastek odpowiada za brunatny osad, żelazisty posmak i oleiste plamy. ZUK otrzymał zalecenia, ale wodę Sanepid warunkowo dopuścił do użytkowania. We wrześniu Sanepid po wykonaniu badań na terenie miasta i gminy poinformował Zakład Usług Komunalnych, że woda odpowiada normom sanitarnym pod względem fizykochemicznym.

W październiku z kranów w Bolesławicach popłynęła żółta, mętna woda. To była kolejna sytuacja, która dotknęła to miejsce. – Zadzwoniłem natychmiast do ZUK-u i Sanepidu. Pan z ZUK-u przyjechał i stwierdził, że woda ma być żółta! – denerwuje się mieszkaniec gminy.

Tymczasem na nasze pytania niepodpisana z imienia i nazwiska osoba zatrudniona w ZUK-u odpowiada:

Zakład Usług Komunalnych w Jaworzynie Śląskiej Sp. z o.o. informuje, że w ostatnim czasie nie otrzymywał żadnych zgłoszeń od mieszkańców miejscowości Bolesławice o zmienionej barwie wody dostarczanej z sieci wodociągowej. Niemniej dziękujemy za informację, po uzyskaniu której pracownicy Spółki niezwłocznie udali się na wskazane miejsce i wykonali badania parametrów wody. Wykonane analizy nie wykazały przekroczeń norm jakości wody przeznaczonej do spożycia.

Woda do miejscowości Bolesławice jest doprowadzona siecią wodociągową ze stacji uzdatniania w Jaworzynie Śląskiej. Parametry wody w procesie uzdatniania są na bieżąco kontrolowane całą dobę przez siedem dni w tygodniu i nie wskazują, aby ze stacji do sieci była przekazywana woda z jakimikolwiek przekroczeniami.

Spółka systematycznie wykonuje badania wody w wielu punktach poboru z sieci wodociągowej zgodnie z harmonogramem ustalonym z Powiatową Stacją Sanitarno- Epidemiologiczną w Świdnicy, jak również wykonuje w razie potrzeby dodatkowe badania we własnym zakresie poza ustalonym harmonogramem. Informacje dotyczące wyników badań wody są przekazywane do PSSE w Świdnicy oraz zamieszczane na stronie ZUK w zakładce Wodociągi i kanalizacja – Jakość wody.

Woda dostarczana przez Spółkę do odbiorców spełnia wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi oraz jest zdatna do picia.

Chwilowa zmiana parametrów wody może wystąpić m.in. po wykonywaniu prac na sieci wodociągowej, o czym Spółka powiadamia mieszkańców w ogłoszeniach umieszczanych na swojej stronie internetowej. Spółka reaguje na każde zgłoszenie o zmianie parametrów wody.”

– To nieprawda! Oczywiście, że dzwoniłem do ZUK-u, a po moim telefonie przyjechali do Bolesławic i spuszczali wodę z hydrantu. To wtedy pracownik powiedział, że woda ma być żółta – mówi mieszkaniec i dodaje, że tego samego dnia zawiadamiał świdnicki Sanepid.

Zapytaliśmy  jakie działania zostały przez stację podjęte i co wykazały. Odpowiedział Powiatowy Inspektor Sanitarny dr n.med. Ireneusz Skawina:

1. Organ otrzymał jedno zgłoszenie telefoniczne od mieszkańca Bolesławie dot. zmienionej barwy wody (żółtej), które przekazano do Zakładu Usług Komunalnych w Jaworzynie Śląskiej Sp. z o.o. celem weryfikacji podnoszonego zarzutu.
2. Przedsiębiorstwo wodociągowe poinformowało organ, że na miejscu zgłoszenia nie stwierdzono żółtego zabarwienia wody. Pomimo powyższego podjęto decyzję o rozpoczęciu piukania sieci na hydrantach w miejscowości Bolesławiec.
3. Wyniki analiz próbek wody pobranych w ramach bieżącego nadzoru sanitarnego, przez przedstawiciela Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Świdnicy z wodociągu publicznego Jaworzyna Śląska – sieć wodociągowa w Jaworzynie Śląskiej, Pastuchowie, Starym Jaworowie wykazały, że woda odpowiada normom sanitarnym pod względem fizykochemicznym zawartym w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 07 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2017 r., poz. 2294). Wobec powyższego nie zaistniała konieczność wydawania zaleceń lub nakazów w sprawie złej jakości wody pod względem fizykochemicznym.
4. Wyniki badań laboratoryjnych próbek wody pobranych w miesiącu wrześniu w ramach kontroli wewnętrznej przez Zakład Usług Komunalnych w Jaworzynie Śląskiej Sp. z o.o. nie wykazały przekroczeń parametrów fizykochemicznych – woda w zakresie oznaczonych parametrów spełniała wymagania rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2017 r., poz. 2294). Ponadto, prowadzony jest bieżący nadzór sanitarny nad jakością wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, pochodzącej z wodociągu publicznego w Jaworzynie Śląskiej przez PPIS w Świdnicy oraz przez przedsiębiorstwo wodociągowe (w ramach kontroli wewnętrznej).

Na stronie ZUK-u w podanych zakładkach ostatnie umieszczone wyniki badań wody na terenie gminy pochodzą z 26 lipca 2023r. ZUK okazjonalnie zamieszcza komunikaty na stronie głównej spółki, po resztę odsyłając mieszkańców do Biuletynu Informacji Publicznej. Poszukiwanie informacje z BIP-ie nie jest łatwe. Sprawy nie ułatwia także Urząd Miejski, który na swojej stronie nie zmieścił żadnej notatki o kolejnym problemie jaworzyńskiego wodociągu z ubiegłego tygodnia – wykryciu w dwóch punktach poboru w Urzędzie Miejskim i szkole w Starym Jaworowie bakterii z grupy coli (do podobnej sytuacji doszło w 2019 roku).

W ubiegłym tygodniu zwracaliśmy się do burmistrza Grzegorz Grzegorzewicza z prośbą o rozmowę na temat jaworzyńskiego wodociągu. Sms-em odpowiedział, żeby kontaktować się z Zakładem Usług Komunalnych. Kolejne próby nawiązania rozmowy nie powiodły się, do burmistrza skierowaliśmy wniosek o udzielenie wywiadu.

Do tematu będziemy wracać.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]
Zdjęcia i nagrania nadesłane przez czytelnika

Poprzedni artykułKupno domu na wsi – co musisz wiedzieć przed zakupem
Następny artykułDzień Gier Planszowych już jutro w Świdnicy