Strona główna Wydarzenia Dobromierz 99 milionów dla Dobromierza na rozwój podstrefy ekonomicznej. Zainwestują tam Bosch i...

99 milionów dla Dobromierza na rozwój podstrefy ekonomicznej. Zainwestują tam Bosch i Amazon

0

Co najmniej dwa tysiące miejsc pracy ma powstać w najbliższych latach dzięki inwestycjom na terenie podstrefy ekonomicznej w Dobromierzu. Gmina właśnie otrzymała pokaźną dotację, która zostanie przeznaczona na przygotowanie niezbędnej infrastruktury.

Dobromierska podstrefa ekonomiczna o powierzchni ponad 78 hektarów została ustanowiona w 2016 roku, jednak dopiero niedawno nastąpiło ożywienie i wzrost zainteresowania tamtejszymi terenami inwestycyjnymi. Od września 2022 roku właścicielem ponad 19 hektarów gruntów jest firma Amazon zamierzająca wybudować obiekt logistyczno-magazynowy. W kwietniu 2023 roku poinformowano z kolei, że niemiecki koncern Bosch zainwestuje 1,2 mld złotych w budowę fabryki pomp ciepła na działce o powierzchni 48 hektarów.

Kolejne ważne wieści dotyczące rozwoju podstrefy zostały ogłoszone w środę, 4 października 2023 roku. W ramach Programu Inwestycji Strategicznych rządowego funduszu Polski Ład gminie Dobromierz przyznano dofinansowanie w wysokości 99 mln złotych z przeznaczeniem na budowę niezbędnej infrastruktury. – Cieszymy się bardzo z tej dotacji. Są to dla nas bardzo ważne środki. Musimy przebudować cały układ drogowy, który będzie wyposażony w trzy ronda, w drogi dojazdowe do poszczególnych działek w strefie. Wykonamy drogi oraz sieci wodno-kanalizacyjne, żeby ten teren mógł w pełni funkcjonować. Bez dofinansowania nie bylibyśmy w stanie tego wykonać. To prawie trzy nasze budżety – tłumaczy wójt gminy Dobromierz, Jerzy Ulbin.

Wójt ma jednocześnie nadzieję, że chętnych do pracy na terenie podstrefy nie zabraknie. – Myślę, że tak duże firmy, jak Amazon i Bosch, zrobiły odpowiednie rozeznanie na rynku pracy. Mają one zarazem duże oddziaływanie – nie tylko lokalne, ale też regionalne – wskazuje Ulbin. – Za dwa i pół roku potrzebnych będzie 2000 pracowników. Mieszkańcy naszej gminy dojeżdżają obecnie do pracy w Żarowie, Jaworze, czy też do strefy podwrocławskiej. Może będą zainteresowani pracą w Dobromierzu, nie tracąc czasu na dojazdy. Są również gminy ościenne, takie jak Bolków czy Stare Bogaczowice, jest powiat jaworski – dodaje.

/mn/

fot. UG Dobromierz

Poprzedni artykułPowiesili figurę Matki Bożej na rusztowaniu. Prokuratura stawia zarzuty, sprawcy mówią – głupi żart
Następny artykułAdoptuj wirtualnie, kochaj realnie! Jak pomóc bezdomniakom ze świdnickiego schroniska?