Strona główna 0_Slider Zabytkowa willa odzyskuje blask. Odrestaurowana elewacja wyłoniła się spod rusztowań

Zabytkowa willa odzyskuje blask. Odrestaurowana elewacja wyłoniła się spod rusztowań [FOTO]

0

Trwają prace związane z odrestaurowaniem imponującej willi przy ulicy Muzealnej. Po zakończeniu remontu zabytkowy budynek będzie pełnił funkcję mieszkaniową.

Budynek przy ulicy Muzealnej 4 został wzniesiony w 1892 roku jako prywatna willa „Morys Ruh” znanego świdnickiego inżyniera wiertnika Morisa. Na fragmencie elewacji zachodniej ściany kamienicy znalazła się postać górnika sztygara, natomiast na kartuszu umieszczonym w portalu bramy głównej znalazło się górnicze godło, charakterystyczne dla zawodu wykonywanego przez właściciela obiektu.

W latach 1939-1945 w willi mieściło się Muzeum Miejskie, od którego pochodzi nazwa ulicy. Zajęto w nim dla celów wystawienniczych dziewięć pomieszczeń. W otwartej w sierpniu 1939 roku ekspozycji znalazły się zabytki archeologiczne, broń, wyroby rzemiosła, eksponaty obrazujące kulturę mieszczańską, wiejską i kościelną, ubiory, wyroby z porcelany, cyny, rękopisy, czy też druki.

W październiku 1955 roku do kamienicy przeniesiono internat I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Kasprowicza, w którym zamieszkało 57 dziewcząt i 34 chłopców. W latach 1963-1969 przy Muzealnej 4 mieściły się pracownie przedmiotowe: fizyczna, chemiczna i biologiczna oraz biblioteka szkolna. Edukacyjną funkcję budynek utracił na początku lat 90. XX wieku, gdy liceum przeniosło się na ulicę Pionierów.

Ulica Muzealna 4 (zdjęcie z kolekcji Horsta Adlera, zasoby Świdnickiego Archiwum Cyfrowego – Świdnica – Moje Miasto)

Po sprzedaniu kamienicy przez powiat świdnicki, zabytkowy budynek przechodził z rąk do rąk, popadając w coraz większą ruinę. Wraz ze stwierdzeniem przypadków odpadania gzymsów sprawą willi zajął się Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego, który w 2014 roku wydał nakaz doprowadzenia kamienicy do należytego stanu. Ówczesny właściciel zdecydował się na doraźne zabezpieczenie budynku poprzez zamontowanie siatki, która miała zatrzymywać spadający tynk i fragmenty gzymsów. Pomimo wielokrotnych zapowiedzi nie rozpoczęto kapitalnego remontu.

Przed czterema laty pojawiła się nadzieja, że obiekt jednak nie ulegnie dewastacji. W lutym 2019 roku budynek został kupiony przez świdnicką firmę Smart Work, która podjęła decyzję o odrestaurowaniu willi i tchnięcia w nią nowego życia. Gruntowny remont został poprzedzony badaniami i przygotowaniem programu, który zaakceptował konserwator zabytków. Firma odnawia budynek głównie w oparciu o własne środki i kredyty. W 2019 miasto przyznało jedną dotację w wysokości 46 tys. złotych na prace zabezpieczające dach.

Początkowo wysiłki właścicieli zabytkowego obiektu koncentrowały się m.in. wokół dachu oraz renowacji nawiązujących do górnictwa zdobień. Z końcem kwietnia przystąpiono do remontu elewacji willi. Realizację tych robót zlecono bielawskiej firmie Usługi Ogólnobudowlane Piotr Kozłowski. W ostatnich dniach odsłonięta została odświeżona elewacja od strony ulicy Muzealnej. Jak podkreślają właściciele, podczas prac sporo uwagi poświęcane jest detalom architektonicznym. – To one decydują o doskonałości i estetyce budynku. My staramy się wydobyć z nich całe piękno – wskazują. Renowacji poddawane są też drewniane elementy balkonów.

/mn/

Poprzedni artykułPragną wrócić na zwycięskie tory [BĘDZIE LIVE]
Następny artykułOd pierników po „Michałki”. Słodkie tradycje regionu w Muzeum Dawnego Kupiectwa [FOTO]