Strona główna 0_Slider Uczcili pamięć ofiar II wojny światowej. Uroczystość na terenie muzeum Gross-Rosen

Uczcili pamięć ofiar II wojny światowej. Uroczystość na terenie muzeum Gross-Rosen [FOTO]

0

W atmosferze powagi, zadumy i refleksji historycznej, na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen w Rogoźnicy, odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary agresji niemieckiej na Polskę.

Obóz powstał w 1940 roku na terenie ówczesnej III Rzeszy w Gross-Rosen, dzisiejszej Rogoźnicy. – Początkowo obóz stanowił filię KL Sachsenhausen. Umieszczani w obozie więźniowie wykonywali pracę w miejscowym kamieniołomie granitu. Jak wynika z dokumentacji obozowej, pierwszy transport przybył tam 2 sierpnia 1940 roku. Początkowo obóz nie był samodzielny, dopiero od 1941 roku obóz uzyskał status samodzielnego obozu koncentracyjnego – przywoływała kilka lat temu Katarzyna Książek-Żurowska z Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu we Wrocławiu.

Warunki życia w obozie, takie jak prymitywne baraki mieszkalne, brak bieżącej wody czy kanalizacji, ciężka, wielogodzinna praca w kamieniołomie, głodowe racje żywnościowe, brak należytej opieki lekarskiej, nieustanne maltretowanie i terroryzowanie więźniów, zarówno przez załogę SS, jak i więźniów funkcyjnych, powodowały dużą śmiertelność. Gross-Rosen był postrzegany jako jeden z najcięższych obozów koncentracyjnych. W obozie działał piec krematoryjny.

W Gross-Rosen więziono 125 tysięcy osób. – Jeżeli chodzi o strukturę narodowościową więźniów, to do najliczniejszych grup w kompleksie Gross-Rosen należeli Żydzi, Polacy oraz obywatele byłego Związku Radzieckiego. Szacunkowa liczba ofiar obozu Gross-Rosen wynosi około 40 000 – wskazywała Książek-Żurowska. W obliczu nadchodzącego frontu rosyjskiego, nastąpił jeden z najtragiczniejszych okresów w dziejach tego obozu, jakim była jego ewakuacja. Miała ona miejsce w początkach 1945 roku. Z zimna, głodu, wycieńczenia, jak i w wyniku egzekucji zginęło wiele tysięcy więźniów.

W niedzielę, 3 września uczczono pamięć pomordowanych w obozie koncentracyjnym. – Polową mszę św. w intencji ofiar II wojny światowej odprawił biskup pomocniczy diecezji świdnickiej ks. bp Adam Bałabuch. Przejmującym momentem było odczytanie przez harcerzy ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej w Strzegomiu Apelu Poległych. Na sam koniec zaproszeni goście, przedstawiciele poszczególnych instytucji oraz osoby prywatne złożyły wieńce pod pomnikiem mauzoleum – opisują strzegomscy samorządowcy.

/mn/

Poprzedni artykułOd poniedziałku drogowe utrudnienia i objazdy. Rusza remont Kraszowickiej
Następny artykułRękodzieło i regionalne specjały na jarmarku produktów lokalnych [FOTO]