Strona główna Artykuł sponsorowany Ubezpieczenia aut – najczęściej popełniane błędy

Ubezpieczenia aut – najczęściej popełniane błędy

0

Każdy właściciel samochodu wie, że ubezpieczenie samochodu to ważna kwestia. Do obowiązkowych ubezpieczeń, bez których nie można legalnie poruszać się po drogach należy ubezpieczenie OC. Firmy ubezpieczeniowo oferują dodatkowo szereg polis, dzięki którym użytkownicy ruchu mogą czuć się bezpiecznie. Niestety, wiele z nas popełnia te same błędy, tym samym odbierając sobie szansę na korzystne ubezpieczenia aut. Jakich błędów nie popełniać?

Ubezpieczenie samochodu na ostatni moment 

Do poważnych błędów, które właściciele aut popełniają nagminnie jest niedopilnowanie terminu ważności OC samochodu. Do takich sytuacji dochodzi między innymi przy zakupie samochodu. Wówczas korzystamy z polisy OC wykupionej przez poprzedniego właściciela. Ubezpieczenie OC samochodu należy odnowić przed wygaśnięciem poprzedniej umowy, aby zachować ciągłość. Warto podkreślić, że przy ubezpieczeniu OC dostępna jest często ciągłość umowy, a więc po jej wygaśnięciu zostaje automatycznie przedłużona, wówczas nie ma się o co martwić.

Ubezpieczenie OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, a co za tym idzie jego brak niesie ze sobą ryzyko wysokich kar. Brak polisy OC może właściciela pojazdu dużo kosztować. Jeżeli ubezpieczenie pojazdu wygasło od 1 do 3 dni temu, wówczas kara wynosi niewiele ponad tysiąc złotych. Wraz z wydłużeniem się tego czasu, rosną kwoty kar. Bez względu czy interesuje nas obowiązkowe ubezpieczenie samochodu OC, AC, Assistance czy też dodatkowe ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków z zakupem nie warto zwlekać.

Ubezpieczenie auta na ostatnią chwilę niekiedy wiąże się z wyborem niekorzystnej oferty, dlatego uwrażliwiamy posiadaczy pojazdów mechanicznych o konieczności dbania o terminy. Najlepsze oferty ubezpieczeń można sprawdzić na: tuz.pl/ubezpieczenie-samochodu.

Ubezpieczenia aut bez porównania ofert

Ubezpieczenia aut różnią się w zależności od konkretnych ofert. O ile polisa OC, a właściwie jej zakres jest regulowany przez polskie prawo, tak dodatkowe ubezpieczenie komunikacyjne warto dokładnie sprawdzić przed podjęciem decyzji o zakupie. Obowiązkowe ubezpieczenie OC może również różnić się ceną, dlatego niedopuszczalnym błędem jest wybór pierwszego lepszego ubezpieczyciela.

Przy wyborze ubezpieczenia OC i dodatkowych polis mogą pomóc dostępne w sieci porównywarki i kalkulatory. Po wpisaniu niezbędnych danych dotyczących samochodu i kierowcy uzyskamy listę firm, wraz z wysokością stawek, dzięki czemu podjęcie decyzji będzie dużo prostsze. Ubezpieczenie samochodu online powinno być również poprzedzone gruntownym sprawdzeniem umowy ubezpieczenia. W skrajnych przypadkach okazuje się, że wypłata odszkodowania wiąże się z obostrzeniami i wyłączeniami, których nie należy pominąć.

Ubezpieczenie auta – podanie nieprawidłowych danych 

Zarówno ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, jak i dodatkowe ubezpieczenia samochodu wymaga podania prawdziwych danych dotyczących pojazdu. Celowe zatajenie lub też nieintencjonalne pomyłki wprowadzają ubezpieczyciela w błąd, co może okazać się ogromną komplikacją. Przy zakupie polisy Autocasco, która w swojej ofercie zawiera między innymi ochronę przed kradzieżą, ubezpieczyciel będzie chciał poznać szczegóły zastosowanych w pojeździe zabezpieczeń. Ubezpieczenie AC może niekiedy generować potrzebę zastosowania dodatkowych środków ostrożności, aby zminimalizować ryzyko kradzieży. Podobnie sytuacja wygląda w kwestii posiadania dodatkowych kluczyków do samochodu. Jeżeli padnie to pytanie, kupując ubezpieczenie komunikacyjne, nie można podawać nieprawdziwych informacji. Właściciele samochodów często świadomie zatajają informacje dotyczące przeznaczenia samochodu czy też jego wartości, co powoduje ryzyko zerwania umowy lub niewypłacenia odszkodowania.

Do zatajenia informacji dochodzi bardzo często, gdy kierowca jest mało doświadczony. Zakłada się, że mniej doświadczeni kierowcy, rozpoczynający dopiero swoją przygodę na drogach, stanowią większe zagrożenie dla bezpieczeństwa. Tym samym wysokości stawki w ubezpieczeniach obowiązkowych i dodatkowych może okazać się większa, co nie powinno dziwić. Ubezpieczyciel musi być świadomy, kim rzeczywiście jest kierowca. W przypadku niezgłoszenia młodego kierowcy jako dodatkowego ubezpieczyciel może zażądać zwrotu kosztów odszkodowania jeżeli dojdzie do wypadku lub kolizji z jego udziałem.

Wybranie zbyt wąskiej oferty ubezpieczeniowej 

Gruntowne sprawdzenie oferty ubezpieczeniowej ma szczególne znaczenie przy wyborze polisy dodatkowej. Niestety, często kierując się chęcią oszczędności, kierowcy decydują się na wąskie oferty, które w rzeczywistości okazują się bezużyteczne. Warto jednak zachować zdrowy rozsądek, ponieważ wybranie najszerszych ofert może wiązać się ze sporym wydatkiem. Warto więc przeanalizować swoje potrzeby, to jak często korzystamy z samochodu, długość wykonywanych tras i na podstawie tych ustaleń, wybrać odpowiednią ofertę.

Błędów w kwestii ubezpieczenia samochodu jest wiele. O ile niedoświadczeni kierowcy mogą sobie pozwolić na niewiedzę, tak wprawni kierowcy powinni być świadomi niemiłych konsekwencji błędów. Ubezpieczenia aut powinny być wybierane świadomie, bez pośpiechu i po ówczesnych porównaniu ofert dostępnych na rynku.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułModne sportowe buty damskie. Poznaj najważniejsze trendy
Następny artykułPobiegane w Żarowie [WYNIKI, FOTO]