Strona główna Wydarzenia Świdnica Świętowali złote, diamentowe i żelazne gody

Świętowali złote, diamentowe i żelazne gody [FOTO]

0

Dwadzieścia par świętowało w sobotę jubileusz pożycia małżeńskiego. Ceremonia ta to niezwykły czas nie tylko dla małżonków, ale także dla całych rodzin. Wywołuje wiele wzruszeń, jest miłą okazją do spotkania się z dawno niewidzianymi członkami rodzin, do odświeżenia wspomnień i wzniesienia toastu za szczęśliwych małżonków. Uroczystość tradycyjnie odbyła się w Urzędzie Stanu Cywilnego, a medale za długoletnie pożycie małżeńskie wręczyła prezydent Świdnicy.

Złote gody, czyli 50 lat małżeństwa obchodzili: Maria i Jan Augustynowie, Zofia i Jan Królowie, Danuta i Tadeusz Niezgoda, Irena i Henryk Mojsa, Helena i Stanisław Rudniccy, Lilianna i Janusz Sobczykowie, Lucyna i Tadeusz Szalowie, Krystyna i Stanisław Wiąckowie, Celina i Jerzy Zaczyńscy, Janina Toruń-Białkowska i Kazimierz Białkowski, Sabina Spodymek-Kapuścińska i Ryszard Kapuściński, Pelagia Przybylska-Koźbiał i Stanisław Koźbiał, Regina i Józef Kubaccy, Lucyna i Kazimierz Pająkowscy, Alicja i Jan Tymczyszynowie, Krystyna i Aleksander Zychowie (55 lat), Bronisława i Stanisław Bieńkowie (58 lat). Diamentowe gody, czyli 60 lat małżeństwa, obchodzili: Kazimiera i Jerzy Szycowie oraz Genowefa i Józef Kleccy, natomiast żelazne gody, czyli jubileusz 65 lat małżeństwa, świętowali Aleksandra i Józef Głowaccy.

Przypomnijmy, odznaczenia za długoletnie pożycie małżeńskie nadawane są przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Medal za długoletnie pożycie małżeńskie stanowi wyróżnienie dla osób, które przeżyły w jednym związku małżeńskim 50 lat, jest on wyrazem uznania za wytrwanie w zobowiązaniu, które małżonkowie składali sobie przed laty. O nadanie odznaczenia występuje Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego na prośbę jubilatów lub ich bliskich.

Urząd Stanu Cywilnego w Świdnicy organizuje uroczystości jubileuszowe mieszkańców miasta Świdnicy, gminy Świdnica i gminy Marcinowice. Nie jest w tym wypadku istotne, gdzie jubilaci zawierali związek małżeński. Jeśli małżeństwo zostało zarejestrowane w księgach znajdujących się w USC Świdnica, wówczas nie jest potrzebny odpis aktu małżeństwa. Jeśli akt znajduje się w innym urzędzie jubilaci lub ich bliscy powinni poinformować o dacie i miejscu zawarcia związku małżeńskiego przez jubilatów. Poza aktem małżeństwa konieczne jest okazanie dowodów osobistych obojga małżonków. Z uwagi na czas, jaki zabierają formalności związane z nadaniem i przesłaniem z Kancelarii Prezydenta RP odznaczeń, należy odpowiednio wcześnie zwrócić się do USC z prośbą o wystąpienie o nadanie odznaczeń (ok. 6 miesięcy przed datą jubileuszu).

Pary małżeńskie, które jubileusz złotych godów mają już za sobą, a dotąd nie otrzymały medali, mogą również otrzymać takie odznaczenia. Na uroczystościach jubileuszowych mile widziane są również pary małżeńskie, które obchodzą kolejne okrągłe rocznice. W trakcie uroczystości jubileuszowych organizowanych przez Urząd Stanu Cywilnego małżonkowie odnawiają przysięgę małżeńską, Prezydent Miasta Świdnicy, Wójt Gminy Świdnica i Wójt Gminy Marcinowice wręczają swoim mieszkańcom nadane im odznaczenia oraz drobne upominki.

/UM Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułChcesz się wyszaleć na rowerze? Nowe trasy dla miłośników dwóch kółek i jazdy po górach [FOTO]
Następny artykułBlisko 5 milionów na remont zabytków w powiecie. Dwa obiekty ze Świdnicy z rządową dotacją