Strona główna Kultura „Śladami mistrzów”. W niedzielę koncert w katedrze świdnickiej

„Śladami mistrzów”. W niedzielę koncert w katedrze świdnickiej

0

Trwa II edycja Festiwalu Organowego Młodych „Śladami Mistrzów”. Na zaproszenie nagradzanego, młodego świdnickiego organisty Jakuba Monety swoje umiejętności prezentują uzdolnieni i już mimo wieku doświadczeni muzycy z Polski. Najbliższy koncert odbędzie się w niedzielę, 24 września o godzinie 19.00. Wystąpi Maciej Lewandowicz.

Zdjęcie udostępnione przez organizatora

Maciej Lewandowicz urodził się 28 września 1998 roku we Wrocławiu. Jest absolwentem wrocławskiej Państwowej Szkoły Muzycznej II Stopnia im. Ryszarda Bukowskiego w klasie organów Piotra Rojka. Obecnie kontynuuje kształcenie również w klasie organów Piotr Rojka, studiując w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Umiejętności gry na instrumentach klawiszowych doskonalił także u Tomasza Głuchowskiego, Marii Erdman, Adrianny Gołos, Macieja Maszkiewskiego, Marka Pilcha oraz Marty Czarny-Kaczmarskiej.

Brał udział w kursach mistrzowskich w zakresie gry organowej prowadzonych przez Dariusza Bąkowskiego-Koisa, Jarosława Tarnawskiego, Witolda Zabornego, Krzysztofa Urbaniaka, Jarosława Wróblewskiego, Jadwigę Kowalską, Thierryego Escaicha, Andrzeja Białko, Elżbietę Karolak, Uberto Forni, Martina Schmedinga i innych.

Jest laureatem wielu konkursów organowych. Zdobył wyróżnienie w XI Białostockim Festiwalu Młodych Organistów, I miejsce w XII Białostockim Festiwalu Młodych Organistów, I miejsce w VIII Krakowskim Konkursie Młodych Organistów, III miejsce w konkursie organowym w ramach X festiwalu „Per artem ad astra”, I miejsce oraz nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu Feliksa Nowowiejskiego w VIII Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Olsztynie. W 2018 roku w Giżycku wyróżniony został złotym laurem młodego organisty. Otrzymał także II miejsce w ramach XXX Jubileuszowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi, wyróżnienie na VI Akademickim Konkursie Organowym Romuald Sroczyński in memoriam oraz II miejsce podczas VII edycji tego samego konkursu.

W 2020 roku ukończył z wyróżnieniem studia I stopnia, aktualnie kontynuuje naukę na studiach II stopnia.

Koncertuje w kraju i za granicą, na festiwalach ogólnopolskich i międzynarodowych. Wielokrotnie nagradzany stypendiami – Prezydenta Wrocławia, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Państwowej Szkoły muzycznej II stopnia im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu.

***

W programie koncertu:

Hugo Distler (1908-1942)
Partita „Nun komm der heiden heiland” op. 8:
II. Choral
Dietrich Buxtehude (1637-1707)
Praeludium in g BuxWV 149
Nun komm der heiden heiland BuxWV 221
Passacaglia in d BuxWV 161
Johann Sebastian Bach (1685-1750)
Nun komm der heiden heiland BWV 659a
Dietrich Buxtehude (1637-1707)
Praeludium in e BuxWV 142
Max Reger (1873-1916)
Nun komm der heiden heiland op. 67. nr 29
Dietrich Buxtehude (1637-1707)
Praeludium in fis BuxWV 146

/opr. red./

Poprzedni artykułZderzenie ciężarówki z osobówką na krajowej piątce [FOTO/VIDEO]
Następny artykułPotrzebują pomocy po pożarze domu