Strona główna 0_Slider Od uroczystego korowodu po muzyczną zabawę. Gmina Żarów podziękowała za plony

Od uroczystego korowodu po muzyczną zabawę. Gmina Żarów podziękowała za plony [FOTO]

0

Kolorowy korowód dożynkowy, wieńce i chleb z tegorocznego zboża, pyszności na dożynkowych stołach, a także wspólna zabawa – tak wyglądało gminne święto plonów w Imbramowicach. W sobotę rolnicy z terenu gminy Żarów dziękowali za zbiory, świętując zakończenie żniw oraz prac w polu.

Gminne święto plonów rozpoczęła msza święta dziękczynna w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Imbramowicach. Po jej zakończeniu barwny korowód z wieńcami dożynkowymi przygotowanymi przez sołectwa gminy Żarów przemaszerował przez miejscowość. Uroczystemu otwarciu dożynek towarzyszył tradycyjny obrzęd dzielenia chlebem. Nie zabrakło również refleksji nad codziennością polskiej wsi, trudem pracy na roli oraz słów podziękowań, które do rolników, sadowników, ogrodników i pszczelarzy skierował burmistrz Żarowa.

Oficjalną część uroczystości uświetniło widowisko obrzędowe „Misterium Chleba”, przypominające symbolikę chleba w tradycji, kulturze i obrzędowości polskiej, które zaprezentowali członkowie Ludowo-Estradowego Zespołu „Mokrzeszów”. Od godzin popołudniowych uczestnicy dożynek mogli podziwiać występy zespołów lokalnych. Po nich na scenie pojawiła się gwiazda imprezy – Czadoman, czyli wykonawca znany m.in. z przeboju „Ruda tańczy jak szalona”. Na zakończenie gminnego święta plonów przewidziano zabawę taneczną z zespołem Walter Band.

 

/mn/

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułZapaliła się lodówka. Strażacy walczyli z pożarem mieszkania w Niegoszowie
Następny artykułSzukasz pracy? Kilkaset ofert czekać będzie podczas jubileuszowych świdnickich targów