Strona główna 0_Slider Najtwardsi strażacy na świecie! Reprezentacja Polski ozłocona, ratownik ze świdnickiej komendy wśród...

Najtwardsi strażacy na świecie! Reprezentacja Polski ozłocona, ratownik ze świdnickiej komendy wśród triumfatorów [FOTO/VIDEO]

0

Wielki sukces drużyny Państwowej Straży Pożarnej w mistrzostwach świata o tytuł „Najtwardszego Strażaka” w formule FireFit. Nasi reprezentanci zdobyli tytuł mistrza i wicemistrza świata w kategorii indywidualnej, a także zdominowali rywalizację tandemów. Ze złotem z Kanady powróci między innymi kpt. Paweł Leśnicki z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy!

Mistrzostwa świata o tytuł „Najtwardszego Strażaka” rozegrane zostały w kanadyjskiej miejscowości Sarnia i przyciągnęły najlepszych ratowników z Europy i Ameryki Północnej. Do rywalizacji przystąpiła również reprezentacja Polski w składzie: kpt. Rafał Bereza (Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie), kpt. Paweł Leśnicki (Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy), kpt. Mateusz Wesołowski (Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim), mł. kpt. Adam Spychała (KP PSP Ostrów Wielkopolski), st. sekc. Dawid Hyżyk (KM PSP Poznań), kpt. Bartosz Janicki (KM PSP Szczecin) – kierownik reprezentacji, st. bryg. Piotr Kalinowski (KG PSP) – przewodniczący delegacji.

Podczas rywalizacji odbywającej się w formule FireFit zawodnicy muszą zmierzyć się z zadaniami wykonywanymi przez strażaków w trakcie codziennej służby – zarówno podczas pożarów, miejscowych zagrożeń, jak i podczas zajęć doskonalenia zawodowego, gdzie niezwykle istotne jest przygotowanie fizyczne. Zadania na specjalnie stworzonym w celu przeprowadzenia zawodów torze wykonywane są w pełnym umundurowaniu bojowym z podłączonymi aparatami ochrony układu oddechowego. Podczas startu indywidualnego zawodników czeka m.in. wspinaczka na wieżę z 19-kilogramowym pakietem wężowym, wciągnięcie takiego samego pakietu na wieżę przy pomocy liny, przesuniecie ciężaru przy pomocy 4-kilogramowego młota, jak najszybsze pokonanie slalomu, a także przeciągnięcie tyłem manekina o wadze 80 kilogramów na dystansie 30 metrów.

Polska drużyna strażaków dała z siebie wszystko na Mistrzostwach Świata w Kanadzie i to z wielkim sukcesem. W kategorii indywidualnej nasi reprezentanci zdobyli tytuł mistrza i wicemistrza świata! Z czasem 1:10,98 kpt. Rafał Bereza z KM PSP Chełm został mistrzem świata, a mł. kpt. Adam Spychała (1:14,50) z KP PSP Ostrów Wielkopolski – wicemistrzem świata! Reprezentacja Państwowej Straży Pożarnej zdobyła również podwójne złoto w tandemie bijąc rekord świata. Tandem Hyżyk i Leśnicki triumfował z niesamowitym czasem 1:18:83, tym samym bijąc rekord świata. Spychała i Bereza z czasem 1:19:13 zdobyli srebro, uzyskując drugi czas w historii zawodów. Dodatkowo Beata Świderska (OSP Bielawa) wraz z reprezentantką Niemiec została mistrzynią świata w tandemie kobiet – relacjonują przedstawiciele Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.