Strona główna Kultura Muzeum Dawnego Kupiectwa wyróżnione

Muzeum Dawnego Kupiectwa wyróżnione

0

Muzeum Dawnego Kupiectwa otrzymało wyróżnienie za kreatywne przygotowanie projektów dla Funduszu Mikroprojektów w Euroregionie Glacensis. Wyróżnienie odebrał dyrektor dr Dobiesław Karst, a zrealizowany przez Muzeum projekt „Historia opowiedziana na nowo” przedstawił pracownik Działu Naukowo – Oświatowego Andrzej Deska.

Cieszy nas otrzymane wyróżnienie, które z pewnością zmotywuje nas do sięgnięcia po kolejne środki z nowego Funduszu Małych Projektów na lata 2021 – 2027. Dziękujemy Euroregionowi Galcensis za możliwość prezentacji oraz pani Terezie Kohlovej z Urzędu Miasta Police nad Metuji za współpracę podczas realizacji naszego projektu – podkreślają pracownicy.

„Historia opowiedziana na nowo” to tytuł polsko – czeskiego projektu, który Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy zrealizowało w partnerstwie z czeskim miastem Police nad Metuji. Dzięki środkom pozyskanym w 2022 roku z Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Glacensis do muzealnych wnętrz zawitały nowoczesne technologie, dzięki którym zwiedzający mogą w ciekawy i atrakcyjny sposób odkryć istniejące ekspozycje oraz bliżej zapoznać się z historią świdnickiej astronom – Marii Kunic oraz jej dzieła Uranii propitii.

Wchodzących do apteki wita hologram aptekarza, który opowiada o dawnych świdnickich aptekach a także o aranżacji apteki. Z kolei w Sali Rajców na stole multimedialnym zwiedzający poznają historię wyjątkowej kobiety, jaką była mieszkająca w XVII w. w Świdnicy astronom Maria Kunic. Dodatkowym rarytasem jest udostępniony w całości skan egzemplarza Uranii propitii pochodzący z zasobów Cyfrowej Biblioteki Uniwersytetu Wrocławskiego. Z kolei młodsi zwiedzający mogą rozwiązać prosty quiz oraz pobawić się w układanie wirtualnych puzzli. Natomiast umiejscowiony w holu recepcyjnym infokiosk służy jako narzędzie informacyjne, dzięki któremu zwiedzający uzyskają wszystkie niezbędne informacje o muzeum i o pozostałych atrakcjach turystycznych w mieście i okolicach a także o tym, co warto zwiedzić u naszego czeskiego partnera czyli w Policach nad Metują.

/Muzeum Dawnego Kupiectwa, opr. red./

Poprzedni artykuł121 wykroczeń w jeden dzień. Bilans policyjnej akcji na drogach powiatu świdnickiego
Następny artykułŚwięto gimnastyki artystycznej w Świebodzicach