Strona główna Kultura Jesienna odsłona Festiwalu Schlaga. W Kościele Pokoju wystąpił Ansgar Wallenhorst

Jesienna odsłona Festiwalu Schlaga. W Kościele Pokoju wystąpił Ansgar Wallenhorst [FOTO]

0

Po wakacyjnej przerwie do Świdnicy powrócił VIII Międzynarodowy Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga. W piątkowy wieczór przed festiwalową publicznością wystąpił Ansgar Wallenhorst. Wkrótce kolejne koncerty muzyki klasycznej w świdnickim Kościele Pokoju.

Ansgar Wallenhorst to niemiecki organista koncertujący, dyrektor muzyczny kościoła św. Piotra i Pawła w Ratingen oraz organizacji „Orgelwelten Ratingen”. Artysta gry organowej uczył się u mistrzów takich jak: Jean Guillou, Olivier Latry czy Thierry Escaich. Jest laureatem 42. konkursu improwizacji w Haarlem, uznawanym za jednego z najwybitniejszych improwizatorów swojego pokolenia. Występował w ponad dwudziestu krajach świata: w Europie, Ameryce Północnej, Rosji, Azji i Australii.

VIII Międzynarodowy Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga to cykl koncertów organowych, odbywający się w Kościele Pokoju w Świdnicy (zabytku UNESCO) od czerwca do października 2023 roku. Przedsięwzięcie stwarza okazję do wysłuchania ambitnego, rzadko wykonywanego repertuaru organowego w interpretacjach uznanych organistów z Polski i Niemiec, koncertujących w wielu krajach świata. Sercem wydarzeń są zbudowane w Kościele Pokoju w 1909 r. przez Patrona Festiwalu symfoniczne organy – instrument historyczny, a zarazem nowoczesny. Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Dobrej Muzyki.

Kolejne koncerty odbędą się w dniach:

  • 22.09.2023 (piątek), godz. 18:30, Kościół Pokoju w Świdnicy – koncert w ramach Festiwalu Schlaga
  • 23.09.2023 (sobota), godz. 18:45, Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej w Lubinie – recital organowy w ramach cyklu „Krajobraz Muzyczny Śląska”
  • 6.10.2023 (piątek), godz. 18:30, Kościół Pokoju w Świdnicy – prapremiera kompozycji „Symfonia Pokoju” Mateusza Ryczka na organy solo w ramach Festiwalu Schlaga

/Fundacja Dobrej Muzyki, opr. mn/

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułKolarska rywalizacja w Świdnicy i najbliższej okolicy! [75 ZDJĘĆ]
Następny artykułDla kogo piłkarskie derby regionu? [RELACJA LIVE]