Strona główna Kultura Festiwal Filmowy Spektrum w Świdnicy po raz 9. Znany jest już termin

Festiwal Filmowy Spektrum w Świdnicy po raz 9. Znany jest już termin

0

W tym roku 9. Festiwal Filmowy Spektrum potrwa od 24 do 29 października. Do Świdnickiego Ośrodka Kultury ma zawitać najlepsze kino z kraju i zagranicy, hity najważniejszych festiwali filmowych, goście, twórcy filmowi. Każdy festiwalowy rok wiąże się z innymi tematami i emocjami, które towarzyszą w kinie. Jakie będzie hasło i przesłanie tegorocznej edycji filmowego wydarzenia?

Ubiegłoroczny Festiwal Filmowy Spektrum w Świdnicy. Jednym z gości była aktorka Katarzyna Figura

Spektrum to międzynarodowy festiwal filmowy, w ramach którego prezentowanych jest 5 sekcji konkursowych, zarówno kina pełno-, jak i krótkometrażowego. Wydarzenie, od początku swojego istnienia, jest przestrzenią do spotkania ludzi, którzy kochają i celebrują kino. Film w Świdnicy jest pretekstem do wspólnego odczuwania, jest zapalnikiem, który powoduje, że widzowie, co roku, szczelnie zapełniają sale kinowe, stają się wspólnotą, płaczą i śmieją się razem, nie zgadzają się razem, dyskutują – są razem.

SAVE THE CHANGES / ZACHOWAJ ZMIANY

Kilka lat temu, jeszcze przed pandemią, hasłem Biennale Sztuki w Wenecji było „May you live in interesting times”. Wtedy wydawało się ono atrakcyjne, pobudzające do zmiany. Z perspektywy czasu, nie jest to takie oczywiste. Najpierw pandemia wyłączyła nas z życia społecznego na 2 lata, później wojna zbliżyła się do granic Polski. Świat przyśpieszył, przestaliśmy nadążać. Rozwój sztucznej inteligencji jeszcze bardziej spotęgował poczucie nieuchronnej zmiany, a przede wszystkim wzbudził w nas lęk przed przyszłością. Świat, w którym do tej pory żyliśmy, legł w gruzach – wyjaśniają organizatorzy.

Zaczynamy budować od nowa. Pozostaje pytanie, czy rzeczywiście musimy nadążać? 

Tegoroczne hasło festiwalu – Save the changes / Zachowaj zmiany – jest apelem o uważność na życie codzienne. Skupmy się na tym, co tu i teraz. Zapiszmy wspomnienia z naszymi bliskim, przyjaciółmi, rodziną. Odłóżmy gonitwę na później. Wciśnijmy stop. Nie jesteśmy w stanie zrozumieć świata w jego skomplikowaniu, dlatego najlepiej będzie, jeśli skupimy się na naszym otoczeniu. Filmy tegorocznej edycji festiwalu właśnie takie są – skupiają się na detalu, nie opowiadają świata w skali makro, są małymi wyrywkami opisującymi świat przez relacje z najbliższymi. I nie jest to ewenement tylko i wyłącznie Spektrum. W tym roku na światowych festiwalach dominowały historie intymne. Kino stało się schronieniem przed pędzącym światem, miejscem, gdzie globalne problemy „zapisujemy” na później – informują.

Wyłączmy więc komputery, wciśnijmy „Save the changes” i spotkajmy się w ciepłym, przytulnym kinie. A może po seansie, spójrzmy na siebie z większym zrozumieniem i empatią? – dodają.

Więcej informacji o programie, starcie sprzedaży karnetów i pojedynczych biletów wkrótce! Szczegóły m.in. na stronie https://spektrumfestiwal.pl/spektrum/

/Materiały – organizatora/

Poprzedni artykułSpektakl komediowy „Zaręczony pogrążony” już w piątek w Świdnicy. Kto wygrał zaproszenia?
Następny artykułOdświeżone elewacje wyłaniają się spod rusztowań. Ruszają też remonty kolejnych kamienic w centrum Świdnicy [FOTO]