Strona główna 0_Slider Zuzanna Bator wydała pierwszą solową płytę. Świdnickie organy Schlaga w roli głównej

Zuzanna Bator wydała pierwszą solową płytę. Świdnickie organy Schlaga w roli głównej

0

Od kilkunastu lat z powodzeniem wspólnie z mężem promuje muzykę organową, jest współzałożycielką prężnej Fundacji Dobrej Muzyki, dzięki której nie tylko świdniczanie na nowo odkryli znakomitych budowniczych organów – rodzinę Schalg. I właśnie na jednym z najpiękniejszych instrumentów Schlag&Söhne Zuzanna Bator zagrała utwory, zarejestrowane na jej pierwszej solowej płycie.

Od 1870 roku w Świdnicy działały dwie wytwórnie organów. Pierwszą z nich stworzył Christian Schlag wraz z dwoma swoimi synami: Theodorem (*22 IV 1847r.†2 V 1912r.) i Oskarem (*16 VI1848 r. † 26 XI 1918r.). Zlokalizowana była u zbiegu obecnych ulic Westerplatte i Kliczkowskiej. Na parceli liczącej 11 000 m2 powstały zabudowania mieszczące hale obróbki drewna, odlewnię i pracownie obróbki cyny, cynku i ołowiu, ślusarnię, piszczałkarnie do wytwarzania piszczałek drewnianych i metalowych, intonatornię, pracownie snycersko-rzeźbiarskie, trzy wysokie hale montażowe umożliwiające wstępne złożenie praktycznie każdych produkowanych organów. Aż do rozwiązania firmy w grudniu 1922 r. hale zakładu opuściło około 1100 instrumentów. /informacje pochodzą z Encyklopedii Świdnickiej/

Organy Schlaga do dzisiaj działają m.in. w świdnickim Kościele Pokoju i to właśnie na nich Zuzanna Bator w 220 rocznicę urodzin Christiana Schlaga zagrała utwory, umieszczone na płycie „Symfoniczne organy Schlag&Söhne w Kościele Pokoju w Świdnicy”, której nagraniem i wydaniem zajęło się wydawnictwo muzyczne Ars Sonora. Krążek powstał w ramach stypendium Marszałka Województwa Dolnośląskiego, ale do jego nagrania przyczyniło się wiele instytucji i firm, a także ponad 100 melomanów, którzy ideę wsparli poprzez wpłaty na urodzinową zbiórkę organistki. Mecenasem utworu – „Bajki” S. Moniuszki jest dziadek artystki – Mariusz Zapałowicz. Gościny na nagrania uzyczyli gospodarze Kościoła Pokoju w Świdnicy. – Bardzo dziękuję Księdzu Biskupowi Waldemarowi Pytlowi oraz Pani Bożenie Pytel za życzliwość i wspaniałą współpracę! – pisze artystka w mediach społecznościowych.

Do płyty dołączona jest książeczka z tekstami o muzyce, organach i Kościele Pokoju, autorstwa Zuzanny Bator. Krążek zawiera utwory J.S.Bacha, Felixa Mendelssohn-Bartholdy’ego, Johannesa Brahmsa, Jehana Alaina, Richarda Wagnera, Maxa Regera i Stanisława Moniuszki. – Wybrane przeze mnie utwory szczególnie pięknie brzmią na organach, a chodziło mi o pokazanie całej skali możliwości instrumentu. Organzy Kościoła Pokoju mają 114 lat i nie bez powodu są nazywane symfonicznymi, bowiem ich głosy przypominają instrumenty orkiestry symfonicznej. To instrument postromantyczny, niemiecki, stąd także wybór kompozytorów niemieckich. Płytę otwiera Bach, z którego czerpał Mendelssohn, a z niego z kolei Brahms. Francuskim przerywnikiem jest Fantasia nr 1 Jehana Alaina, który młodo zginął na wojnie, ale zostawił piękne kompozycje. Utwór ten do pozostałych z płyty pasuje tonalnie, stąd jego wybór. I dalej wracam do niemieckich kompozytorów, by zamknąć płytę „Bajką” Moniuszki. To utwór, którego transkrypcję na organy napisałam już trzy lata temu. Zależało mi na polskim akcencie – tłumaczy artystka.

Nagrania były w wykonywane podczas trzech listopadowych nocy w 2022 roku. – Rejestrowanie muzyki w takich miejscach jak kościoły jest bardzo trudne ze względu na niepodziewane dźwięki. Na wszystkich drzwiach do Kościoła Pokoju nakleiłam kartki z informacją o trwających nagraniach, a i tak zarejestrowane zostało szarpanie za klamkę. Swój wkład miały mieszkające tutaj kuny, a nawet ptaki, odzywające się na zewnątrz. Rejestrowane były całe utwory i wielokrotnie ich fragmenty. Później odsłuchiwałam nagrania na różnych odbiornikach – od głośników w samochodzie po profesjonalne słuchawki, z jakich korzystają melomani. Niewiarygodne, jakie to ma znaczenie! – podkreśla Zuzanna Bator, dodając, że ostateczny efekt jest satysfakcjonujący.

Płyta została wydana w nakładzie 1000 egzemplarzy. Można ją nabyć w biurze Fundacji Dobrej Muzyki przy ul. Władysława Sikorskiego 15 i w Kościele Pokoju.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]
fot. z archiwum Zuzanny Bator i Ars Sonora

Poprzedni artykułWełniana narzuta – czym kierować się przy jej wyborze?
Następny artykułZapowiadają czasowe zamknięcie dwóch przejazdów kolejowych