Na huczne świętowanie czekają do okrągłej rocznicy, ale co roku w sierpniu spotykają się, by uhonorować wyróżniających się funkcjonariusz i wręczyć awanse i tytuł Super Strażnika. Dzisiejsza skromna uroczystość została zorganizowana w sali ślubów Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
Po wielu latach niebytu straże miejskie wracają do Polski w roku 1991. W tym też roku formacja taka pojawia się w Świdnicy. Jednak jeżeli zadamy sobie pytanie, kiedy dokładnie powstała nasza jednostka? Odpowiedź nie jest już taka prosta. Otóż 29 maja 1991 roku ówczesny Prezydent Miasta wydaje zarządzenie o utworzeniu z dniem 1 lipca tegoż roku jednostki o nazwie straż miejska. Jednak pierwszy strażnik został zatrudniony 1 sierpnia. Do końca tego miesiąca w straży pracowało już 11 osób i liczba ta cały czas rosła – czytamy na stronie SM w Świdnicy.
Dzisiaj nasza jednostka zatrudnia 32 funkcjonariuszy i pracowników cywilnych. Oprócz klasycznych działań patrolowo – interwencyjnych, obsługujemy również nowoczesny system monitoringu wizyjnego, który cały czas jest rozbudowywany i modernizowany. Operatorzy monitoringu wizyjnego czuwają nad bezpieczeństwem mieszkańców miasta wykorzystując niemal 120 kamer. Obsługują także słupek ograniczający wjazd do Rynku. Strażnicy do swojej dyspozycji posiadają 4 uprzywilejowane radiowozy. Niektórzy z nas pamiętają pierwsze dni pracy w tej jednostce, tuż po jej powstaniu, choć minęły już 32 lat od tej chwili – podsumowują strażnicy.
– Rok 2022 to kolejny rok z rzędu, w którym liczba interwencji na zgłoszenia mieszkańców utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Pomimo niezmiennej od lat liczby etatów oraz odpływu naszych funkcjonariuszy do innych służb mundurowych z wszystkich sił staramy się sprostać oczekiwaniom społeczności lokalnej, która zwracając się do nas o pomoc, daje wyraz zaufania oraz potrzeby istnienia Straży Miejskiej w Świdnicy – mówił komendant Marek Fiłonowicz, przedstawiając w kwietniu 2023 świdnickim radnym podsumowanie ubiegłego roku. W 2022 roku strażnicy otrzymali od świdniczan 7750 zgłoszeń. Rok wcześniej było ich 7765. W sumie w 2022 roku municypalni nałożyli 619 mandatów na kwotę 73 115 złotych. Najwięcej z nich wystawiono w związku z łamaniem ustawy o wychowaniu w trzeźwości – 296 mandatów na kwotę 29 580 złotych. W przypadku wykroczeń komunikacyjnych wystawiono 145 mandatów na kwotę 18 470 zł, a za wykroczenia przeciwko obyczajności nałożono 55 mandatów na kwotę 5550 zł, kierując przy tym 83 wnioski o ukaranie do sądu.
Z okazji dzisiejszego święta wyróżniono awansami następujących pracowników:
– inspektora Jana Augustyniaka na stopień starszego inspektora,
– starszego specjalistę Jarosława Grzymka na stopień młodszego inspektora,
– młodszego specjalistę Dorotę Mozol na stopień specjalisty,
– strażnika Alinę Niemczykowską – Hromadiuk na stopień starszego strażnika,
– młodszego strażnika Jarosława Smoka na stopień strażnika,
– aplikanta Piotra Szymaniaka na stopień młodszego strażnika,
Tytuł Super Strażnika Roku 2023 otrzymała specjalista Dorota Mozol.
/opr. red./
fot. SM w Świdnicy