Strona główna 0_Slider Rusza maraton dożynkowy w powiecie świdnickim

Rusza maraton dożynkowy w powiecie świdnickim [PROGRAMY]

0

Już w ten weekend rolnicy, sadownicy i ogrodnicy z powiatu świdnickiego będą dziękować za tegoroczne plony. Które gminy zapraszają do wspólnego świętowania, jakie czekają atrakcje?

Gmina Dobromierz-Borów

W sobotę, 26 sierpnia rolnicy z gminy Dobromierz będą mogli podziękować za tegoroczne plony podczas dożynek gminnych, które odbędą się na boisku sportowym w Borowie. Dożynki rozpoczną się o godz. 14.00 Mszą Św. Polową, poprzedzoną przejściem barwnego korowodu z wieńcami dożynkowymi – informuje Urząd Gminy Dobromierz.

W programie wydarzenia znalazło się sporo atrakcji, m.in.: występy zespołów folklorystycznych, pokaz obrzędu dożynkowego, prezentacja zespołów tanecznych. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Power Play. Organizatorzy przygotowali szereg atrakcji zarówno dla najmłodszych mieszkańców, jak i dorosłych. Atrakcyjne stoiska z produktami lokalnymi, animacje dla dzieci, dmuchane zamki i bogata strefa gastronomiczna to tylko niektóre z nich. Niespodzianką będzie pokaz ognia, a zabawę taneczną poprowadzą DJ KrisS i DJ MazzY – wyliczają organizatorzy gminnych dożynek.

Gmina Jaworzyna Śląska – Piotrowice Świdnickie

26 sierpnia na boisku sportowym w Piotrowicach Świdnickich odbędzie się święto plonów gminy Jaworzyna Śląska. Dożynki rozpoczną się o godzinie 14.00 polową mszą świętą w intencji rolników. Po mszy odbędzie się część oficjalna z udziałem władz gminy, zaproszonych gości oraz delegacji miast partnerskich: Teplic nad Metui (Czechy) oraz Pfeffenhausen (Niemcy).

Tradycyjnie nie zabraknie przepięknych stoisk dożynkowych przygotowanych przez sołectwa, bogatych w wyroby gastronomiczne oraz ludowe rzemiosło. Sołectwa gminy Jaworzyna Śląska, które przybędą na dożynki, wezmą udział w konkursie na najpiękniejsze stoisko dożynkowe, najwspanialsze potrawy i wyroby rzemiosła ludowego, prezentowane na dożynkowych straganach. Dla wszystkich organizatorzy przygotowali zabawy i konkursy, w których będzie można wygrać nagrody rzeczowe – zapowiadają organizatorzy.

Program dożynkowy otworzą „Jaworzynianie” z Jaworzyny Śląskiej. Oprócz tego organizatorzy zapraszają na muzyczny show z największymi polskimi przebojami „Autostopem z Malowaną lalą” oraz biesiadę z Bacą Pietrkiem. Przed widzami zaprezentuje się zespół taneczny „Fart”. Wieczorem zaś, po uroczystości ogłoszenia wyników i wręczenia nagród w konkursach dożynkowych, odbędzie się koncert coverowy „Abba’s & Boney M.”. O godzinie 20.00 rozpocznie się zabawa taneczna przy muzyce zespołu „Maximuz”.

Gmina Świdnica – Komorów

W niedzielę, 27 sierpnia w Komorowie odbędą się dożynki gminy Świdnica. O godzinie 12.45 święto plonów zainauguruje korowód dożynkowy, po którym na boisku sportowym odprawiona zostanie polowa msza dziękczynna. Następnie rozpoczną się dożynkowe obrzędy – o godzinie 14.30 program artystyczny „Misterium Chleba” zaprezentuje Zespół Ludowo-Estradowy „Mokrzeszów”.

Tradycyjnie podczas uroczystości prezentować się będą nasze sołectwa z pysznymi produktami lokalnymi i specjałami przygotowanymi na to wyjątkowe Święto Plonów gminy Świdnica. Wieńce i stragany dożynkowe oceni komisja konkursowa, a przybyli gości i mieszkańcy gminy będą mogli oddać swoje głosy w kategorii na najpiękniejszy wieniec publiczności – zapowiada Janusz Waligóra, rzecznik Urzędu Gminy Świdnica.

Muzyczną gwiazdą dożynek będzie zespół „Piersi”, którego koncert rozpocznie się o godzinie 16.30. W programie imprezy przewidziano również występy zespołów ludowych (od godz. 18.15), a także muzyczną zabawę dożynkową z DJ Marqusem (od godz. 19.30 do 23.00).

Gmina Strzegom – Strzegom

Również niedzielę, 27 sierpnia świętować będą rolnicy z gminy Strzegom. Święto plonów rozpocznie się w samo południe od mszy w strzegomskiej Bazylice Mniejszej. Po jej zakończeniu na Rynek w Strzegomiu przejdzie korowód dożynkowy, gdzie o godzinie 13.30 odbędzie się ceremoniał przekazania chleba. Na głównym placu miasta pojawią się stoiska z produktami lokalnymi.

Oprócz tradycyjnych dożynkowych wydarzeń, goście rolniczego święta mogli podziwiać występy zespołów folklorystycznych (od godziny 14.30), a także bawić się podczas koncertu gwiazdy wieczoru – Teresy Werner, która pojawi się na scenie o godzinie 19.30.

/red./

Poprzedni artykułKraksa na krajowej 35-tce
Następny artykułAwanturnik na basenie, biesiada pod wieżą ratuszową, hałasujący wentylator. Interwencje straży miejskiej