Strona główna 0_Slider Pożegnali wieloletniego pedagoga i dyrektora szkoły. „Wychowawca tysięcy nauczycieli z terenu Ziemi...

Pożegnali wieloletniego pedagoga i dyrektora szkoły. „Wychowawca tysięcy nauczycieli z terenu Ziemi Świdnickiej i Dolnego Śląska”

0

Rodzina, przyjaciele, samorządowcy, przedstawiciele szkół, pedagodzy i uczniowie odprowadzili w ostatnią drogę Jana Musieja – wieloletniego nauczyciela oraz dyrektora Liceum Pedagogicznego, Studium Wychowania Przedszkolnego oraz Studium Nauczycielskiego w Świdnicy, działacza społecznego i związkowca, radnego miejskiego.

Jan Musiej urodził się w 1936 roku w Kornicy. W 1955 roku ukończył studia na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Gdańsku i rozpoczął pracę nauczycielską w Liceum Pedagogicznym w Świdnicy. Uczył historii i wiedzy o społeczeństwie. Wiele czasu poświęcał pracy w środowisku, pełniąc miedzy innymi funkcję Przewodniczącego Zarządu Powiatowego i Miejskiego TWP, Prezesa Międzyszkolnego Klubu Sportowego „BOLKO”. W 1968 roku został powołany na stanowisko dyrektora Liceum Pedagogicznego w Świdnicy.

Pod jego kierunkiem szkoła uzyskiwała wysokie wyniki i przekształcona została w Studium Pedagogiczne, które w cyklu sześcioletnim i dwuletnim po maturze kształciło nauczycieli przedszkoli oraz dla szkół podstawowych nauczycieli muzyki i plastyki. Energia, talent organizacyjny, gospodarskie spojrzenie i pracowitość złożyły się na efekty pracy szkoły z okresu jego kierownictwa. Zmodernizowano wszystkie pomieszczenia, sale gimnastyczną i unowocześniono budynki internatu, przebudowano aulę, wyposażono wiele pracowni. Jako nauczyciel ukończył kilka form doskonalenia zawodowego, uzyskując świadectwa studiów podyplomowych. Będąc dyrektorem, ukończył Studium Podyplomowe, złożył egzamin i uzyskał drugi stopień specjalizacji zawodowej. Szkołą kierował do września 1990 roku.

fot. III LO Świdnica

W 1994 roku uzyskał mandat radnego miejskiego. Samorządową funkcję sprawował do 2002 roku, zasiadając w Radzie Miejskiej w Świdnicy II i III kadencji. Przez 12 lat zajmował stanowisko prezesa świdnickiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego. Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski, Złotym i Brązowym Krzyżem Zasługi, medalem KEN, medalem 40–lecia PR i in.

Jan Musiej zmarł 14 sierpnia 2023 roku w wieku 87 lat. W sobotę, 19 sierpnia spoczął na cmentarzu parafialnym przy alei Brzozowej w Świdnicy. W uroczystości pogrzebowej uczestniczyli, oprócz najbliższych, między innymi przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego, władze miasta, dyrektorzy i nauczyciele szkół.

Pan Jan był obecny w życiu nas wszystkich. Był człowiekiem o wielkim sercu i pięknej duszy. Jeżeli szukałam dziś słów, które mogłyby go określić, pierwsze jakie przyszły mi na myśl to życzliwość, dobro, pogoda ducha, tolerancja i poczucie humoru. Każde spotkanie z nim, czy to zorganizowane podczas świąt i uroczystość lub przypadkowe na ulicy, zawsze dawało nam dobrą energię – podkreślała prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska.

/mn/

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułTwarze znanych sportowców w nowej hali. Otwarcie szkolnego obiektu niebawem [FOTO]
Następny artykułRozgrzane auto niczym śmiertelna pułapka. Policjanci apelują