Strona główna 0_Slider Opady deszczu nie ustają. Strażacy w akcji, Bystrzyca przekroczyła stan ostrzegawczy

Opady deszczu nie ustają. Strażacy w akcji, Bystrzyca przekroczyła stan ostrzegawczy

0

Już kilkukrotnie strażacy z terenu powiatu świdnickiego interweniowali w związku z intensywnymi i długotrwałymi opadami deszczu nad regionem. Poważniejszych zdarzeń dotychczas nie odnotowano. Na rzekach w regionie rośnie poziom wody.

Zalane przejście podziemne na stacji kolejowej w Żarowie (fot. OSP Żarów)

W ciągu minionej doby odnotowaliśmy 10 zdarzeń związanych z warunkami atmosferycznymi – mówi mł. bryg. Łukasz Grzelak z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy. Jak wylicza, w wyniku intensywnych opadów deszczu zalaniu dwukrotnie uległo przejście podziemne na stacji kolejowej w Żarowie. Strażacy informowali byli również o zalaniu przejazdu pod wiaduktem kolejowym na ulicy Kopernika w Świdnicy, przy czym na miejscu sytuacja nie wymagała podejmowania działań. Strażacy interweniowali również m.in. w Świebodzicach oraz Grodziszczu.

Według danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w regionie przekroczenie stanu alarmowego odnotowano w niedzielę na rzece Pełcznicy w Świebodzicach. Zgodnie ze wskazaniami stacji pomiarowej z godziny 6.00 poziom wody wynosił tam 191 cm (o godzinie 9.00 było to 176 cm), przy stanie alarmowym ustalonym na poziomie 160 cm. Stan ostrzegawczy przekroczony jest na rzece Bystrzycy w Kraskowie. Zgodnie ze wskazaniami z godziny 9.00 poziom wody sięgał tam 210 cm, przy stanie ostrzegawczym wynoszącym 200 cm.

Intensywne opady deszczu rejestrowane są na stacjach meteorologicznych w całym regionie. W Lubachowie w ciągu minionej doby spadło 83,9 mm wody na metr kwadratowy. Dobowe maksimum na tej stacji odnotowano w lipcu 1997 roku i wyniosło ono wówczas 106 mm. W Pszennie w ciągu minionej doby odnotowano opad w wysokości 55,8 mm. W przypadku tej stacji maksymalna dobowa suma opadów odnotowana została w sierpniu 2006 roku i wyniosła 89,8 mm.

Synoptycy IMGW podnieśli stopień ostrzeżenia meteorologicznego wydanego dla powiatu świdnickiego. Pogodowy alert II stopnia dotyczący intensywnych opadów deszczu będzie obowiązywać do godziny 17.00 w niedzielę. – Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana wysokość opadów od 25 mm do 50 mm, miejscami spadło od 30 mm do 70 mm – przekazano w komunikacie.

/mn/

Poprzedni artykułWypadek w kamieniołomie Kantyna. Mężczyzna spadł ze skarpy
Następny artykułDeszcz pokrzyżował plany. Skromna giełda staroci na świdnickim Rynku [FOTO]