Strona główna 0_Slider Miasto ubiega się o 1,8 miliona złotych na skwer Lecha Kaczyńskiego

Miasto ubiega się o 1,8 miliona złotych na skwer Lecha Kaczyńskiego

0

Samorządy mogą się ubiegać o dotacje z dwóch programów rządowych w ramach Funduszu Polski Ład. Swidnica24.pl 17 lipca zapytała, czy Świdnica również złoży wnioski. Zamiast udzielić odpowiedź na dziennikarskie pytania, rzeczniczka przesyła link do opublikowanego dzisiaj komunikatu. Z opublikowanej informacji wynika, że miasto chce przebudować skwer im. Lecha Kaczyńskiego.

Redakcja zadała pytania: czy Gmina Miasto Świdnica złożyła lub zamierza złożyć wnioski do szóstej i siódmej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych? Jeśli tak, proszę o informację, o dofinansowanie na jakie inwestycje wnioskuje Miasto oraz w jakich wysokościach? Rzeczniczka Magdalena Dzwonkowska zamiast odpowiedzi przysłała link do komunikatu tej treści:

„W ramach szóstej edycji programu gmina aplikuje o przyznanie bezzwrotnej dotacji w wysokości 3 061 000 zł na rewitalizację zabytkowych budynków użyteczności publicznej przy ulicy Franciszkańskiej 7 i 18, a także na przebudowę skweru Lecha Kaczyńskiego – 1 800 000 zł. Gminy mogą złożyć maksymalnie dwa wnioski o dofinansowanie, z czego jeden na dofinansowanie w maksymalnej wysokości 2 mln zł, drugi – 5 mln zł.

Do siódmej edycji Funduszu Polski Ład miasto również złożyło dwa wnioski, oba na kwotę po 20 400 000 zł. Pierwszy z nich na przebudowę skrzyżowania ul. Westerplatte z ul. Bystrzycką na rondo turbinowe czterowlotowe, celem poprawy warunków obsługi i rozwoju terenów przemysłowych. Drugi na budowę infrastruktury drogowej służącej rozwojowi strefy przemysłowej w Świdnicy, czyli na budowę ul. Sudeckiej – etap II, stanowiącej odcinek ciągu komunikacyjnego: Sudecka – Karkonoska – Izerska, łączącego strefy przemysłowe przy ul. Westerplatte i Bystrzyckiej. Wartość bezzwrotnego dofinansowania, o które można wnioskować wynosi maksymalnie do 98 procent wartości inwestycji. We wcześniejszych edycjach, dofinansowanie otrzymały cztery z dziewiętnastu złożonych projektów, na kwotę ponad 12 milionów złotych.”

Przypomnijmy, że skwer Lecha Kaczyńskiego stał się miejscem, gdzie doszło do poważanych kontrowersji. Przez 10 lat Prawo i Sprawiedliwość zapowiadało w tym miejscu budowę pomnika Ofiar Katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem, nigdy jednak nie złożyło w tej sprawie oficjalnego wniosku do miasta. Pod koniec 2020 roku Rada Miejska po ankiecie, przeprowadzonej wśród mieszkańców, wydała zgodę na budowę pomnika, ale zupełnie innego. Ma tu stanąć rzeźba księcia Bolka Świdnickiego. Idea realizowana jest przez Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej. Wybrano już projekt, cały czas trwa społeczna zbiórka, jednak wciąż środków jest zbyt mało. Towarzystwo za zebrane fundusze zamówiło już granitowy cokół, który miał zostać zamontowany na skwerze Lecha Kaczyńskiego. – Wstrzymaliśmy się w związku ze staraniami o dotację. Jeśli uda się pozyskać te pieniądze, od razu zostanie odlany pomnik i zamontowany wraz z cokołem. Chcemy gospodarować odpowiedzialnie środkami które mamy i nie płacić dwa razy za dźwig. Jeśli miasto nie otrzyma tej dotacji, wrócimy do pierwotnego zamiaru – mówi Urszula Pawłowska z TRZŚ. Pytana, czy nie obawia się, że powróci temat pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej odpowiada: Nie, przecież to mieszkańcy zdecydowali, jaki pomnik ma tu powstać.”

Agnieszka Szymkiewcz
[email protected]
fot. Michał Nadolski

Poprzedni artykułCzołowe zderzenie rowerzystów na Wrocławskiej
Następny artykułŚwidniczanie oddali hołd powstańcom warszawskim [FOTO/VIDEO]