Świdnickie wodociągi o 20% zwiększają chlorowanie wody, sanepid będzie pobierał próbki ciepłej wody do badań. Podobnie jak w całej Polsce, także w Świdnicy i powiecie świdnickim podejmowane są działania prewencyjne po informacjach o rosnącej liczbie zakażeń bakterią Legionella. W regionie podkarpackim potwierdzono do dzisiaj 155 zakażeń tą bakterią, zmarło już 16 osób.
fot. ŚPWiK
Legionella pneumophilia to pałeczkowata bakteria występująca w naturalnych i sztucznych zbiornikach wodnych oraz w glebie. Może wywołać dwie choroby: gorączkę Pontiac – infekcję o łagodnym grypopodobnym przebiegu; oraz legionellozę (chorobę legionistów) – ciężkie zapalenie płuc wymagające hospitalizacji i leczenia silnymi antybiotykami. Choroba legionistów postępuje bardzo szybko. Brak podjętego leczenia może prowadzić do niewydolności oddechowej i wielonarządowej, a objawy choroby utrzymują się nawet przez wiele tygodni.*
Co robi świdnicki sanepid?
– W związku z rosnącą liczbą zakażeń bakterią z rodzaju Legionella na terenie Polski, prócz sprawowania bieżącego nadzoru sanitarnego nad jakością wody przeznaczona do spożycia przez ludzi Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świdnicy podjął dodatkowe działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców powiatu świdnickiego w tym zakresie – informuje dr n. med. Ireneusz Skawina, dyrektor PSSE w Świdnicy.
– Wzmożono nadzór sanitarny na nadzorowanym terenie w celu zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego ludzi związanego z funkcjonowaniem instalacji wentylacyjno-klimatyzacyjnej oraz bezpieczeństwem zdrowotnym wody, w szczególności: nad budynkami i obiektami wysokiego ryzyka występowania bakterii z rodzaju Legionella w instalacjach wewnętrznych, systemami instalacji wentylacyjno-klimatyzacyjnych w aspekcie weryfikacji, czy zapewniona jest stała kontrola pracy systemu z uwzględnieniem okresowych przeglądów technicznych i sanitarnych – wylicza dyrektor
— Do zarządców budynków zamieszkania zbiorowego, obiektów noclegowych (hotele, pensjonaty, pokoje gościnne), obiektów podwyższonego ryzyka (domy pomocy społecznej, szpitale, inne jednostki organizacyjne pomocy społecznej), przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych rozesłano pisma informujące o zaistniałej sytuacji i idącym w ślad za tym niebezpieczeństwem zakażenia bakterią z rodzaju Legionella. Ponadto, w przedmiotowych pismach zawarto informację, że Zakład Bezpieczeństwa Zdrowotnego Środowiska Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny — Państwowego Instytutu Badawczego we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym opracował dokument pt.: Zalecenia dotyczące ponownego otwierania budynków użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego po wydłużonym przestoju lub ograniczonej eksploatacji, w ramach działań zapobiegających zakażeniom bakteriami z rodzaju Legionella, które dostępne są na stronach internetowych NIZP PZH-PIB oraz GIS (w zakładce Woda użytkowa i kranówka). Zawarte w nim wskazówki pomogą zmniejszyć zagrożenie, jakie mogą stanowić występujące w wodzie bakterie Legionella sp., ponieważ autorzy wskazali w tym dokumencie zakres podstawowych działań technicznych dla różnego typu systemów/urządzeń lub ich elementów – informuje Skawina.
– Zaplanowano na terenie powiatu świdnickiego pobór próbek wody ciepłej do badania w kie-runku bakterii Legionella z obiektów podwyższonego ryzyka tj: szpitale, domy pomocy społecznej. Jednocześnie Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świdnicy informuje, że z posiadanych informacji przez organ informacji wynika, że przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne wdrożyły działania polegające na dodatkowym płukaniu i dezynfekcji całej sieci wodociągowej na terenie zaopatrzenia w wodę. Na stronach internetowych tych przedsiębiorstw będą umieszczone komunikaty o działaniach podjętych w związku z zagrożeniem zakażenia bakterią z rodzaju Legionella. Ponadto, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świdnicy wyjaśnia, że nie zlecał ani nie wymagał wykonania przez podmioty nadzorowane badań w kierunku bakterii Legionella bezpośrednio z sieci wodociągowej, ponieważ badań takich nie wykonuje się z próbek zimnej wody, co wynika z obowiązującego rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi – tłumaczy szef sanepidu.
Jakie działania podjęło ŚPWiK?
– Jakość wody dostarczanej świdniczanom jest określana normami zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 07.12.2017. Znajduje się tam wykaz parametrów bakteriologicznych, które są obligatoryjnie badane na wejściu do sieci wodociągowej czyli w zakładzie uzdatniania wody oraz w kranie odbiorcy końcowego. Badana jest obecność bakterii grupy coli, Escherichia coli i enterokoków kałowych – obecność tych mikroogranizmów w wodzie jest niedozwolona. Dodatkowo badana jest ogólna liczba mikroorganizmów, która nie może być większa od 100 jtk/1ml w ZUW i od 200 jtk/1ml u odbiorcy końcowego. Wśród tych mikroorganizmów teoretycznie mogą trafić się inne, niż wymienione w rozporządzeniu, bakterie chorobotwórcze. Badania w kranach konsumentów wykonywane są w 6 punktach wskazanych przez Powiatowego Państwowego Inspektora Sanitarnego zgodnie z terminami ustalonymi w rozporządzeniu, na własny użytek prowadzimy również w tych samych punktach kontrole parametrów bakteriologicznych i niektórych fizykochemicznych, co łącznie daje kontrolę co 30 dni. Ostatnie badanie przeprowadzone zostało 7 sierpnia 2023 i nie dało powodów do niepokoju – informuje rzecznik ŚPWiK Witold Tomkiewicz.
– Wczoraj, tj. 29.08.2023 otrzymaliśmy pismo od PPIS w Świdnicy z prośbą o wzmocnienie kontroli nad procesem uzdatniania wody w związku z występującymi na terenie polski zakażeniami. Prewencyjnie postanowiliśmy zwiększyć dawkę dwutlenku chloru o 20% i takie zwiększone dawkowanie potrwa do czasu ustalenia przyczyn skażenia w Rzeszowie. Konsumenci mogą wyczuwać w wodzie lekki zapach chloru, jednak powinien on zanikać po godzinnym odstaniu wody w otwartym naczyniu – dodaje rzecznik.
– Nasi specjaliści są zdania, że dostarczana świdniczanom woda jest bezpieczna, a potencjalne zagrożenie jest mniejsze od błędu statystycznego z uwagi na fakt, że nasza woda w odróżnieniu od Rzeszowa korzystającego z ujęć powierzchniowych pozyskiwana jest ze studni głębinowych, z pokładów wolnych od jakichkolwiek mikroorganizmów. Stosowana w świdnickich ZUW-ach nowoczesna technologia stałego i automatycznego monitoringu parametrów wody dostarczanej do sieci daje pewność, że dawki dwutlenku chloru zostaną automatycznie zwiększone po wykryciu zmian kontrolowanych parametrów – przekonuje Tomkiewicz.
ŚPWiK podpowiada
– Nasi specjaliści dalecy są jednak od bagatelizowania możliwości skażenia legionellą wody w instalacjach domowych konsumentów, szczególnie – jak pokazują pozytywne próbki pobrane w Rzeszowie – w instalacjach ciepłej wody. Zalecamy, by wszelkie objawy takie jak kaszel, duszności albo podniesiona temperatura, zwłaszcza u osób starszych lub przewlekle chorych konsultować z lekarzem, a domową instalację ciepłej wody albo instalację wyposażoną w zbiornik hydroforowy przepłukać poprzez maksymalne odkręcenie kranów na okres dziesięciu minut w sytuacji, gdy instalacja taka nie była używana przez dłuższy czas np. w czasie wakacyjnego wyjazdu – podpowiada rzecznik ŚPWiK.
Zebrała Agnieszka Szymkiewicz
* poradnikzdrowie.pl