Strona główna Artykuł sponsorowany Jaka odzież medyczną wybrać?

Jaka odzież medyczną wybrać?

0

Odzież robocza, której pracownik używa minimum przez 8 godzin, a często i więcej jest jednym z podstawowych warunków gwarantujących komfort i bezpieczeństwo w pracy. W przypadku służby zdrowia czynnik ten jest o tyle ważny, że ma wpływ nie tylko na samego użytkownika, ale również na jego współpracowników i pacjentów. Dlatego odpowiedź na pytanie „Jaką odzież medyczną wybrać” niejednokrotnie poprzedzona jest poważnymi przemyśleniami i analizami.

Czym kierować się przy wyborze odzieży medycznej? 

Jednym z pierwszych parametrów poddawanych analizie jest fason. Musi oferować wygodę, gwarantować swobodę ruchów i zapewniać bezpieczeństwo. I choć „taliowane”, leżące blisko ciała modele slim wyglądają pięknie i elegancko, medycy często decydują się na odzież z fałdami i zakładkami, umożliwiającym rozszerzanie się górnych i dolnych części garderoby, kiedy zachodzi taka potrzeba. Istotnym dodatkiem w odzieży medycznej są także kieszenie. Ich umiejscowienie i głębokość dobierane są w zależności od zapotrzebowania, ale jedna głębsza kieszeń na biodrze i jedna „długopisowa” na ramieniu to zdecydowane „must have” medycznych bluz, fartuchów czy sukienek. Wśród medyków istnieją różne preferencje dotyczące zapinania odzieży – od ubrań wkładanych przez głowę, poprzez zakładki w stylu kimono, aż do praktycznych zatrzasków. Te ostatnie dają możliwość szybkiego zdjęcia odzieży w sytuacjach kryzysowych, a tych w służbie zdrowia z pewnością nie brakuje.

Niezwykle ważnym punktem branym pod uwagę przy wyborze odzieży medycznej jest tkanina. Zdecydowanym faworytem są włókna naturalne, najczęściej bawełna „premium”,  zapewniające trwałość odzieży i jej odporność nie tylko na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne, ale również na specyficzne warunki pielęgnacji. Odzież medyczna powinna być przewiewna, dobrze przepuszczająca wilgoć i odporna na zagniecenia. Wskazane jest, aby nadawała się do prania w wysokich temperaturach i nie stawiała oporu żelazku. Dlaczego? Ponieważ pranie już w 90 stopniach i prasowane gorącym żelazkiem to sposoby na skuteczną dezynfekcję odzieży, która na co dzień ma kontakt z zanieczyszczeniami pochodzenia organicznego, bakteriami, wirusami i mikroorganizmami. Poprzez dezynfekcję odzieży zapewnia się bezpieczeństwo użytkownikowi i jego otoczeniu.

Pod względem estetycznym, ale również i psychologicznym znaczenie mają wzory i kolory. Czasy, kiedy personel medyczny ubrany był wyłącznie na biało odeszły już do przeszłości. Teraz przy zakupie odzieży medycy zwracają uwagę na nowoczesne, energetyczne kolory i nie unikają wzorzystych nadruków. W ten sposób ożywają surowy klimat sal i gabinetów, poprawiając nastój sobie i innym. Bociany niosące w dziobie noworodki na mundurku położnej, misie na bluzie pediatry czy odciski kocich stóp na spodniach weterynarza od razu identyfikują specjalizację i skracają dystans. Kolory pozwalają również kodyfikować całe grupy, choć nie jest to specjalnie powszechne. Być może byłoby to ułatwieniem, gdyby np. oddział kardiologiczny ubierał się na niebiesko a nefrologiczny na żółto.

Jeśli ktoś nie lubi ani szalonych wzorów, ani unifikującej jednobarwności, wybrać może stroje jednokolorowe ożywione kontrastowymi lub wzorzystymi dodatkami.

Każdy praktycznie model odzieży medycznej oferuje możliwość personifikacji poprzez haft bądź trwały nadruk. Wielu użytkowników decyduje się na to rozwiązanie.

Indywidualne preferencje wśród użytkowników odzieży medycznej

Pracujące w szeroko pojętej służbie zdrowia kobiety i mężczyźni mogą oczywiście wybrać uniwersalną odzież medyczną typu unisex i zapewne każdy z nich ma taki zestaw w swojej garderobie. Ale obserwując placówki medyczne zdecydowanie można stwierdzić, że preferencje odzieżowe różnią się również że względu na płeć i specjalizację. Panie często decydują się na barwne kobiece zestawy bluza plus sukienka medyczna. Te z nich, u których dominuje praca biurowa wybierają oficjalne sukienki. Z kolei panowie od dawna odchodzą od fartuchów, preferując dwuczęściowe, najczęściej klasyczne zestawy. Ci z nich, których praca wymaga większej aktywności np. fizjoterapeuci albo rehabilitanci preferują jednoczęściowe górne części garderoby, aby uniknąć rozpinania się odzieży przy większym wysiłku.

Niezależnie jednak, który model, kolor czy fason odzieży medycznej zostanie wybrany, najważniejsze, aby czuć się w niej komfortowo i bezpiecznie.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułPo Mistrzostwach Polski 2023 w Białym Lesie
Następny artykułMistrzowie parkowania [FOTO]