Strona główna 0_Slider Hojna dotacja na dożynki wojewódzkie w Szczepanowie. Ile będzie kosztowała jednodniowa zabawa?

Hojna dotacja na dożynki wojewódzkie w Szczepanowie. Ile będzie kosztowała jednodniowa zabawa?

0

Jak przyznaje w rozmowie ze Swidnica24.pl wójt gminy Marcinowice, na razie nie da się policzyć, ile sama gmina wyda na dożynki wojewódzkie w Szczepanowie. Wiadomo natomiast, ile na jednodniowe święto plonów wyda samorząd województwa. Przygotowania idą pełną parą, a włączone do nich zostały nawet przedszkola.

Powiat świdnicki w ostatnich latach dwukrotnie był gospodarzem wojewódzkiego święta plonów, w 2014 roku (Strzegom) i 2016 roku (Krzyżowa w gminie Świdnica). Tym razem gospodarzem będzie gmina Marcinowice, a miejscem świętowania – Szczepanów.

Uroczysta msza święta rozpocznie się w najbliższą sobotę, 2 września o godz. 12.00 w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Szczepanowie. Po mszy o godz. 13:15 korowód dożynkowy przejdzie na boisko sportowe, na którym o godz. 13.45 nastąpi oficjalne otwarcie imprezy. W programie między innymi misterium chleba, które wykona Zespół Taneczny „Krąg”, konkursy na najpiękniejszy tradycyjny wieniec oraz dekorację dożynkową, wręczenie odznaczeń „Zasłużony dla rolnictwa”. Na stoiskach wystawienniczych będziemy promować dolnośląskie atrakcje i regionalne produkty żywnościowe. W strefie AGRO będzie można zapoznać się z nowoczesnym oraz historycznym sprzętem rolniczym. Po części oficjalnej, od 18.30 zapraszamy na koncerty muzycznych gwiazd wieczoru, którymi w tym roku są: zespół MIG, Future Folk i Staszek Karpiel Bułecka oraz Cleo. Wydarzenie zakończy zabawa taneczna, do której oprawę muzyczną zapewni Dolnośląski DJ Team – informuje Urząd Marszałkowski.

– Starostami tegorocznego Dolnośląskiego Święta Plonów będą Jadwiga i Jan Hydzik, mieszkańcy Goli Świdnickiej. Wspólnie z rodziną prowadzą największe gospodarstwo rolne w gminie Marcinowice, a ziemię uprawiają także w gminach ościennych – informuje wójt Stanisław Leń.

W 2-3 września 2023 r. w Szczepanowie wprowadzona zostanie czasowa zmiana organizacji ruchu. Zmiana obowiązywać będzie od godz. 6:00 w dniu 02.09 do godz. 6:00 w dniu 03.09 – zapowiada Urząd Gminy.

Przygotowania idą pełną parą, a zaangażowane są w nie instytucje gminne, placówki oświatowe, w tym przedszkola, które przygotowały bibułowe kwiaty do ozdobienia sceny, rolnicy, właściciele firm, szykują się ze stoiskami i dożynkowymi dekoracjami sołectwa. Pieniędzy nie szczędzi samorząd województwa.  „Organizacja Dożynek Wojewódzkich w 2023 roku została powierzona do realizacji gminie Marcinowice na podstawie Uchwały nr LII/1079/23 Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, z dnia 2 lutego 2023 r. W uchwale tej określono kwotę dotacji celowej na realizację ww. zadania, która zostanie przekazana do 25 sierpnia br. gminie Marcinowice. Dotacja ta wynosi 200 tys. złotych, a źródłem jej finansowania są środki własne Budżetu Województwa Dolnośląskiego.” – na pytania o koszty odpowiada biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego.

O koszty, jakie z budżetu gminy poniosą mieszkańcy, zapytaliśmy Urząd Gminy w Marcinowicach 22 sierpnia, do dzisiaj nie nadeszła odpowiedź. Podczas dożynek w Piotrowicach Świdnickich wójt Stanisław Leń, zapytany przez Swidnica24.pl o wydatki, stwierdził, że nie są one jeszcze znane.

Na razie pewne jest, że nie oszczędza się na reklamie. Do skrzynek pocztowych trafiają ulotki z zaproszeniem, na których zdjęcia Artura Fiołka, przewodniczącego Rady Gminy w Marcinowicach i asystenta posła Michała Dworczyka (PiS), wicemarszałka Grzegorza Macko (PiS) oraz wójta Stanisława Lenia są większe od wizerunków gwiazd, które mają uświetnić wojewódzkie święto plonów.

/asz/
Zdjęcia udostępnione przez Gminę Marcinowice oraz wójta Stanisława Lenia w mediach społecznościowych

Poprzedni artykułŚwidnicka straż miejska działa już od 32 lat
Następny artykułDłuższe godziny otwarcia, nocne pływanie, a może trampoliny? Propozycje zmian po drugim sezonie na odnowionym kąpielisku