Strona główna 0_Slider Akcja solidarności na świdnickim Rynku w Święto Niepodległości Ukrainy

Akcja solidarności na świdnickim Rynku w Święto Niepodległości Ukrainy

0

Od pierwszego dnia bestialskiej agresji Rosji świdniczanie angażują się we wsparcie uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy, wśród których są głownie kobiety z dziećmi. Wiele z nich znalazło tu tymczasowy dom, uczy się i rozwija talenty. 24 sierpnia Ukraina obchodzi Święto Niepodległości, a Fundacja Inicjatywa zaprasza na akcję solidarności z narodem ukraińskim na świdnicki Rynek.

„24 sierpnia obchodzony jest Dzień Niepodległości Ukrainy na cześć przyjęcia Aktu Niepodległości Ukrainy przez Radę Najwyższą Ukraińskiej SRR w 1991 roku. Akt ten był dokumentem politycznym i prawnym, który potwierdził nowy status Ukrainy. Ukraina przeszła bardzo długą drogę do ustanowienia państwa ukraińskiego, które do dziś jest niezłomne” – czytamy na ukrainainpoland.pl

„Proces uzyskiwania niepodległości przez Ukrainę rozpoczął się w 1990 roku wraz z rozpadem ZSRR. 16 lipca 1990 r. parlament Ukraińskiej SRR przyjął Deklarację suwerenności państwowej Ukrainy, uznając jej niezależność od rządu centralnego w Moskwie. Tego samego dnia przyjęto uchwałę «W Dniu Deklaracji Niepodległości Ukrainy». W lipcu 1990 r. Rada Najwyższa przyjęła ustawę «O procedurze secesji od ZSRR» i zatwierdziła Tymczasową procedurę działań organów państwowych i rządów w okresie przygotowań do ustanowienia konstytucyjnych organów państwowych niepodległej Ukrainy. W dniu 5 czerwca 1992 r. ukraiński parlament zmienił datę święta z 16 lipca na 24 sierpnia w części pierwszej Kodeksu Pracy Ukrainy. W związku z tym, co roku od 1992 r. Ukraina obchodzi Dzień Niepodległości 24 sierpnia.”

Przed wybuchem wojny święto było hucznie obchodzone, towarzyszyły mu defilady, koncerty, wydarzenia kulturalne. Od rosyjskiej inwazji nie ma takiej możliwości. W Kijowie ma zostać zaprezentowana specjalna wystawa wraków sprzętu wojskowego, zdobytego na Rosjanach.

Do uczczenia ukraińskiego święta w Świdnicy zaprasza Fundacja Inicjatywa, założona przez mieszkającą w Świdnicy Białorusinkę Natashę Polkh. Fundacja prowadzi od ponad roku „Klub Migranta Kalejdoskop talentów” dla ukraińskich dzieci. Oferuje im pomoc psychologiczną, zajęcia plastyczne, muzyczne, teatralne i taneczne. W tej chwili na zajęcia uczęszcza około setka dzieci i młodzieży. Ich talent można było podziwiać podczas wielu występów w Świdnicy. W mini-programie artystycznym zaprezentują się także 24 sierpnia o godzin 16.00 podczas akcji solidarności z Ukrainą.

/red./

Poprzedni artykułCzym się kierować, projektując kubki z logo? Praktyczne wskazówki
Następny artykułSąd Okręgowy obniżył karę dla rodziców, którzy znęcali się nad czwórką swoich dzieci