Podróżowanie własnym samochodem w trakcie wakacji, nie tylko jest komfortowe, ale daje nam niezależność korzystania z atrakcji. W dowolnym momencie i bez uzależniania się od rozkładów jazdy pociągów czy autobusów możemy zwiedzić interesujące nas miejsca. Jeśli decydujemy się na turystykę na własną rękę, warto przygotować swoje auto do podróży, szczególnie tych dłuższych i w dalsze zakątki. O czym należy pamiętać?
Samochodem na wakacje
Przed wyjazdem na wakacyjny wypoczynek, powinniśmy zadbać o nasz środek transportu. Przygotowanie samochodu do podróży, to nie tylko niezbędne akcesoria, które powinniśmy ze sobą zabrać, jak gaśnica, apteczka czy zestaw naprawczy do kół. Najważniejsze by auto było całkowicie sprawne i nie zgotowało nam na trasie przykrych niespodzianek. Do takich może należeć chociażby rozładowanie akumulatora. Dzieje się tak nie tylko zimową porą i przy bardzo niskich temperaturach. Tego typu problemy mogą zdarzyć się także latem i w trakcie największych upałów. Zgodnie z zaleceniem producentów najbardziej optymalnymi warunkami dla baterii samochodowych jest bowiem temperatura 20 stopni Celsjusza. Szkodliwe więc są dla niej zarówno zbyt niskie, jak i zbyt wysokie temperatury. Kiedy nasza bateria wykazuje nieprawidłowości lub po prostu jej okres żywotności dobiegł końca, warto zdecydować się na jej wymianę. W momencie kupna nowego akumulatora, powinniśmy jednak pamiętać o odpowiednim jego doborze, by wszystkie parametry – jak chociażby pojemność, prąd rozruchowy, rozmiar czy mocowanie, odpowiadały naszemu pojazdowi.
Bezpieczeństwo podczas jazdy
Podczas wakacyjnych podróży sprawne auto to podstawa. Przed wyprawą warto również sprawdzić układ hamulcowy. Długie dystanse i pokonywanie ich na drogach szybkiego ruchu czy autostradach, choć pozwala na wyższe limity prędkości, to dodatkowo wymaga użycia większej siły podczas hamowania. W jego trakcie elementy współpracujące ścierają się i stopniowo zużywają. Podczas wakacji i większego obciążenia samochodu przez pasażerów i bagaże, są one jeszcze mocniej eksploatowane. Podobnie jest w sytuacji jazdy na zróżnicowanych terenie czy wymagających zjazdach np. gdy wybieramy się w góry. Dla naszego więc bezpieczeństwa, a także innych użytkowników dróg, koniecznie powinniśmy zadbać o sprawne hamulce. Mogą one zużyć się w każdym momencie, dlatego warto samemu również zwracać uwagę na oznaki ich awarii. Należą do nich chociażby słyszalne piski podczas hamowania, znoszenie samochodu w jedną stronę lub odczuwalne na pedale hamulca wibracje. By mieć jednak pewność, przed wyjazdem powinniśmy odwiedzić serwis i przekonać się o sprawności i odpowiedniej grubości klocków, tarczy czy bębnów hamulcowych. Należy o nie szczególnie zadbać, by bezproblemowo zarówno pojechać, jak i wrócić z naszego urlopu. Zwróćmy uwagę również na jakość, która zapewnia dłuższą ich żywotność, dzięki czemu rzadziej zachodzi konieczność ich wymiany. Pod lupę powinniśmy także przy okazji wziąć płyn hamulcowy.
Wymiana oleju silnikowego, sprawdzenie stanu płynu chłodniczego
Jednym z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w aucie jest olej silnikowy, który skutecznie zabezpiecza silnik w naszym pojeździe, sprawiając, ze działa bez zarzutu. Jest więc niezwykle ważny także w ekstremalnych warunkach, a do takich należą m.in. upały i wysoka temperatura. By olej silnikowy spełniał swoje zdanie powinien być regularnie wymieniany. Jak często należy to robić, podpowiada sam producent konkretnego auta. Warto też samemu podjąć się jego kontroli, poprzez sprawdzenie stanu oleju za pomocą bagnetu do pomiaru. Jeśli zbyt wiele go ubywa może oznaczać to usterkę, której nie powinniśmy bagatelizować. Oprócz kontroli oleju silnikowego warto również sprawdzić m.in. płyn chłodniczy. Odpowiedzialny jest on chociażby za odprowadzanie ciepła i stabilizację temperatury silnika i oleju. Kontrola więc jego stanu powinna być więc czym oczywistym, a sprawdzenie jego stanu odbywa się za pomocą zbiorniczka wyrównawczego, który określa jego minimalną lub maksymalną ilość. Jeśli wymaga uzupełnienia, należy pamiętać, by zawsze to robić na zimnym silniku.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Wybierając się na urlop autem, powinniśmy zwrócić uwagę także na kilka innych istotnych kwestii. Należą do nich chociażby sprawdzenie stanu opon letnich, amortyzatorów, filtrów kabinowego, które zapewnią wysoką jakość powietrza we wnętrzu samochodu, ale też pozostałych – oleju, paliwa i powietrza. Dla bardziej komfortowej jazdy w upalne dni z pewnością o większy komfort zadba również sprawdzenie szczelności i uzupełnienie klimatyzacji. Dobry stan techniczny pojazdu, także tych z pozoru mniej ważnych elementów – jak wycieraczki czy światła, pozwoli nam bezpiecznie i komfortowo podróżować także latem i wypoczywać bez niepotrzebnego stresu.
/Artykuł sponsorowany/