Strona główna 0_Slider Świdnicka katedra z nowym gospodarzem. Proboszcz Gęsikowski uroczyście objął funkcję

Świdnicka katedra z nowym gospodarzem. Proboszcz Gęsikowski uroczyście objął funkcję

0

W niedzielę dotychczasowy gospodarz parafii św. Wawrzyńca w Śmiałowicach otrzymał z rąk biskupa Marka Mendyka symboliczny klucz do świdnickiej katedry i uroczyście objął funkcję proboszcza parafii katedralnej.

fot. Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Śmiałowice

Przypomnijmy, decyzja dotycząca dokonania zmian personalnych w świdnickiej katedrze została ogłoszona miesiąc temu. – Biskup Marek Mendyk w dniu 9 czerwca przyjął rezygnację prał. Piotra Śliwki z urzędu proboszcza parafii katedralnej i mianował go wizytatorem ds. gospodarczych i konserwacji zabytków przy Świdnickiej Kurii Biskupiej. Zgodnie z zaleceniem biskupa świdnickiego, do czasu objęcia urzędu przez nowego proboszcza, ks. prał. Piotr Śliwka będzie administrował parafią – informowali duchowni ze świdnickiej parafii katedralnej.

Ks. Piotr Śliwka należał do współorganizatorów dolnośląskich struktur NSZZ „Solidarność” w 1980 roku. Po wprowadzeniu stanu wojennego otaczał swoją opieką duszpasterską rodziny internowanych i represjonowanych, organizował wypoczynek dla dzieci opozycjonistów, jak i konferencje edukacyjne o charakterze patriotycznym. Od połowy lat 80. XX wieku prowadził działalność jako kolporter pism podziemnych. W uznaniu dla jego zasług został odznaczony w 2006 roku Krzyżem Semper Fidelis, a w 2011 roku Złotym Krzyżem Zasługi. W 2012 roku objął probostwo parafii katedralnej, zastępując w tej funkcji ks. prał. Jana Bagińskiego – proboszcza parafii pw. św. Stanisława i Wacława w latach 1995–2012 – i kontynuując jego starania związane z remontem świątyni.

Nowym gospodarzem świdnickiej katedry mianowany został dotychczasowy proboszcz parafii pw. św. Wawrzyńca Męczennika w Śmiałowicach, ks. kan. Marcin Gęsikowski. Jak przywołuje „Gość Niedzielny”, Gęsikowski urodził się w 1975 roku w Lwówku Śląskim. Studia ukończył na Wyższym Seminarium Duchownym w Legnicy, a w 2000 roku przyjął święcenia kapłańskie. Przez kilka lat pełnił funkcję sekretarza biskupa Ignacego Deca. Parafię katedralną objął formalnie 26 czerwca, natomiast 9 lipca został uroczyście wprowadzony na nowy urząd.

Podczas niedzielnej mszy ustępujący proboszcz ks. Piotr Śliwka odczytał dekret mianujący ks. Gęsikowskiego proboszczem parafii katedralnej, a biskup Marek Mendyk wręczył mu klucze do obiektu. – Proszę, otwieraj tę świątynię wszystkim, którzy szukają Boga. Niech stanie się ona centrum życia parafialnego. Kieruj i zarządzaj tą parafią tak, jak zostało ci to polecone, jako pilny i gorliwy pracownik Winnicy Pańskiej – mówił ordynariusz świdnicki, zachęcając nowego proboszcza do „bycia otwartym na ludzką biedę, moralną, duchową i materialną”, a także aby pamiętał o „wzgardzonych, odrzuconych, samotnych i smutnych”.

/Parafia katedralna pw. św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy, opr. mn/

fot. Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Śmiałowice

Poprzedni artykułRowerzysta jechał slalomem. Wydmuchał prawie 3 promile
Następny artykułKino plenerowe już od soboty na świdnickim Rynku