Strona główna 0_Slider Świdnica ma sporo terenów pod budownictwo komunalne. W jakich miejscach? Prezydent miasta...

Świdnica ma sporo terenów pod budownictwo komunalne. W jakich miejscach? Prezydent miasta nie wiedziała. Podajemy spis

0

Do września, według zapowiedzi świdnickiego magistratu, powinien być ukończony budynek z mieszkaniami komunalnymi przy ul. Leśnej. Niedawno prezydent Świdnicy podczas spotkania z liderem partii Razem Adrianem Zandbergiem wskazywała na potrzebę rozszerzenia programu budowy lokali na wynajem przez samorządy. Świdnica mam całkiem sporo terenów, gdzie mogłyby powstawać takie obiekty.

Mieszkanie prawem nie towarem – pod takim hasłem ideę budownictwa komunalnego promowali Beata Moskal-Słaniewska z Nowej Lewicy i autor pomysłu szef partii Razem Adrian Zandberg podczas otwartej, skromnej debaty 22 czerwca w Świdnicy. – Niestety, wszyscy obserwujemy, że od kilku lat nie ma spójnej polityki społecznej. Jest polityka, że wdraża się projekty, programy, które doraźnie jakieś problemy rozwiązują. Nie patrzy się całościowo. Młodzi ludzie, kiedy zakładają rodziny, kiedy decydują się na posiadanie potomstwa, nie patrzą dzisiaj na 500 plus, tylko patrzą, gdzie będą mieszkać, czy będą mieli zapewnioną pracę – stwierdziła Beata Moskal-Słaniewska, dodając – Tworzy się programy niesprawdzone, nieskonsultowane z samorządami i wychodzą z tego duże pomyłki jak mieszkanie plus.

– Niestety, wszyscy obserwujemy, że od kilku lat nie ma spójnej polityki społecznej. Jest polityka, że wdraża się projekty, programy, które doraźnie jakieś problemy rozwiązują. Nie patrzy się całościowo. Młodzi ludzie, kiedy zakładają rodziny, kiedy decydują się na posiadanie potomstwa, nie patrzą dzisiaj na 500 plus, tylko patrzą, gdzie będą mieszkać, czy będą mieli zapewnioną pracę – stwierdziła Beata Moskal-Słaniewska, dodając – Tworzy się programy niesprawdzone, nieskonsultowane z samorządami i wychodzą z tego duże pomyłki jak mieszkanie plus.

– Nie jest tak, że jesteśmy zostawieni sami sobie, bowiem Bank Gospodarstwa Krajowego także nas wspomaga przy budowie mieszkań, ale jest tych środków za mało, oprocentowanie może ulec zmianie i to zaburza proces inwestycyjny – dodała prezydentka Świdnicy. – Więcej pieniędzy, prostsze procedury, prostsze oprocentowanie lub jego brak – postulowała. – Mimo wszystko wybudowaliśmy w ostatnich latach 130 mieszkań, zwiększając o 1/3 zasoby, które mieliśmy.

W ostatnich dniach Beata Moskal-Słaniewska na swoim prezydenckim profilu w mediach społecznościowych pokazała zdjęcia z kończącej się budowy przy ul. Leśnej. Powstało 25 lokali mieszkalnych jedno, dwu i trzypokojowych z przynależnymi komórkami lokatorskimi. Zaprojektowano również 40 miejsc parkingowych, w tym 2 miejsca dla pojazdów osób niepełnosprawnych. Powierzchnia całkowita budynku wynosi 2465,40 m². Obiekt miał kosztować 8,5 miliona złotych, przy czym na realizację inwestycji miasto otrzymało wsparcie finansowe w wysokości ponad 4 mln 300 tys. złotych z Funduszu Dopłat, w ramach realizowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego rządowego programu budownictwa komunalnego. Według zapowiedzi budynek ma być ukończony we wrześniu. Czy wówczas lokatorzy będą mogli się wprowadzić?  – Jeszcze w tym roku wręczę klucze oczekującym na listach świdniczanom! – pisze prezydent miasta, ale konkretnej daty nie podaje.

Podczas wspomnianej już debaty Zarówno prezydentka, jak i przewodniczący partii Razem narzekali na działania spółek skarbu państwa, które są posiadaczami ogromnych terenów w miastach i gminach, a którymi nie chcą się podzielić. Beata Moskal-Słaniewska mówiła o takich terenach, pozostających we władaniu kolei. Swidnica24.pl zapytała rzeczniczki Urzędu Miejskiego, czy władze miasta występowały do spółek skarbu państwa o jakiekolwiek tereny. – Miasto nie wnioskowało do spółek skarbu państwa o odkup lub przekazanie działek – odpowiedziała Magdalena Dzwonkowska. Być może wcale nie musi występować, bo jak się okazuje, ma do dyspozycji dosyć dużo własnych działek pod budownictwo.

Na pytanie, ile jest w posiadaniu Świdnicy gruntów pod budownictwo mieszkaniowe, Beata Moskal-Słaniewska nie potrafiła odpowiedzieć podczas debaty o budownictwie komunalnym. Zapytaliśmy więc w Urzędzie Miejskim, gdzie można byłoby budować.

zestawienie gruntów pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną, które stanowią własność Gminy Miasto Świdnica:

1.     rejon ul. Leśnej – ok. 11300 m2

2.     ul. Armii Krajowej /Sybiraków – 4493 m2

3.     ul. Ofiar Oświęcimskich – 5625 m2

4.     ul. Okrężna – 25175 m2

5.     ul. Kanonierska – 6547 m2

6.     ul. Ks. Bolka Św. – 623 m2

7.     ul. Wrocławska – 4433 m2

8.     ul. Mieszka I – 5731 m2

9.     ul. Garbarska – 752 m2

10.  ul. Westerplatte – 8565 m2

11.  ul. Zygmuntowska – 2233 m2

12.  ul. Kościelna – 791 m2

13.  ul. Bracka – 1186 m2

14.  ul. B. Krzywoustego – 2029 m2

15.  Os. Sudeckie – 158150 m2

16.  ul. Inżynierska – 19887 m2

Razem – 257520 m2 (25,7520 ha).

Na których z tych terenów już zaplanowano inwestycje i jakie? Ile budynków wielorodzinnych może powstać na tych terenach? – takie pytania dodatkowe wysłaliśmy do urzędu miejskiego 6 lipca. Odpowiedzi nie otrzymaliśmy do dzisiaj. Do tematu będziemy wracać.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]
Zdjęcia udostępnione w mediach społecznościowych przez prezydent Świdnicy Beatę Moskal-Słaniewską 20 lipca 2023r.

Poprzedni artykułPrzed nami niedzielny turniej siatkarskich mikstów
Następny artykułZalety korzystania z oczyszczacza powietrza nie tylko w sezonie alergicznym