W obecności przedstawicieli kierownictwa Służby Więziennej, służb mundurowych z terenu powiatu świdnickiego, władzy sądowniczej oraz samorządu nastąpiło uroczyste nadanie sztandaru Aresztowi Śledczemu w Świdnicy. – To dowód uznania, szacunku i zaufania złożony tym, którzy pełnią służbę – podkreślał gen. Krzysztof Stefanowski, zastępca dyrektora generalnego Służby Więziennej.
– Areszt Śledczy w Świdnicy nieprzerwanie funkcjonuje od przeszło 140 lat. Pomimo tak długiego okresu działania dotąd nie dostąpił takiego zaszczytu – mówił dyrektor Aresztu Śledczego w Świdnicy, por. Piotr Przybył podczas piątkowej uroczystości, która odbyła się w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy. – Sztandar od wielu pokoleń stanowi symbol sławy wojennej, tradycji oraz wierności, honoru i męstwa. Należy także do symboli narodowych, wokół których kumulują się uczucia patriotyczne i treści historyczne m.in. oręża polskiego. Dostąpienie zaszczytu posiadania własnego sztandaru przez funkcjonariuszy Aresztu Śledczego w Świdnicy bez wątpienia jest olbrzymim wyróżnieniem, ale jednocześnie zobowiązaniem – wskazywał Przybył.
W uroczystości nadania sztandaru świdnickiej jednostce wziął udział m.in. gen. Krzysztof Stefanowski, zastępca dyrektora generalnego Służby Więziennej. – Nadanie sztandaru to dowód uznania, szacunku i zaufania złożony tym, którzy pełnią służbę i pracują. Od dziś są Państwo w posiadaniu najcenniejszego przedmiotu – sztandaru. Kardynał Stefan Wyszyński mówił, że sztandar jest symbolem świętości, że jego miejsce tkwi gdzieś między hymnem narodowym a przysięgą wojskową. To prawda, sztandar symbolizuje przynależność do formacji i wierność jej ideałom. Są wśród nich również honor i szacunek dla każdego człowieka, także tego, których ponosi słuszną karę za błędy – podkreślał Stefanowski.
– Sztandar to także zobowiązanie. Na niego przysięgamy, przed nim pochylamy głowy, jemu oddajemy honor. Musimy strzec sztandaru nie tylko jako rzeczy, ale też wszystkiego co uosabia. Nie zapominajcie, że służymy ojczyźnie i społeczeństwu. Niech ideały praworządności i poszanowanie ludzkiej godności będą w waszych sercach i w waszym postępowaniu. Służba dla Rzeczypospolitej niech będzie dla was zaszczytem – mówił generał.
– Od tej pory sztandar pozostanie znakiem tożsamości, godności i zaszczytu, którego jednostka dostąpiła po tak długim okresie funkcjonowania. Dla każdego z nas będzie on szczególnym symbolem odzwierciedlającym przynależność i identyfikację z jednostką penitencjarną, w której funkcjonariusz pełni służbę na rzecz społeczeństwa. Za dostąpienie tego zaszczytu pragnę podziękować ministrowi sprawiedliwości oraz fundatorowi sztandaru – dyrektorowi Polskiej Grupy SW, Arturowi Dziadoszowi. Jednocześnie zobowiązuję się, że świdnicki sztandar będzie z dumą prezentowany podczas obchodów świąt państwowych oraz ważnych wydarzeń w życiu jednostki – zaznaczał z kolei dyrektor Aresztu Śledczego w Świdnicy.
/mn/
fot. Dariusz Nowaczyński