Strona główna 0_Slider Znów będzie bitwa pod Burkatowem! Weekend z historią w tle

Znów będzie bitwa pod Burkatowem! Weekend z historią w tle [PROGRAM]

0

W Burkatowie znów wystrzelą armaty i będzie słychać szczęk broni. 1 lipca miejscowość zapełni się grupami rekonstrukcyjnymi, które przypomną wydarzenia sprzed 261 lat, ale już dzień wcześniej 30 czerwca będzie można obejrzeć obóz wojskowy. Na weekend z historią zapraszają Sołectwo Burkatów i gmina Świdnica.

W lipcu 1762 roku pod Burkatowem i Lutomią rozegrała się bitwa pomiędzy wojskami Prus i Austrii. Po pokonaniu Austriaków armia Fryderyka II Wielkiego przystąpiła do oblężenia twierdzy świdnickiej, którą zdobyła w październiku. Dzięki temu Prusy przypieczętowały swoje panowanie na Śląsku.Wydarzenia spred prawie trzech wieków zachęcaja do poznawania lokalnej historii i dobrej zabawy.

Program:

Piątek (30.06.2023) – poznawanie historii i tajemnic obozu wojskowego.
Zapraszamy na gawędy o broni i oporządzeniu wojskowym, warsztaty musztry, warsztaty rzemiosł dawnych, bicie pamiątkowych monet, wspólne przygotowanie XVIII – wiecznych potraw w kuchni obozowej, biesiada przy ognisku a dzień zwieńczymy nocnym pokazem światła i ognia.

Sobota (1.07.2023)Wielki Piknik Historyczno – edukacyjny.
O godzinie 17:00 rozpocznie się widowisko historyczne „Bitwa pod Burkatowem”. Będą też przejażdżki łodzią po przypałacowym stawie w Burkatowie, zamki dmuchane, animacje dla dzieci, degustacja „zupy walecznych” przygotowanej przez KGW Burkatów. Wieczorem potańcówka.

Zapraszają gmina Świdnica, Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji, Gminny Ośrodka Pomocy Społecznej, Sowiogórskie Towarzystwo Historyczno-Krajoznawcze oraz Sołectwo Burkatów.

Poprzedni artykułDeklaracja redaktorek i redaktorów naczelnych
Następny artykułKoncerty wracają do Parku Centralnego. Na początek zagrają Hortus i Toxide [PROGRAM]