Strona główna Wydarzenia Świdnica Z ekspertami o transformacji energetycznej i czystej produkcji. Zbliża się Świdnickie Forum Energetyki...

Z ekspertami o transformacji energetycznej i czystej produkcji. Zbliża się Świdnickie Forum Energetyki Obywatelskiej

0

15 czerwca 2023 roku w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury odbędzie się Świdnickie Forum Energetyki Obywatelskiej, organizowane przez Stowarzyszenie Energetyki Obywatelskiej Ziemi Świdnickiej, Klaster Świdnicka Energia Odnawialna, miasto Świdnica i powiat świdnicki.

Świdnickie Forum Energetyki Obywatelskiej to wydarzenie, które zgromadzi ekspertów, przedstawicieli lokalnych przedsiębiorstw i społeczności energetycznych, a także samorządów zaangażowanych w transformację regionu. – Ideą debaty jest identyfikacja wyzwań, przed którymi stoją dziś firmy i obywatele, podkreślenie roli inicjatyw oddolnych, z naciskiem na udział przedsiębiorców oraz wypracowanie najlepszych rozwiązań w dążeniu do budowy bezpieczeństwa energetycznego kraju. Celem organizatorów wydarzenia jest stworzenie otwartego i inspirującego forum, które umożliwi współpracę i dialog między różnymi grupami społecznymi oraz ułatwi identyfikację wspólnych celów i rozwiązań – informują organizatorzy.

Do rozmów zostali zaproszeni przedstawiciele środowiska akademickiego dr Piotr Szymański, profesor Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz dr Krzysztof Bodzek z Politechniki Śląskiej, Andrzej Węgrzyn pełnomocnik ds. transformacji energetycznej marszałka Dolnego Śląska, przedstawiciele społeczności energetycznych Andrzej Jeżewski, prezes Energetycznego Klastra Oławskiego EKO oraz Paweł Łapacz, prezes Stowarzyszenia Energetyki Obywatelskiej Ziemi Świdnickiej, eksperci w zakresie inwestycji w odnawialne źródła energii Daniel Raczkiewicz, Grupa EnergyNAT i Mateusz Piekarnik, prezes zarządu AOEnergia, Grupa Pieprzyk, a także przedstawiciele instytucji finansowych takich jak Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Bank Ochrony Środowiska.

Energetyka obywatelska to taki wariant transformacji energetycznej, gdzie korzyści z transformacji energetycznej płyną do regionu, firm i obywateli. Tak jak nigdy wcześniej, widzimy, że przedsiębiorcy mają związane ręce. Z jednej strony czują olbrzymią konieczność inwestowania w odnawialne źródła energii i w podwyższanie efektywności energetycznej, a z drugiej zaś strony spotykają się z różnymi barierami uniemożliwiającymi realizację ambitnych celów unijnych. Przedsiębiorcy stanowią podstawę lokalnej gospodarki, dlatego dziś wychodzimy do nich z Świdnickim Forum Energetyki Obywatelskiej, które da im możliwość aktywnego włączenia się w budowę bezpieczeństwa regionu – mówi Paweł Łapacz, prezes Stowarzyszenia Energetyki Obywatelskiej Ziemi Świdnickiej oraz dyrektor zarządzający Klastra „Świdnicka Energia Odnawialna”.

Świdnickie Forum Energetyki Obywatelskiej jest skierowane przede wszystkim do lokalnych przedsiębiorców oraz władz samorządowych, którzy obecnie mierzą się ze sprostaniem unijnym i krajowym wymogom w obszarze energetyki, ciepłownictwa i czystej produkcji. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, wystarczy tylko zarejestrować się korzystając z internetowego formularza.

/UM Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykuł„Spotkanie z aniołami”. Przemarsz i występy z okazji Żarowskiego Dnia Godności [FOTO]
Następny artykułWięcej ulic jednokierunkowych na Osiedlu Młodych? Radny zgłosił „lekko rewolucyjny” wniosek