Strona główna Wydarzenia Świdnica Uczennice z „Banacha” walczyły o tytuł krajowego Mistrza Pierwszej Pomocy

Uczennice z „Banacha” walczyły o tytuł krajowego Mistrza Pierwszej Pomocy [FOTO]

0

W ostatni weekend w Łodzi odbywał się etap centralny Mistrzostw Pierwszej Pomocy organizowanych przez Polski Czerwony Krzyż. Dolny Śląsk reprezentowały uczennice II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Banacha w Świdnicy, które ostatecznie zajęły VII miejsce w kraju.

Co roku w trakcie konkursu rywalizują ze sobą zespoły ze szkół średnich z całego kraju. Mistrzostwa rozgrywane są w trzech etapach: rejonowym, okręgowym i centralnym. Szesnaście najlepszych drużyn spotyka się w finale – etap centralny, które muszą udzielić pierwszej pomocy na specjalnie zaaranżowanych na potrzeby mistrzostw stacjach. W tym roku województwo dolnośląskie reprezentowała drużyna ze świdnickiego „Banacha” w składzie: Marcelina Wójcik – kapitan zespołu, Kamila Kądziołka, Alicja Leszko, Daria Piechurska, Lena Król oraz Lena Majewska. Drużyna przygotowywała się pod kierunkiem Doroty Durlej.

W tym roku w naszym zespole ratowniczym wystąpiło w finale pięć dziewcząt, które okazały się najmłodszym zespołem tego elitarnego grona młodych adeptów pierwszej pomocy. W finałowych zmaganiach szesnaście najlepszych zespołów starało się sprostać różnorodnym wyzwaniom wynikającym z ratowania ludzkiego zdrowia i życia: otarcia, złamania i oparzenia, przewlekłe choroby i nagłe kłopoty, panika, apatia i defibrylacja, poszukiwanie poszkodowanego albo jego palca uciętego, strzelanina w parku lub rana na karku, druty w dłoni, szkła w stopie, w stawie podtopienie lub alkoholowe upojenie. Dziewczyny, co warto jeszcze raz podkreślić: uczennice klas pierwszych, wytrwały walcząc do końca z wieloma doświadczonymi ekipami ale i również z własnymi emocjami i fizycznym zmęczeniem – wskazuje Jacek Iwancz, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy.

Warto dodać, że od wielu lat ratownicy z II LO wygrywają zawody na każdym szczeblu i wielokrotnie reprezentowali już nasze województwo w finałach krajowych. Gratuluję pani Dorocie Durlej, która prowadzi zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej i zawsze doskonale przygotowuje zespół do występów. Cieszę się, że nasze uczennice tak dobrze wypadły w ogólnopolskich zawodach. W Banachu, mając tak świetne ratowniczki i ratowników możemy czuć się bezpiecznie – dodaje dyrektor.

/II LO Świdnica, PCK, opr. mn/

Poprzedni artykułPoradziecki poligon w Witoszowie zamienili w raj dla zwierząt. Apelują o wsparcie dla podopiecznych
Następny artykułGmina Jaworzyna Śląska. Będzie przerwa w dostawie wody w czterech miejscowościach