Strona główna 0_Slider Procesje Bożego Ciała przeszły przez Świdnicę. „Jezus nie jest tu gościem, ale...

Procesje Bożego Ciała przeszły przez Świdnicę. „Jezus nie jest tu gościem, ale gospodarzem” [FOTO]

0

Kościół katolicki obchodzi dziś Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Zewnętrzną formę święta stanowią procesje prowadzone do czterech ołtarzy. Główną procesję diecezji świdnickiej, która przeszła w czwartek z parafii katedralnej do parafii pw. św. Józefa, poprzedziło nabożeństwo w katedrze. – Nie zbudujemy jedności w naszych rodzinach, w naszym narodzie, jeżeli nie będziemy z wiarą i miłością przyjmować Ciała Pańskiego – chleba, który jednoczy nas z Bogiem i między sobą – podkreślał biskup senior Ignacy Dec.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwykle nazywaną Bożym Ciałem, jest świętem ruchomym, przypadającym na czwartek po niedzieli Trójcy Świętej. Początek tradycji obchodzenia święta Bożego Ciała w Polsce sięga XIV wieku. Charakterystyczne dla tej uroczystości są procesje, które są formą publicznego wyznania wiary, a w Polsce były także manifestacjami patriotycznymi, dlatego w czasach PRL bywały zakazywane.

Uroczystość Bożego Ciała celebrację wypełniamy uroczystymi procesjami z Najświętszym Sakramentem ulicami naszych miast i po drogach naszych osiedli i wiosek. Jest to publiczne wyznanie naszej wiary w obecność Chrystusa pod postacią chleba i wyrażenie naszej wdzięczności za jego obecność pośród nas. Taka forma kultu Eucharystii w postaci procesji i adoracji praktykowana jest w Kościele od XIII wieku, a więc trwa już ponad siedem stuleci – mówił biskup senior Ignacy Dec podczas kazania wygłoszonego w świdnickiej katedrze. Przypominał, że jest to „manifestacja wiary, wdzięczności i miłość” wobec Chrystusa.

Dzisiaj Ciało Pańskie wynosimy w monstrancji poza nasze świątynie, na ulice naszych miast i wiosek. Setki tysięcy ludzi będą dzisiaj uczestniczyć w procesjach eucharystycznych, wyjdą na ulice i place, przejdą wśród domów, łąk i pół, by wyznać wiarę w obecność Pana Jezusa, by oddać mu hołd i uwielbienie, śpiewając pieśni eucharystyczne, wypowiadając wspólne i osobiste modlitwy. Ta procesja nam uświadamia, że Chrystus ma prawo przebywać z nami wszędzie, nie tylko w świątyniach, ale także tam, gdzie mieszkamy, gdzie pracujemy, gdzie cierpimy, gdzie odpoczywamy. Chcemy pamiętać, że nasza religia nie jest sprawą prywatną, które gdzieś można zamknąć w zakrystii czy świątyni. Religia obejmuje wszystkie sektory naszego życia prywatnego i publicznego. Dzisiejsza procesja przypomina nam, że Pan Jezus ma prawo do naszych serc, do naszych domów, do naszych zakładów pracy, do naszych ulic, do naszych pól i łąk, do wszystkiego. Jest to bowiem jego ziemia, jego świat. Nie jest tu gościem, ale gospodarzem – podkreślał bp Dec.

/mn/

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułW maju powitali 100 maluchów. Statystyki urodzeń w świdnickim „Latawcu”
Następny artykułŻarów. Strażacy dadzą popis umiejętności podczas gminnych zawodów