Strona główna 0_Slider Ogłoszono termin wznowienia połączeń na trasie do Jedliny-Zdroju. Kolejarze apelują o ostrożność...

Ogłoszono termin wznowienia połączeń na trasie do Jedliny-Zdroju. Kolejarze apelują o ostrożność na przejazdach

0

24 czerwca, po ponad trzydziestu latach przerwy, wznowione zostaną przewozy pasażerskie na linii kolejowej łączącej Świdnicę z Zagórzem Śląskim i Jedliną-Zdrojem. Przedstawiciele spółki PKP Polskie Linie Kolejowe apelują do mieszkańców o zachowanie ostrożności na przejazdach kolejowych.

Linia kolejowa wybudowana wzdłuż doliny rzeki Bystrzycy ma niebanalną historię i uchodzi za jedną z perełek dolnośląskiej techniki. Jej budowa była dla niemieckich inżynierów nie lada wyzwaniem. 24-kilometrowa linia powstała w górskim terenie, co wymagało wzniesienia ośmiu pokaźnych mostów i wiaduktów. Najdłuższy z nich, Rabenstein Brücke, mierzy blisko 144 metry. Z uwagi na coraz gorszy stan infrastruktury, w roku 1989 przystąpiono do prac remontowych, w związku z którymi ruch pociągów na linii został wstrzymany. Składy pasażerskie już tam więcej nie wróciły. Zamknięcie odcinka Świdnica – Jedlina nastąpiło w maju 1992 roku.

Od lat toczyła się dyskusja nad reanimacją całej linii kolejowej łączącej Wrocław, Sobótkę, Świdnicę i Jedlinę-Zdrój. Przeprowadzenie remontu dałoby szansę na wznowienie kursowania pociągów pasażerskich na tej trasie. Po długich przygotowaniach, w październiku 2018 roku spółka PKP Polskie Linie Kolejowe wybrała firmę, której zlecono zaprojektowanie i wykonanie przebudowy odcinka Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Wartą około 120 mln złotych inwestycję powierzono spółce DOLKOM. Pierwotnie planowano, że modernizacja zostanie zrealizowana do końca 2020 roku. Tego terminu nie udało się jednak dotrzymać. Od kilku miesięcy zapowiadano, że prace zostaną ukończone w połowie 2023 roku.

Na termin realizacji inwestycji wpłynęły dodatkowe roboty, których nie można było wcześniej przewidzieć, m.in. konieczność wzmocnienia konstrukcji stalowych zachowanych obiektów inżynieryjnych. Ze względu na górskie warunki geologiczne wymagane było np. dodatkowe zabezpieczenie zboczy czy wykonanie dodatkowego odwodnienia na stacji Jedlina Zdrój. Ze względu na wnioski mieszkańców, poszerzono także część przejazdów kolejowo-drogowych – tłumaczył w połowie maja Radosław Śledziński z biura prasowego PKP PLK.

Przedstawiciel kolejowej spółki podtrzymywał przy tym zapowiedź wznowienia połączeń pasażerskich w połowie 2023 roku. Według wówczas jeszcze nieoficjalnych informacji, pociągi miały powrócić na trasę Świdnica – Jedlina-Zdrój 24 czerwca, początkowo kursując tylko w soboty oraz niedziele. Teraz tę właśnie datę wznowienia połączeń potwierdził dyrektor wałbrzyskiego Zakładu Linii Kolejowych spółki PKP PLK.

Od dnia 24 czerwca 2023 roku na linii kolejowej 266 Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój planowane jest wznowienie regularnego ruch pociągów pasażerskich. Początkowo (co najmniej do 3 września 2023 roku) przewidywane jest kursowanie trzech par pociągów w weekendy oraz dni świąteczne, a docelowo pociągi będą kursować we wszystkie dni tygodnia – informuje dyrektor Dariusz Kolubka. Apeluje przy tym do zmotoryzowanych o zachowywanie szczególnej ostrożności podczas przekraczania wszystkich przejazdów kolejowo-drogowych zlokalizowanych na tym odcinku linii kolejowej.

/PKP PLK, opr. mn/

Poprzedni artykułDruga kadencja świdnickiej rady ds. równego traktowania
Następny artykułAwaria urządzenia elektrycznego przyczyną pożaru w budynku jednorodzinnym [FOTO]