Strona główna Kultura Najlepsze fotografie z 2022 roku Leica Street Photo wkrótce zobaczymy w Świdnicy

Najlepsze fotografie z 2022 roku Leica Street Photo wkrótce zobaczymy w Świdnicy

0

Fotografie tegorocznych finalistów cieszącego się ogromnym zainteresowaniem na całym świecie konkursu Leica Street Photo będziemy mogli wkrótce zobaczyć w Świdnicy. Wśród nich chociażby zdjęcie Beaty Zawrzec, przedstawiające zaparkowany samochód z psami na przednim siedzeniu i ich zdjęciem w tylnej szybie, które otrzymało Grand Prix. Wernisaż wystawy już w niedzielę, 11 czerwca o godz. 17.00 w Galerii Fotografii. Wstęp wolny.

Beata Zawrzel, fot. użyczone ze strony www.leicastore.pl

Leica Camera Polska po raz 12. zorganizowała konkurs szeroko rozumianej tzw. fotografii ulicznej, cieszący się coraz większym zainteresowaniem fotografików i miłośników tego gatunku fotografii na całym świecie. – Ponad 2.700 uczestników z 102 krajów i 13 432 zgłoszonych zdjęć, zaowocowały niezwykle wysokim poziomem tegorocznego konkursu. Niezwykle cieszy nas fakt, że inicjatywa jednoczy społeczność fotograficzną z całego świata i przyczynia się do jeszcze większej popularyzacji fotografii ulicznej – podsumowują konkurs organizatorzy na stronie www.leicastore.pl.

Zdjęcia wykonane były 2022 roku na całym świecie i to właśnie spośród nich wyłoniono finałową dwudziestkę, którą następnie zaprezentowano na pierwszej wystawie w Leica Gallery Warszawa w marcu tego roku. Podczas wernisażu wręczono także Grand Prix Beacie Zawrzel. – Zdjęcie zrobiłam 1 marca 2022r. przy okazji pobytu na ukraińsko-polskim przejściu granicznym w Medyce, gdzie dokumentowałam napływ uchodźców do Polski spowodowany inwazją Rosji na Ukrainę. Kiedy zauważyłam zaparkowany samochód z dwoma psami na przednich siedzeniach i ich zdjęciem w szybie, nie mogłam się nie uśmiechnąć na widok tej surrealistycznej sceny, pomimo dramatycznych okoliczności, które sprawiły, że wszyscy znaleźliśmy się w tamtym miejscu – opowiadała organizatorom o zwycięskim kadrze fotografka z Krakowa. Podczas otwarcia wystawy w Warszawie przyznano również Nagrodę Publiczności, którą otrzymał za swoje zdjęcie Antonio Marotta z Włoch.

Antonio Marotta, fot. użyczone ze strony www.leicastore.pl

Wystawa będzie teraz wędrowała po Polsce. Ze względu na to, że współorganizatorem konkursu była też Leica Gallery z Austrii, trafi ona także do Wiednia. Pierwszym natomiast jej przystankiem w tej podróży będzie Świdnica. – Jej ekspozycja, w Galerii Fotografii Świdnickiego Ośrodka Kultury, przygotowana we współpracy z Agencjąę Zegart, będzie dopiero drugą jej prezentacją w Polsce, po warszawskiej.[…] najnowsza edycja Leica Street Photo jest już czwartą z rzędu, pokazywaną w Świdnicy – zapowiada Świdnicki Ośrodek Kultury.

/oprac. AN/
/Materiały: http://warsaw.leica-gallery.pl, ŚOK/

Poprzedni artykułW czwartek Boże Ciało. Którymi ulicami przejdą procesje? Gdzie będą utrudnienia?
Następny artykułMłodzi lekkoatleci powalczą w Świdnicy!