Strona główna Wydarzenia Na Dolnym Śląsku jest już ponad 300 punktów szczepień przeciwko HPV

Na Dolnym Śląsku jest już ponad 300 punktów szczepień przeciwko HPV

0

Ruszyły bezpłatne szczepienia przeciw HPV – wirusowi brodawczaka ludzkiego. Szczepionki są dostępne dla dziewczynek i chłopców w wieku 12 i 13 lat. Nie potrzeba skierowania, wystarczy zarejestrować dziecko przez internet, bezpłatną infolinię lub w najbliższym punkcie szczepień.

Szczepienia przeciw wirusowi HPV zapobiegają przede wszystkim rakowi szyjki macicy oraz innym nowotworom (rak odbytu, sromu, pochwy), które może powodować wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Dotychczas w Polsce nie było możliwości zaszczepienia nastolatków bezpłatnie przeciwko HPV. Teraz to się zmieniło. Szczepić dziecko należy, zanim może mieć kontakt z wirusem, dlatego program bezpłatnych szczepień jest skierowany do dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat. W roku 2023 ze szczepień mogą skorzystać dzieci urodzone w latach 2010-2011 – informuje Anna Szewczuk-Łebska, rzecznik dolnośląskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Szczepienie jest bezpieczne i dobrze tolerowane – mówi dr Mariola Madler-Litera, specjalistka medycyny rodzinnej z przychodni w podwrocławskich Kobierzycach. Lekarka dodaje, że szczepienie przeciw HPV w wieku nastoletnim zapobiega nie tylko rozwojowi wirusa HPV w organizmie, ale również uniemożliwia pojawienie się komórek nowotworowych. – To bardzo skuteczna i polecana forma profilaktyki, którą powinniśmy objąć jak największą grupę pacjentów – podkreśla, zwracając uwagę na skalę zagrożeń związanych z wirusem HPV.

Na Dolnym Śląsku można zaszczepić dziecko w ponad 300 przychodniach. Mapa punktów szczepień jest dostępna na stronie internetowej pacjent.gov.pl. W Świdnicy punkty działają w przychodniach przy ulicach: Ludwika Zamenhofa 47, Gdyńska 25a, Kolejowa 8, Mieszka I 10,  Mikołaja Kopernika 34A.

Jak zapisać dziecko na szczepienie

 • przez Internetowe Konto Pacjenta,
 • przez infolinię 989,
 • w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

Zapisując dziecko na to szczepienie, można wybrać jedną z dwóch dostępnych szczepionek (2-walentną Cervarix lub 9-walentną Gardasil9). Obie szczepionki dają porównywalne korzyści. Szczepienia przeciw HPV podaje się w dwóch dawkach. Odstęp pomiędzy dawkami szczepionki wynosi od 6 do 12 miesięcy.

Na szczepienie należy przyprowadzić dziecko zdrowe, bez objawów ostrej infekcji i wysokiej gorączki.

Jak zapisać dziecko na szczepienie przez IKP

 • zaloguj się na swoje Internetowe Konto Pacjenta,
 • wejdź w zakładkę „Uprawnienia”, a następnie „Konta Twoich dzieci”,
 • przejdź na konto Twojego dziecka,
 • wybierz zakładkę „Profilaktyka”, a następnie „Szczepienia”,
 • wybierz „Umów się na szczepienie”,
 • wskaż przeciwko czemu chcesz zaszczepić dziecko (rejestracja będzie w przyszłości obsługiwać także
  inne szczepienia),
 • wybierz termin i miejsce,
 • potwierdź wybór.

Zawsze można sprawdzić termin i miejsce szczepienia na IKP dziecka w zakładce Profilaktyka >> Szczepienia >> Zaplanowane szczepienia. Na IKP możemy też odwołać szczepienie lub zmienić jego termin.

Co warto wiedzieć o szczepieniu przeciw HPV

Szczepionka jest dobrze tolerowana i bezpieczna. Chroni przed zakażeniem HPV i wieloma nowotworami. Jest powszechnie stosowana w 125 krajach. W Polsce jest dostępna w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Jest ponad 200 typów HPV, a spośród nich część jest silnie rakotwórcza. Rak szyjki macicy jest niemal stuprocentowo związany z zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Do zakażenia wirusem HPV najczęściej dochodzi drogą płciową. W krajach, które wprowadziły szczepienia przeciw HPV, liczba zakażeń spadła nawet do 90%. Szczepiąc się, kobieta zmniejsza o 70% ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy – informują przedstawiciele NFZ.

/NFZ Wrocław, opr. mn/

Poprzedni artykułPraca za granicą: Jak Polki radzą sobie z wyzwaniami na emigracji?
Następny artykułKino samochodowe zawita do Grodziszcza