Strona główna Polityka Marsz 4 czerwca. Do Warszawy wybrali się również świdniczanie i mieszkańcy regionu

Marsz 4 czerwca. Do Warszawy wybrali się również świdniczanie i mieszkańcy regionu [FOTO]

0

Według szacunków warszawskiego ratusza ponad pół miliona osób wzięło udział w niedzielnym marszu zorganizowanym przez Platformę Obywatelską w obronie praworządności, demokracji i wartości europejskich. Do Warszawy udała się również spora grupa osób z powiatu świdnickiego.

Organizowany przez Platformę Obywatelską marsz 4 czerwca, do którego w kwietniu wezwał lider partii Donald Tusk, jest wyrazem sprzeciwu wobec „drożyzny, złodziejstwa i kłamstwa” oraz poparcia dla „wolnych wyborów i demokratycznej, europejskiej Polski”. Wydarzenie odbyło się w rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów i zmiany władzy w 1989 roku. Do udziale w manifestacji zachęcali samorządowcy, a w przemarszu ulicami stolicy wzięli udział liderzy głównych ugrupowań opozycyjnych.

Każdego dnia, tygodnia i miesiąca zło rozlewa się w naszym kraju i ciągle znajdują się adwokaci, którzy mówią: nic takiego się nie dzieje, nie mamy się czym przejmować. Chce wam powiedzieć: mamy się czym przejmować, będziemy się przejmować. Dzieje się zło, a my z tym złem wygramy 15 października – mówił lider PO, Donald Tusk.

Według organizatorów w marszu wzięło udział 500 tys. osób. Podobne wyliczenia przedstawił prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski. Z kolei według nieoficjalnych ustaleń Polskiej Agencji Prasowej, stołeczna policja szacuje, że w manifestacji uczestniczyło od 100 do 300 tys. osób.

W marszu wzięła również udział 160-osobowa grupa świdniczan oraz mieszkańców powiatu świdnickiego, która udała się do Warszawy trzema autokarami na zaproszenie świdnickich struktur Platformy Obywatelskiej. Wśród uczestników manifestacji znaleźli się m.in. przewodniczący Rady Miejskiej w Świdnicy Jan Dzięcielski, miejscy radni, działacze Platformy Obywatelskiej oraz mieszkańcy, którzy wyrazili chęć udziału w marszu. W Warszawie obecni byli również przedstawiciele Nowoczesnej z radnym wojewódzkim Jackiem Iwanczem oraz członkowie i sympatycy partii Polska 2050.

/PAP, mn/

fot. Jan Dzięcielski

Poprzedni artykułRaj dla poszukiwaczy niezwykłych przedmiotów. Giełda staroci znów zawitała na świdnicki Rynek [FOTO]
Następny artykułWalczyli o Kryształowy Róg. Najlepsi wystąpili na świdnickim Rynku [FOTO/VIDEO]