Strona główna 0_Slider Chcą zostać głosem dolnośląskiej młodzieży. Wkrótce wybory do wojewódzkiego sejmiku

Chcą zostać głosem dolnośląskiej młodzieży. Wkrótce wybory do wojewódzkiego sejmiku

0

Inicjowanie działań społecznych, edukacyjnych, kulturalnych i sportowych skierowanych do młodego pokolenia, promowanie idei samorządności oraz aktywności obywatelskiej, reprezentowanie dolnośląskiej młodzieży w kontaktach z samorządem województwa, a także opiniowanie pomysłów „dorosłych” samorządowców – między innymi tym będą zajmować się członkowie Młodzieżowego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Młodzieżowi radni I kadencji zostaną wybrani przez uczniów szkół średnich podczas czerwcowych wyborów.

Cztery kandydatki z powiatu świdnickiego wystartują w wyborach do Młodzieżowego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego I kadencji

Młodzieżowy Sejmik Województwa Dolnośląskiego formalnie powstał w 2013 roku, jako projekt finansowany przez samorząd województwa dolnośląskiego, który realizowany był przez wyłonioną w konkursie organizację pozarządową. Do jego zadań należało organizowanie m.in. warsztatów na temat samorządności, ekologii oraz problemów ludzi młodych na Dolnym Śląsku, a także pełnienie funkcji doradczej i konsultacyjnej. Taka formuła pracy sejmiku obowiązywała do czasu nowelizacji ustawy o samorządzie wojewódzkim, która wprowadziła nową instytucję młodzieżowego sejmiku.

W ubiegłym roku, na podstawie znowelizowanych przepisów, „dorośli” radni wojewódzcy podjęli decyzję o utworzeniu sejmiku młodzieżowego i uchwaleniu jego statutu. Kolejnym krokiem jest przeprowadzenie wyborów i wyłonienie młodych radnych, którzy zasiadać będą w sejmiku podczas pierwszej, dwuletniej kadencji. Młodzieżowe gremium będzie tworzyć 37 radnych wybranych w 27 okręgach. Powiat świdnicki będzie miał w sejmiku 2 reprezentantów.

Po raz pierwszy odbędą się w tym roku wybory do Młodzieżowego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego według nowej podstawy prawnej. Jako radni sejmiku dolnośląskiego w październiku 2022 uchwaliliśmy statut według którego są przeprowadzane tegoroczne wybory. Bardzo się cieszę, że udało nam się przekonać wszystkich radnych do przyjęcia aktualnej wersji statutu, która proponuje przeprowadzenie wyborów powszechnych dających równe szanse dla chętnych młodych ludzi. Aktualną formułę wyborczą wypracowaliśmy w zespole z udziałem dotychczasowych radnych sejmiku młodzieżowego, który w naszym województwie funkcjonował od wielu lat w formie projektu – mówi Jacek Iwancz, radny sejmiku dolnośląskiego i dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy.

Wybory zostaną przeprowadzone do dnia 25 czerwca w szkołach ponadpodstawowych, które zgłosiły chęć ich organizacji. W powiecie świdnickim są to: Zespół Szkół Mechanicznych w Świdnicy, Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych w Świdnicy, I Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy, II Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy, III Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy. Głosowanie w tych placówkach będzie odbywać się już od najbliższego czwartku, 15 czerwca. Zgodnie ze statutem sejmiku, „uprawnionymi do głosowania w danym okręgu wyborczym są uczniowie szkół ponadpodstawowych działających w danym okręgu wyborczym pod warunkiem zgłoszenia przez dyrektora lub samorząd uczniowski szkoły ponadpodstawowej do udziału w wyborach do Młodzieżowego Sejmiku”.

Na kogo będą mogli zagłosować uczniowie? W powiecie świdnickim o mandat młodzieżowego radnego ubiegają się cztery kandydatki: Zuzanna Chechelska, Klaudia Karczmarz, Zuzanna Maj, Weronika Żukowska. Poniżej zamieszczamy prezentacje poszczególnych kandydatek, które zostały przygotowane przez same zainteresowane.

Klaudia Karczmarz – II LO Świdnica

Nazywam się Klaudia Karczmarz, mam 18 lat i uczęszczam do II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy. Moją specjalizacją jest między innymi fotografia, którą zajmuję się od 5 lat. Wykonuje zdjęcia portretowe, jak i reporterskie. Kilka dni temu zostałam wyróżniona w ogólnopolskim konkursie fotograficznym „Portret 2023”. Interesuję się również starą motoryzacja – w szczególności Mercedesami i samochodami japońskimi.

Wojewódzki sejmik młodzieżowy to dla mnie wielka szansa na rozwój i możliwość budowania swojej osobowości. Pozwoli mi w pewnym stopniu wpłynąć na okolice oraz rozpali we mnie ogromną motywację. Dzięki temu zyskam większą pewność siebie i wiarę we własne możliwości. Od dziecka miałam styczność z działalnością społeczną, szkolnymi przemówieniami, organizacją większych imprez i jest to coś, co kocham. Chciałabym dokończyć dzieło pradziadka i dokonać tego, czego on nie zdążył zrobić – wpłynąć na polepszenie się warunków prokreacji. Dzięki sejmikowi rozwinę też zdolność świadomego posługiwania się językiem formalnym i wyniosę wiele cennych lekcji na przyszłość. Będę próbować, dopóki mi się nie uda, gdyż zależy mi na przywróceniu tego, co stłumiła nam pandemia.

Zuzanna Maj – III LO Świdnica

Witam! Nazywam się Zuzanna Maj i startuję w wyborach na radną do Młodzieżowego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Mam osiemnaście lat i jestem uczennicą klasy trzeciej, o profilu artystycznym, w III Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Świdnicy. Uwielbiam grafikę komputerową, ponieważ chcę z tą właśnie dziedziną związać swoją przyszłość. Poza szkołą aktywnie działam w Młodzieżowej Radzie Miasta Świdnica. Zasiadam tam w Komisji Rewizyjnej, uczestniczę we wszelkich przedsięwzięciach Rady, m.in. eventach, organizowanych w środowisku lokalnym.

Jeśli dostanę się do Młodzieżowego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, zdecydowanie chciałabym zaangażować się w mobilizowanie młodzieży do działań społecznych. Zależy mi na poznaniu zdania moich rówieśników w kwestii szeroko pojętego wolontariatu, aktywizowaniu ich do realizacji projektów na skalę lokalną oraz powiązaniu tego z nagłaśnianiem tematów coraz bardziej popularnych i ważnych wśród młodzieży, jak zdrowie psychiczne czy edukacja seksualna.

Weronika Żukowska – II LO Świdnica

Jestem Weronika Żukowska z II LO w Świdnicy. Jako radna w młodzieżowym sejmiku dolnośląskim chciałabym przede wszystkim być głosem naszego pokolenia i walczyć o naszą wspólną przyszłość. Planuję organizować warsztaty z zakresu ekologii, ekonomii, zdrowia psychicznego i edukacji seksualnej, które nie tylko będą skierowane do młodzieży, ale również dla dorosłych, aby lepiej nas zrozumieli. Czas pandemii był trudny dla niektórych z nas. Nie mieliśmy kontaktu z przyjaciółmi, na szczęście to już za nami. Teraz nadszedł czas, aby odkrywać świat na nowo. Dlatego też pragnę szerzyć ideę wymian międzynarodowych wśród miast i szkół. Klęska klimatyczna wisi nad nami, dlatego społeczeństwo potrzebuje sprawdzonych informacji i rozwiązań.

Będę propagować prawdziwe, ekologiczne rozwiązania. Wiem, że komunikacja miejska często pozostawia wiele do życzenia, dlatego dołożę wszelkich starań, aby na Dolnym Śląsku była ona na jak najlepszym poziomie.

Obecnie wiele mówi się o prawach uczniów, dlatego zamierzam walczyć o ich przestrzeganie. Chcę również promować aktywność społeczną, taką jak wolontariat, organizację imprez czy politykę. W wolnym czasie pisze opowiadania i gram na gitarze. Każdy z nas jest w czymś dobry i może to przekształcić w pomoc dla społeczeństwa. Jesteśmy potrzebni jako młode pokolenie, ponieważ posiadamy pomysły, siłę i motywację do działania. Razem możemy zmienić choć trochę ten dziwny świat.

Zuzanna Chechelska – ZSHT Świdnica

Mam na imię Zuzanna, mam 17 lat, jestem uczennicą trzeciej klasy o profilu hotelarskim w Zespole Szkół Hotelarsko-Turystycznych w Świdnicy. Staram się być osobą, która dąży do celu i lubi wprowadzać zmiany. Interesuję się polityką, lubię wiedzieć, co się dzieje na świecie. Dlatego uważam, że idealnie nadaję się na radną w Młodzieżowym Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Jestem pewna siebie, kreatywna i mam dużo ciekawych pomysłów, które można wykorzystać. Wierzę, że w jakimś stopniu mogę ulepszyć świat. Praca w Sejmiku zdecydowanie to umożliwi.

Prywatnie lubię grać w piłkę, jeździć na rowerze i deskorolce, jestem otwarta do ludzi, nie mam problemu z komunikowaniem się.

Lubię tworzyć własne projekty i próbuję je realizować dając z siebie 100% i wykorzystując 100% możliwości. Chętnie uczestniczę też w lokalnych projektach, między innymi pracowałam z moimi koleżankami i kolegami ze świdnickich szkół przy projekcie „Strategie Rozwoju Miasta Świdnicy 2030 Plus”. Chcę pokazać innym, że wszystko jest możliwe, a właściwe działania mogą zmienić świat.

/mn/

Poprzedni artykuł3 sposoby na zwiększenie szybkości ładowania strony www
Następny artykułNielegalne płyny do e-papierosów w Świdnicy