Biskup Waldemar Pytel będzie jednym z rozmówców w ramach wyjątkowego projektu „Żywej Biblioteki” w Świdnicy. Gospodarz świdnickiego Kościoła Pokoju przez kilka godzin będzie odpowiadał na pytania świdnickich czytelników. W „żywe książki” w tym roku łącznie wcieli się ośmiu mieszkańców, z którymi będzie można podjąć trudne i ważne tematy dotyczące, chociażby niepełnosprawności, emigracji czy wykluczenia w społeczeństwie. Wydarzenie już w piątek, 19 maja w godz. od 9.00 do 14.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Wstęp wolny.
– „Być dzisiaj księdzem, biskupem – fun, obciach czy prestiż?” na kilka godzin bp Waldemar Pytel wcieli się w żywą książkę pod tym właśnie tytułem. Zamiast czytania zapraszamy 19 maja do rozmowy w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy – zachęca Bożena Pytel, żona biskupa diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.
Miejska Biblioteka Publiczna po raz kolejny włącza się w międzynarodowy projekt – „Żywa Biblioteka”. Edukacyjna inicjatywa z każdym rokiem cieszy się coraz większym zainteresowaniem zarówno rozmówców, jak i czytelników. – W zeszłym roku mieliśmy blisko 100 wypożyczeń, a książek było mniej niż w tym roku. Teraz będzie ich osiem – mówi Robert Staniszewski ze świdnickiej biblioteki. Oprócz biskupa wśród tytułów/rozmówców znajdą się też – osoba niepełnosprawna motorocznie, mama chłopca z niepełnosprawnością, migrantka z Białorusi, tatuażysta, Amazonka, osoba jeżdżąca na wózku oraz imigrantka wojenna z Ukrainy.
A na czym polegają wypożyczenia? Podobnie jak w prawdziwej bibliotece, czytelnicy „Żywej Biblioteki” mogą wybierać z katalogu tytułów. Różnica polega na tym, że książkami są tu ludzie, a zamiast czytania jest rozmowa. Każdy może wziąć udział w wydarzeniu. – Impreza jest otwarta. Na parterze będzie ustawiona specjalna lada, przy której będzie można się zarejestrować i z katalogu wypożyczyć sobie „żywą książkę” na półgodzinną rozmowę – dodaje bibliotekarz.
Projekt „Żywej Biblioteka” został zapoczątkowany w Danii, a obecnie działa w 70 krajach, w tym w 40 miastach w Polsce. „Żywa Biblioteka” to metoda edukacyjna i międzynarodowy ruch na rzecz praw człowieka i różnorodnego społeczeństwa, który stosuje prostą metodę spotkania i rozmowy do przeciwstawiania się uprzedzeniom i dyskryminacji. Dzięki językowi biblioteki możliwe są pełne szacunku rozmowy, które mogą pozytywnie wpłynąć na postawy i zachowania ludzi w stosunku do tych osób w naszych społecznościach, które są zagrożone wykluczeniem i marginalizacją ze względu na pochodzenie, kolor skóry, przekonania, orientację seksualną, zawód, religię.
Świdnicka edycja „Żywej Biblioteki” odbędzie się 19 maja, poprzedzając Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej dla Dialogu i Rozwoju, w budynku głównym Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Kamila Norwida w Świdnicy, w godzinach od 9.00 do 14.00.
/Tekst: AN/
/Materiały – MBP w Świdnicy/