Strona główna 0_Slider Sezon urlopowy coraz bliżej. Co dalej z pomysłem utworzenia punktu paszportowego w...

Sezon urlopowy coraz bliżej. Co dalej z pomysłem utworzenia punktu paszportowego w Świdnicy?

0

Od ponad roku prowadzone są rozmowy dotyczące uruchomienia w Świdnicy terenowego biura paszportowego, dzięki któremu mieszkańcy nie musieliby wybierać się do innych miast w celu wyrobienia oraz odebrania dokumentu. Na jakim obecnie etapie są działania w tej sprawie?

Mieszkaniec Świdnicy odbierający tysięczny paszport wydany w biurze paszportowym w Dzierżoniowie (fot. UM Dzierżoniów)

Obecnie sprawy paszportowe można załatwić w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu, jego trzech delegaturach w Legnicy, Wałbrzychu i Jeleniej Górze, a także w dziewięciu Terenowych Punktach Paszportowych: w Bogatyni, Dzierżoniowie, Głogowie, Kłodzku, Lubinie, Polkowicach, Trzebnicy, Wołowie i Ząbkowicach Śląskich. Położone najbliżej Świdnicy dzierżoniowskie biuro paszportowe zostało uruchomione w październiku 2022 roku.

Z propozycją uruchomienia podobnego punktu w Świdnicy wystąpił w kwietniu ubiegłego roku przewodniczący Rady Miejskiej, Jan Dzięcielski. Do jego pomysłu przychyliła się prezydent Beata Moskal-Słaniewska, która skierowała do wojewody zapytanie o możliwość uruchomienia i warunki funkcjonowania Terenowego Punktu Paszportowego. W kolejnych miesiącach prowadzono korespondencję w sprawie wymagań technicznych, czy też refundacji kosztów prowadzenia takiego punktu.

O aktualny stan rozmów w tej sprawie dopytywał ostatnio pomysłodawca uruchomienia świdnickiego biura paszportowego. – Terenowe Punkty Paszportowe występują już w Bogatyni, Dzierżoniowie, Głogowie, Kłodzku, Lubinie, Polkowicach, Trzebnicy, Wołowie i Ząbkowicach Śląskich. Są to samorządy, które w podobnym terminie interesowały się powstaniem tych biur w ich miastach. Zakończyło się to sukcesem i zadowoleniem mieszkańców – wskazywał Dzięcielski. – Jednocześnie zwracam uwagę na fakt, że budżety miast, w których taka instytucja powstała, są mniejsze niż budżet naszego miasta – zaznaczył.

Do zapytania odniosła się prezydent Świdnicy. – W ślad za pismem z dnia 31 stycznia 2023 roku skierowanym do wojewody dolnośląskiego w sprawie przekazania aktualnej specyfikacji infrastruktury sieciowej i sprzętowej, skontaktowano się z biurem wojewody w sprawie uzyskania wytycznych i obecnie oczekujemy na ich przekazanie – wyjaśnia Beata Moskal-Słaniewska. – Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 27 stycznia 2022 r. o dokumentach paszportowych, paszporty i paszporty tymczasowe wydają wojewoda i konsul. Utworzenie Terenowego Punktu Paszportowego w Świdnicy uzależnione będzie od akceptacji MSWiA oraz Wojewody Dolnośląskiego – dodaje.

/mn/

Poprzedni artykułOpiekunka dla osób starszych w Niemczech – gdzie szukać ofert pracy?
Następny artykułZakręć światem wiertarek: Poznaj ich rodzaje i zastosowania