Strona główna 0_Slider Sezon kąpielowy coraz bliżej. Strażacy już teraz apelują o rozsądek i prowadzą...

Sezon kąpielowy coraz bliżej. Strażacy już teraz apelują o rozsądek i prowadzą ćwiczenia [FOTO]

0

Ze względu na zbliżający się sezon kąpielowy świdniccy strażacy przeprowadzili ćwiczenia na zbiorniku w Komorowie. Do wszystkich planujących wypoczynek nad wodą apelują o zachowanie ostrożności i zdrowego rozsądku.

Strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy przeprowadzili ćwiczenia z zasad ratownictwa na wodzie na zbiorniku w Komorowie. Głównym celem tych ćwiczeń było rozpoznanie i ocena zagrożeń dla życia, zdrowia, mienia i środowiska. Strażacy doskonalili umiejętność udzielania pomocy tonącym poprzez dotarcie do poszkodowanych lub zagrożonych osób, ich ewakuację poza obszar zagrożenia, udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz przekazywanie poszkodowanych zespołom ratownictwa medycznego. Ponadto ćwiczono zabezpieczenie działań ratowniczych na obszarach wodnych, ze szczególnym uwzględnieniem asekuracji ratowników podczas działań prowadzonych bezpośrednio na wodzie oraz na brzegu – opisuje asp. Paweł Szydłowski z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy.

Ćwiczenia te zostały zorganizowane ze względu na zbliżający się sezon kąpielowy oraz intensywny wypoczynek ludzi nad wodą. Apelujemy o rozwagę i ostrożność podczas przebywania nad wodą – dodają świdniccy strażacy. Jednostki Ratowniczo-Gaśnicze w Świdnicy oraz w Świebodzicach, a także wytypowane jednostki OSP (Dobromierz, Jaworzyna Śląska i Burkatów) posiadają na wyposażeniu sprzęt potrzebny do realizacji zadań ratownictwa wodnego w stopniu podstawowym. Jednostka JRG Świdnica w 2022 roku została doposażona w łódź ratowniczą z silnikiem zaburtowym. Ponadto OSP Burkatów posiada czterech, a JRG Świdnica – pięciu przeszkolonych ratowników oraz podstawowy sprzęt do ratownictwa na wodach szybko płynących.

Podobnie jak w latach ubiegłych, podczas sezonu kąpielowego działania prewencyjne w rejonie akwenów wodnych będą prowadzić policjanci. Służby przypominają zasady bezpiecznej kąpieli:

 1. Pływaj tylko w miejscach strzeżonych czyli tam gdzie jest ratownik wodny. Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice. Na kąpieliskach strzeżonych znajdziemy również dwa rodzaje flag: białą i czerwoną. Jeśli jest wywieszona biała flaga, wówczas kąpiel jest dozwolona. Flaga czerwona oznacza zakaz kąpieli w danym miejscu. Nie wolno też pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.
 2. Zapoznaj się i zawsze przestrzegaj regulamin kąpieliska, na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.
 3. Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni.
 4. Nie pływaj w czasie burzy, mgły oraz gdy wieje porywisty wiatr.
 5. Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję, głowę, aby uniknąć wstrząsu termicznego.
 6. Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy. Pływaj w miejscach dobrze Ci znanych.
 7. Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”.
 8. Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak i nadmuchiwane koło.
 9. Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu. Nie wolno również łączyć alkoholu z uprawianiem sportów wodnych.
 10. Kąpiąc się na kąpieliskach zwracaj uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował Twojej pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach to zawiadom właściwe służby oraz inne osoby.
 11. Nie przystępuj do pływania na czczo – wzmożona przemiana materii osłabia Twój organizm.
 12. Nie pływaj również bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może ponieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.
 13. Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Jeżeli chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź.
 14. Po kąpieli nie jest wskazany duży wysiłek fizyczny. Nie przebywaj w wodzie zbyt długo ani też nie wchodź do niej po zbyt krótkiej przerwie.
 15. Intensywny wysiłek wzmaga łaknienie i dlatego po ukończeniu pływania należy coś zjeść. Dzieci powinny zjeść obowiązkowo lekki posiłek.
 16. Nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.
 17. Należy szybko wyjść z wody, gdy odczuwasz zmęczenie lub doznałeś skurczu mięśni.

/KP PSP Świdnica, opr. mn/

fot. st. kpt. Krzysztof Sapko/KP PSP Świdnica

Poprzedni artykułGmina Świdnica. Strażacy rywalizowali o tytuł najlepszej drużyny [FOTO]
Następny artykułWanda i Banda na zakończenie Dni Żarowa [FOTO]