Strona główna 0_Slider „Przerażający widok, cmentarz drzew”. Jest wniosek o ukaranie sprawcy ogłowienia drzew

„Przerażający widok, cmentarz drzew”. Jest wniosek o ukaranie sprawcy ogłowienia drzew [FOTO]

0

O rażącym przypadku dewastacji mówią członkowie fundacji zajmującej się ochroną środowiska, którzy postanowili zareagować na informacje dotyczące ogłowienia drzew rosnących na cmentarzu parafialnym w Stanowicach. Domagają się nałożenia kary administracyjnej na sprawcę i zapowiadają składanie wniosków o ukaranie również w innych przypadkach niszczenia drzew.

Sposób postępowania z drzewami w Polsce od lat budzi wątpliwości. Jak przypominają arboryści oraz inspektorzy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu, nadmiernie przycinanie gałęzi oraz korony prowadzi do znacznego osłabienia lub nawet obumarcia drzewa. W celu ograniczenia tzw. ogławiania drzew, w ustawie o ochronie przyrody wprowadzono przepis regulujący kwestię przycinania gałęzi. Usuwać można gałęzie obumarłe lub nadłamane. Można też prowadzić prace mające na celu utrzymywanie uformowanego kształtu korony drzewa lub przywrócenie statyki drzewa. Usunięcie gałęzi w wymiarze przekraczającym 30% korony stanowi uszkodzenie drzewa, a w wymiarze przekraczającym 50% korony stanowi zniszczenie drzewa.

Mimo tak sformułowanych przepisów stale dochodzi do ogławiania drzew. Najnowszym tego przykładem jest sytuacja, do której doszło na cmentarzu parafialnym w Stanowicach. W tej sprawie interweniować postanowili przedstawiciele organizacji zajmującej się ochroną przyrody. – 15 maja złożyliśmy wniosek o nałożenie kary administracyjnej za ogłowienie drzew w miejscowości Stanowice w gminie Strzegom. Informację o tym ogłowieniu – a faktycznie zniszczeniu drzew – znaleźliśmy na jednej z grup internetowych poświęconej drzewom, a w szczególności zniszczeniom drzew. Tam też zamieszczona została dokumentacja zdjęciowa tej wycinki. Nie budziło naszej wątpliwości, że w tym przypadku drzewa zostały zniszczone. Widok jest przerażający. Właściwie każdego dnia otrzymujemy zgłoszenia o tego typu ogłowieniach – zwanych czasami „pielęgnacją drzew”, ale nie mających z pielęgnacją nic wspólnego – jednak to zdarzenie było wyjątkowo drastyczne – mówi Andrzej Gąsiorowski, prezes fundacji FOTA4Climate.

Wniosek fundacji został skierowany do Urzędu Miejskiego w Strzegomiu. – Otrzymaliśmy pismo z fundacji FOTA4Climate dotyczące zniszczenia drzew rosnących przy cmentarzu w miejscowości Stanowice. Ten cmentarz jest cmentarzem parafialnym. Gmina Strzegom nie wykonywała cięć korekcyjnych na tym cmentarzu. W chwili obecnej zostało wszczęte postępowanie administracyjne przez Urząd Miejski w Strzegomiu w sprawie wyjaśnienia kwestii wykonania cięć korekcyjnych. W procesie postępowania administracyjnego staramy się ustalić osoby, które dokonały tych cięć, kiedy to zrobiły, a także czy posiadały stosowne uprawnienia i zgody – informuje Tomasz Marczak, wiceburmistrz Strzegomia.

– Liczymy na to, że urząd karę nałoży i ją wyegzekwuje. Czasami kary są wymierzane, ale odraczana jest ich płatność. W praktyce zdarzają się sytuacje, że taka kara płacona nie jest. Mamy nadzieję, że to postępowanie zostanie rzetelnie przeprowadzone, że zostanie ustalone ile drzew zostało zniszczonych oraz jakie są to drzewa. My bazowaliśmy tylko na informacji internetowej. Nie sposób jest zidentyfikować, jakie gatunki zostały zniszczone – wskazuje Gąsiorowski.

Fundacja liczy również na odzew ogólnopolski. – W Polsce problem ten występuje w nieprawdopodobnych rozmiarach. Drzewa, nawet jeżeli nie są wycinane w całości, są tak okaleczane, tak niszczone, tak pozbawiane koron, że w ciągu kilku lat od takiego zabiegu zamierają, stają się niebezpieczne i trzeba je usuwać. Istnieją również względy estetyczne, krajobrazowe. Taki obraz jest nieakceptowalny estetycznie, budzi niepokój, powoduje brzydotę całej przestrzeni wokół nas. Będziemy prowadzić kolejne takie akcje, mając nadzieję na ich oddziaływanie prewencyjne – podkreśla prezes inicjatywy.

/RadioSudety24.pl, opr. mn/

Poprzedni artykułRozśpiewane przedszkolaki opanowały świdnicki teatr [FOTO]
Następny artykułDo Chojnowa po chwałę, honor i marzenia…(!) [BĘDZIE RELACJA LIVE]