Strona główna 0_Slider Miała być przebudowa teatru, pieniądze trafiły na remont podwórek. Co dalej z...

Miała być przebudowa teatru, pieniądze trafiły na remont podwórek. Co dalej z planowaną modernizacją?

0

Wymiana foteli i nagłośnienia, montaż energooszczędnego oświetlenia, odświeżenie elewacji, remont łazienek, a także przystosowanie teatralnej sali do potrzeb kinowych – to niektóre z prac, jakie miały zostać wykonane w ramach modernizacji świdnickiego teatru miejskiego. Przed dwoma laty miastu udało się zdobyć dofinansowanie na ten cel, jednak inwestycja dotychczas nie doczekała się realizacji. Czy jest szansa, że planowana renowacja dojdzie do skutku?

fot. Świdnicki Ośrodek Kultury

Budynek świdnickiego teatru został wybudowany w latach 1821-1822. Otwarty został 1 stycznia 1822 roku jako „Stadttheater” (teatr miejski). Posiadał około 550 miejsc na widowni i funkcjonował na zasadzie impresariatu. W XIX wieku teatr był wielokrotnie modernizowany. – W latach 1861-1864 przeprowadzono w teatrze remont siedzeń na widowni i wymieniono oświetlenie z olejowego na gazowe. (…) W 1908 roku odbyła się kolejna modernizacja teatru, tym razem oświetlenie gazowe wymieniono na elektryczne. Najpoważniejsza przebudowa rozpoczęła się w 1913 roku, kiedy wykupiono sąsiadujący z teatrem dom i po przebudowie obiektów, wykonano ozdobne, arkadowe wejście do teatru, jakie zachowało się do dzisiaj – wyliczał Andrzej Dobkiewicz na łamach Świdnickiego Portalu Historycznego.

Ostatni remont teatralnego gmachu został przeprowadzony w latach 2000-2002. W ramach prac przeprowadzono kompleksową renowację całego wnętrza – sceny, widowni, balkonu, garderoby, a także foyer. Roboty zostały sfinansowane w całości ze środków budżetu miasta. Blisko dwadzieścia lat później pojawiła się szansa na realizację przebudowy, dzięki której obiekt miałby zostać dostosowany do współczesnych standardów. W marcu 2021 roku ogłoszono, że Świdnica otrzyma 8 mln złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych dla gmin górskich. Z tej puli ponad 4 mln złotych miało zostać przeznaczone właśnie na przebudowę teatru miejskiego.

Planowana modernizacja miała obejmować m.in. wymianę stolarki okiennej i drzwiowej zewnętrznej i wewnętrznej, zastosowanie drzwi dźwiękoszczelnych na widownię od strony holu, wymianę pokrycia dachowego, rynien i rur spustowych, remont elewacji, wymianę instalacji wodno-kanalizacyjne, elektrycznej oraz centralnego ogrzewania, modernizację instalacji odpowiadającej za wentylację w sali teatralnej, modernizację oświetlenia sali teatralnej poprzez zastąpienie istniejącego oświetlenia żarowego przez oświetlenie LED, modernizację nagłośnienia sali teatralnej, wymianę okładziny podłóg na widowni i scenie, przebudowę wejścia na scenę z widowni, wymianę foteli w sali teatralnej, remont łazienek, sanitariatów, garderoby, foyeru i pomieszczeń towarzyszących, przystosowanie sali na potrzeby kinowe, przebudowę reżyserki, a także modernizację instalacji przeciwpożarowej.

W ramach przygotowań do tej modernizacji zlecono wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej i ekspertyzy przeciwpożarowej, a także przeprowadzenie badań akustycznych. Na ten cel przeznaczono ponad 339 tys. złotych. Planowana inwestycja nie doczekała się jednak realizacji. Świdnicki magistrat tłumaczy teraz, dlaczego tak się stało.

Na przebudowę budynku teatru miejskiego przeznaczona była kwota 4 050 000 zł. Po wykonaniu dokumentacji okazała się jednak ona niewystarczająca, dlatego też pismem z dnia 1 czerwca 2022 roku (…) przekazano informację do Prezesa Rady Ministrów, za pośrednictwem Wojewody Dolnośląskiego, o zmianie zakresu przedmiotu wydatku inwestycyjnego i kwotę 3 710 520 zł przeniesiono z zadania pn. „Przebudowa budynku Teatru Miejskiego” na zadanie pn. „Rewaloryzacja przestrzeni publicznej wewnątrz dwóch kwartałów Starego Miasta w Świdnicy” – informuje Magdalena Dzwonkowska, rzecznik Urzędu Miejskiego w Świdnicy.  – Remont teatru zostanie przeprowadzony po uzyskaniu środków na ten cel – dodaje Dzwonkowska.

/mn/

Poprzedni artykułW Świebodzicach znów zatańczą. II edycja Turnieju Tańca Nowoczesnego już w sobotę
Następny artykuł„Babic – żarowskim fotografem był”. Wkrótce wernisaż wystawy