Strona główna Artykuł sponsorowany Krzewy owocowe – najlepsze gatunki do uprawy w ogrodzie

Krzewy owocowe – najlepsze gatunki do uprawy w ogrodzie

0

Krzewy owocowe to prawdziwe skarby ogrodu, które obdarzają nas soczystymi i aromatycznymi owocami. Jeśli marzysz o świeżych, własnoręcznie zbieranych owocach, to warto rozważyć ich uprawę w swoim ogrodzie. W tym artykule przedstawimy Ci najlepsze gatunki krzewów owocowych, które doskonale sprawdzą się w polskich warunkach. Dowiedz się, jakie owoce warto uprawiać, jak pielęgnować krzewy owocowe dla obfitych plonów oraz jakie są ich zalety i wady.

Owoce z krzewów – jakie gatunki warto uprawiać?

Wybór odpowiednich gatunków krzewów owocowych jest kluczowy dla osiągnięcia sukcesu w ogrodzie. Krzewy owocowe, które szczególnie polecamy do ogrodu to m.in:

 • malina – soczyste owoce o intensywnym smaku, które możemy zbierać przez długi okres sezonu. Malina jest również bogata w cenne substancje odżywcze;
 • porzeczka – dostępna w wielu odmianach, oferuje owoce o różnych kolorach i smakach. Porzeczka jest także źródłem witamin i minerałów;
 • jeżyna – charakteryzuje się dużymi, słodkimi owocami. Jeżyny można uprawiać zarówno w formie krzewów, jak i pnączy;
 • agrest – owoce agrestu mają charakterystyczny kwaśno-słodki smak i są doskonałe do przetworów, dżemów i soków.

Jak pielęgnować krzewy owocowe, by cieszyć się obfitym plonem?

Aby krzewy owocowe do ogrodu radowały nas obfitym plonem, należy zadbać o prawidłową pielęgnację. Jak zatem pielęgnować drzewa i krzewy owocowe?

 • Sadzenie i stanowisko – wybieraj zdrowe sadzonki krzewów owocowych i umieszczaj je w odpowiednich odstępach, zapewniając im odpowiednią przestrzeń do wzrostu. Wybierz dla nich słoneczne i osłonięte miejsce w ogrodzie.
 • Podlewanie i nawożenie – regularne podlewanie jest kluczowe, szczególnie w okresie suszy. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzać z ilością wody, aby uniknąć nadmiernego uwilgocenia gleby. Co do nawożenia, zastosuj naturalne lub organiczne nawozy, które dostarczą roślinom niezbędne składniki odżywcze.
 • Przycinanie – regularne przycinanie krzewów owocowych pomaga w utrzymaniu ich odpowiedniego kształtu, a także pobudza rozwój nowych pędów i plonowanie. Przycinaj krzewy zimą, usuwając suche i uszkodzone gałęzie.
 • Ochrona przed szkodnikami i chorobami – monitoruj swoje krzewy owocowe i reaguj na wszelkie oznaki szkodników lub chorób. Stosuj odpowiednie środki ochrony roślin, zarówno naturalne, jak i chemiczne, aby zapewnić zdrowie i kondycję roślin.

Krzewy owocowe – jakie są ich zalety i wady?

Krzewy owocowe to nie tylko źródło pysznych owoców, ale również posiadają wiele innych zalet. Oto kilka z nich:

 • łatwa uprawa – krzewy owocowe są mniej wymagające niż drzewa i często bardziej dostosowane do ograniczonej przestrzeni w ogrodzie;
 • wieloletnie plony – odpowiednio pielęgnowane krzewy owocowe mogą dostarczać smaczne owoce przez wiele lat;
 • estetyczny wygląd – kwitnące i owocujące krzewy owocowe dodają uroku i koloru do ogrodu.

Czy krzewy owocowe do ogrodu mają jakieś wady? W obliczu pysznych i zdrowych owoców trudno nazywać to tak naprawdę wadami. Warto wspomnieć jedynie, że krzewy owocowe mają krótszy czas owocowania niż drzewa. Wymagają też regularnej pielęgnacji (ważne porady znajdziesz wyżej).

Krzewy owocowe – jakie są najpopularniejsze gatunki w Polsce?

Najpopularniejsze krzewy owocowe do ogrodu to te, które zostały wymienione w pierwszym akapicie. Te gatunki krzewów owocowych są popularne w Polsce ze względu na walory smakowe owoców, odporność na warunki klimatyczne oraz łatwość uprawy. Jakie owoce lubisz najbardziej? Przemyśl to i wybierz właściwe krzewy owocowe – sadzonki znajdziesz w sklepie internetowym Zielonym do góry.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułI nici z obiadu
Następny artykułJuż od czterech lat próbują zebrać pieniądze na nowy bus dla niepełnosprawnych