Strona główna 0_Slider Koleiny, dziury i błoto na podwórku w centrum Świdnicy. „Można uszkodzić samochód,...

Koleiny, dziury i błoto na podwórku w centrum Świdnicy. „Można uszkodzić samochód, trudno jest się przemieszczać nawet pieszo” [FOTO]

0

W ubiegłym roku ruszyły prace związane z rewitalizacją kolejnych dwóch śródmiejskich podwórek. Od lat trwają starania, aby przemianę przeszedł również teren położony między ulicami Pułaskiego, Mennicką, Teatralną i Szpitalną. Miasto ma takie plany, jednak ich realizacja jest uzależniona od zdobycia środków na ten cel. Tymczasem mieszkańcy skarżą się na coraz gorszy stan podwórka i wnioskują o przeprowadzenie chociaż doraźnych prac.

O rewitalizację śródmiejskiego podwórza od kilku lat apelował radny Wiesław Żurek, który składał również wnioski o zarezerwowanie środków na ten cel w budżecie miasta. – Szeroko uzasadniłem potrzebę podjęcia wreszcie przez władze Świdnicy działań, efektem których będzie jeszcze w tej kadencji zrewitalizowanie zaniedbanych od kilkudziesięciu lat przestrzeni publicznych, zlokalizowanych w ścisłym centrum Świdnicy – wskazywał radny. Efektem tych starań było zlecenie przez świdnicki magistrat opracowania dokumentacji projektowo-kosztorysowej na przebudowę tego terenu. Na wykonanie prac projektowych przeznaczono ponad 80 tys. złotych.

Wyczekując dalszych kroków dotyczących rewitalizacji podwórza, okoliczni mieszkańcy zaczęli zabiegać o podjęcie przez miasto chociaż prowizorycznych działań w sprawie dojazdów na zaplecza swoich posesji. Istniejąca nawierzchnia tamtejszych dróg jest bowiem w fatalnym stanie. – W chwili obecnej ta szutrowa droga wewnętrzna na całej swojej długości pokryta jest ogromnymi koleinami, które sprawiają mieszkańcom duży problem z dojazdem na podwórka swoich budynków. Tam naprawdę można uszkodzić samochód. Zaś po opadach deszczu powstają tam ogromne kałuże i błoto, które sprawiają, że trudno jest się tam przemieszczać nawet pieszo – stwierdził radny Żurek, który ponownie wystąpił z interwencją w imieniu mieszkańców.

Doskonale wiem, że przedmiotowy obszar przewidziany jest do generalnej przebudowy, bo tylko taka forma jego rewitalizacji ma sens – wskazał Żurek, mając nadzieję, że przebudowa tego terenu nastąpi w najbliższym z możliwych terminów. – Proszę jednak w imieniu mieszkańców, aby zarządca tego terenu na razie chociaż prowizorycznie wyrównał część tej wewnętrznej drogi dojazdowej. Przecież niewielka ilość żwiru czy też innego kruszywa, plus wynajęcie na parę godzin specjalistycznego sprzętu nie stanowić chyba będzie jakiegoś gigantycznego wydatku dla MZN-u. Osobiście jestem przekonany, te można to zrobić – zaapelował.

Wniosek radnego trafił do Miejskiego Zarządu Nieruchomości, będącego administratorem tego terenu. – Planowana rewitalizacja przedmiotowej przestrzeni podyktowana jest m.in. niewłaściwym stanem nawierzchni, który jest rezultatem sposobu jej eksploatacji przez mieszkańców okolicznych nieruchomości oraz użytkowników garaży. Podjęcie działań mających charakter doraźny i prowizoryczny, w kontekście rozpoczętego już procesu inwestycyjnego służącego realizacji kompleksowej przebudowy, byłoby nieracjonalne z punktu widzenia konieczności poniesienia nakładów finansowych na taki cel, tym bardziej, że stan nawierzchni nie uległ znacznej zmianie na przestrzeni ostatnich lat – twierdzi Marek Suwalski, dyrektor MZN.

Zrealizowanie wniosku pana radnego winno się odbyć w wyniku partycypacji w kosztach pomiędzy wspólnotami mieszkaniowymi, jako faktycznymi użytkownikami rzeczonej posesji. W wyniku kilkuletnich prób z naszej strony doprowadzenia do takiego sposobu finansowania, nie uzyskano zgód mogących przyczynić się do realizacji proponowanego zamierzenia – dodał dyrektor.

O dalszych działaniach związanych z remontem lub rewitalizacją śródmiejskiego podwórza będziemy informować.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułWiosenne warsztaty w Krzyżowej już w sobotę
Następny artykułWystartowali w Lekkoatletycznych Indywidualnych Igrzyskach Dzieci [FOTO/WYNIKI]