Strona główna 0_Slider Każdego dnia czuwają nad bezpieczeństwem mieszkańców. Strażacy nagrodzeni i awansowani

Każdego dnia czuwają nad bezpieczeństwem mieszkańców. Strażacy nagrodzeni i awansowani [FOTO]

0

Za odwagę, oddanie służbie i codzienną gotowość niesienia pomocy oraz ratowania ludzkiego życia strażacy zostali dziś odznaczeni medalami i wyróżnieniami. Podczas uroczystego apelu z okazji Powiatowego Dnia Strażaka przyznano również awanse na wyższe stopnie służbowe.

W 2022 roku na terenie podległym Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy odnotowano 1962 zdarzenia, w tym 680 pożarów oraz 1131 miejscowych zagrożeń (m.in. wypadki i kolizje drogowe, skutki wichur i opadów deszczu), w wyniku których zginęły 33 osoby a 177 zostało rannych, a także powstały straty o szacowanej wartości ponad 17 mln 216 tys. złotych. Dzięki podjętym działaniom ratowniczym uratowano mienie o szacowanej wartości 46 mln 548 tys. złotych. W ubiegłym roku na terenie Świdnicy strażacy interweniowali 564 razy.

W stałej gotowości bojowej na terenie powiatu pozostaje 17 strażaków Państwowej Straży Pożarnej, w tym 2 dyżurnych Stanowiska Kierowania. Dodatkowo 8 strażaków pozostaje w dyspozycji na dyżurze domowym. Do wykonywania zadań ochrony przeciwpożarowej dodatkowo na terenie powiatu funkcjonują 43 jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, w tym 21 jednostek włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W 2022 roku jednostki ochrony przeciwpożarowej w powiecie świdnickim interweniowały co 3 godziny i 1 minutę.

30 maja 2023 roku na terenie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy odbyła się uroczysta zbiórka z okazji Dnia Strażaka, która była okazją do wręczenia strażakom decyzji o awansach na wyższe stopnie służbowe, odznaczeń oraz nagród za całoroczny trud w budowaniu profesjonalnego systemu ratowniczego na terenie powiatu świdnickiego.

Podczas uroczystego apelu 1 druh otrzymał „Odznakę Świętego Floriana Za Zasługi dla Społeczności Lokalnej”, 4 funkcjonariuszy odebrało Srebrną Odznakę „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”, 1 funkcjonariusz otrzymał Brązową Odznakę „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”. Ponadto 1 druh otrzymał „Medal honorowy im. Bolesława Chomicza”, a 28 druhów OSP otrzymało Złote Srebrne i Brązowe „Medale za zasługi dla Pożarnictwa”. Komendant Główny PSP na wyższy stopień awansował 1 aspiranta. Z rąk Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP awanse na wyższe stopnie służbowe otrzymało również 15 podoficerów. Miał miejsce również awans w korpusie szeregowych 2 funkcjonariuszy. Miało miejsce również ślubowanie dwóch nowo przyjętych w szeregi KP PSP funkcjonariuszy – wylicza mł. bryg. Łukasz Grzelak z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy.

Podczas uroczystej zbiórki nastąpiło także wręczenie Nagród Starosty Świdnickiego za szczególny wkład pracy na rzecz ochrony przeciwpożarowej powiatu świdnickiego dla 6 funkcjonariuszy KP PSP w Świdnicy. Była to również okazja do oficjalnego przekazania z zasobów PSP samochodu ratowniczo-gaśniczego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Stanowicach. Po zakończonej uroczystości zaproszeni goście zostali zaproszeni na strażacką grochówkę.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułZderzenie na „trzydziestce piątce” pod Świebodzicami. Dwie osoby zostały ranne
Następny artykułSzkoły średnie powalczyły na piachu