Strona główna Artykuł sponsorowany Czym powinny charakteryzować się dobre materace do spania? Na te cechy zwróć...

Czym powinny charakteryzować się dobre materace do spania? Na te cechy zwróć uwagę!

0

Podczas urządzania sypialni zastanawiamy się nad doborem odpowiedniej kolorystyki, oświetlenia oraz łóżka. Niestety z mniejszą dbałością podchodzimy do wyboru materaca. To poważny błąd, który może mieć ogromny wpływ na komfort snu oraz stan zdrowia. W poniższym tekście dowiesz się, jakimi cechami charakteryzuje się dobry materac.

Materace do spania – decyzja ważna dla zdrowia

Mimo coraz szerszej oferty różnorodnych łóżek czy materacy wiele osób wciąż nie przykłada należytej uwagi do tego, na czym śpi. Dlatego w wielu domach zamiast wygodnych posłań znajdziemy rozkładane łóżka albo kanapy służące zarówno jako dzienna sofa w salonie, jak i miejsce noclegowe dla domowników.

Czasem to wynik bardzo ograniczonej przestrzeni mieszkalnej, częściej jest to jednak efekt braku zainteresowania tematem higieny snu. A ten zazwyczaj zaczyna być ważny dopiero wtedy, kiedy nasze ciało zaczyna wysyłać sygnały alarmowe.

Co może świadczyć o tym, że mamy źle dobrany materac?

 • bóle kręgosłupa oraz mięśni,
 • skurcze lub napięcia w okolicy karku,
 • częste bóle głowy, migreny,
 • drętwienie kończyn,
 • chroniczne zmęczenie spowodowane brakiem regenerującego snu,
 • przewlekłe problemy ze snem.

Czym charakteryzują się materace do spania wysokiej jakości? 

Przed dokonaniem zakupu warto poświęcić trochę czasu na zbadanie tematu i wstępne rozeznanie. Dobrym pomysłem będzie też odwiedzenie kilku sklepów czy salonów, aby osobiście wypróbować różne dostępne modele. Dzięki temu sami będziemy się mogli przekonać, czy materace do spania sprężynowe rzeczywiście będą nam odpowiadały bardziej niż te z pianką memory. A może idealna okaże się opcja, której na początku nawet nie rozważaliśmy?

Na rynku jest dostępnych wiele wariantów od różnych producentów. Do wyboru mamy materace piankowe, hybrydowe, medyczne, nawierzchniowe (tzw. topery) oraz materace różniące się od siebie wkładem (naturalnym, sprężynowym, kieszeniowym). Sprawdź ofertę materacy do spania tutaj: https://www.agatameble.pl/meble/materace-i-stelaze/materace.

Na jakie cechy materaca powinniśmy zwrócić uwagę?

 • Materiał wypełnienia – najlepsze sklepy dają gwarancję jakości na co najmniej kilka lat;
 • Poziom twardości – wybrany model powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb;
 • Wymiary dopasowane do ramy łóżka – długość, szerokość, wysokość;
 • Liczba warstw oraz stref, z których składa się dany model;
 • Atesty – jeśli jest to materac o specjalnym przeznaczeniu (np. materac dla alergików lub medyczny);
 • Materiał poszycia / pokrowiec;
 • Zdolność do termoregulacji.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując materac do spania?

Zastanówmy się nad budżetem – na materacu nie warto oszczędzać, bo nierzadko za ceną idzie jakość. Nie trzeba oczywiście od razu sięgać po ekskluzywne materace do spania, których cena może oscylować w okolicy kilkunastu tysięcy złotych. Niezły materac kupimy już za kilkaset złotych, ceny tych lepszych jakościowo wynoszą około 2 tysiące i więcej. Może się wydawać, że to dużo, ale jest to inwestycja na lata.

Kolejną istotną rzeczą jest dopasowanie materaca dla konkretnych potrzeb. Zakup tylko dla siebie to jeszcze nie taki problem, ale materac do łóżka dwuosobowego to już większe wyzwanie. Dlatego trzeba pamiętać o różnicy wzrostu, wagi oraz upodobań każdego z partnerów. Nie zapominajmy, że materace mogą się od siebie różnić także wysokością! Jeśli kupujesz materac do łóżka dwuosobowego, zastanów się, czy lepszy będzie jeden duży czy dwa jednoosobowe.

Dobre materace do spania istnieją i nie zawsze muszą kosztować fortunę, jednak wybór odpowiedniego modelu może nastręczać pewnych trudności. Dlatego warto poświęcić trochę czasu na poznanie rynku, aby dokonać mądrego zakupu. Twoje zdrowie bardzo na tym zyska.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułMistrzowie parkowania [FOTO]
Następny artykułOdcinek kolejnej drogi powiatowej zyskuje nową nawierzchnię [FOTO]