Strona główna 0_Slider Będzie można wyszaleć się na rowerze. Ruszyła budowa singletracków

Będzie można wyszaleć się na rowerze. Ruszyła budowa singletracków

0

Od ponad tygodnia miłośnicy dwóch kółek oraz jazdy po górach mogą korzystać z nowej trasy rowerowej Strefy MTB Sudety, którą wytyczono na terenie gminy Świdnica. W najbliższych miesiącach do dyspozycji fanów aktywnego spędzania czasu wśród przyrody oddane zostaną kolejne trasy rowerowe – tym razem typu singletrack. Właśnie rozpoczęto budowę pierwszej z nich.

Singletracki to specjalnie zaprojektowane terenowe ścieżki do jazdy rowerem górskim. Trasy tego typu są jednokierunkowe, mają niewielką szerokość dostosowaną do poruszania się rowerem, a także są rozróżnione kolorystycznie według trudności. Projektowane są przy tym w taki sposób, aby umożliwiać korzystanie z nich przez szerokie grono odbiorców – od początkujących po doświadczonych rowerzystów.

Takie właśnie trasy powstaną w najbliższym czasie na terenie gminy Świdnica. Ich budowę, realizowaną w ramach dużego projektu rozbudowy infrastruktury turystycznej, przewidziano w Bystrzycy Górnej oraz Lubachowie. Zgodnie z opracowaną wcześniej koncepcją, w ramach inwestycji w Bystrzycy Górnej powstaną trzy pętle ścieżek typu singletrack o szerokości od 1 do 2 metrów i łącznej długości 5670 metrów. Pierwsza trasa (pętla zielona) o długości 700 metrów będzie trasą łagodną z niewielkimi nachyleniami. Druga trasa (pętla niebieska) ma mieć długość 3470 metrów, natomiast trzecia (pętla czerwona) – 1500 metrów (zjazd z obu pętli odbywałby się trasą żółtą). Swój początek wszystkie trasy będą miały przy lokalnym boisku piłkarskim. W Lubachowie przewidziano utworzenie toru treningowego o długości 528 metrów, którzy w przyszłości sąsiadować miałby z projektowanym pumptrackiem – specjalnym torem pełnym zakrętów i niewielkich wzniesień.

Wszystkie ścieżki mają zostać oznakowane słupkami, zaś na starcie przewidziano ustawienie mapy tras z opisem ich trudności i kilometrażem, a także regulaminem korzystania z tras. Trasy powstaną w miejscu istniejących ścieżek wydeptanych przez pieszych i zwierzęta, które zostaną dostosowane do potrzeb rowerowych. W ramach prac budowlanych nie przewiduje się wycinki drzew, a jedynie przycięcie krzewów znajdujących się w bezpośredniej bliskości ścieżek. Z uwagi na fakt, że będą one przebiegać w granicach Obszaru Chronionego Krajobrazu „Góry Bardzkie i Sowie”, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska we Wrocławiu wydała stosowne zalecenia dotyczące sposobu realizacji robót.

W poniedziałek poinformowano o rozpoczęciu pierwszych prac. – Rozpoczęto budowę pierwszej pętli single track w sołectwie Bystrzyca Górna, powstającej w ramach rozbudowy infrastruktury turystycznej w dolinie rzeki Bystrzycy i Piławy. W związku z powyższych zwracamy się z apelem do rowerzystów o niekorzystanie z tras, nie są one jeszcze gotowe, a co za tym idzie – bezpieczne – mówi Janusz Waligóra, rzecznik prasowy Urzędu Gminy Świdnica.

Na wykonanie obu tras rowerowych trafi w sumie 735 tys. złotych. Mają one powstać do lipca tego roku.

/mn/

Poprzedni artykułNasi zawodnicy najlepsi we Wrocławiu
Następny artykułSłodko-gorzki weekend świdniczanina w nowym samochodzie i nowej kategorii [FOTO]