Strona główna Artykuł sponsorowany 5 wskazówek, które pomogą zaplanować oświetlenie tarasu i balkonu

5 wskazówek, które pomogą zaplanować oświetlenie tarasu i balkonu

0
Gdy wraz z wiosną przychodzą dłuższe dni i ciepłe wieczory, chętniej przebywamy na zewnątrz. Ogrody, tarasy i balkony ożywają, wraz z upływem wiosennych tygodni zapraszając do siedzenia na powietrzu coraz dłużej. Przemyślany dobór oświetlenia zewnętrznego sprawi, że wieczory na dworze będą jeszcze przyjemniejsze.

Funkcje oświetlenia zewnętrznego

Projektując zewnętrzne oświetlenie, musimy wziąć pod uwagę kilka jego aspektów. Niezależnie od tego, czy mowa o ogrodzie, czy tarasie, światło musi spełniać kilka funkcji:

  • zapewnienie bezpieczeństwa – dotyczy to głównie ogrodu, gdzie poruszamy się po ścieżkach, ale na źle oświetlonym tarasie również łatwo się potknąć;
  • stworzenie odpowiedniej atmosfery – podświetlenie konkretnych elementów architektury, roślin, malowniczych zakamarków;
  • funkcja dekoracyjna, także w ciągu dnia, kiedy światło jest wyłączone.

Uwzględniając główne funkcje oświetlenia zewnętrznego, przygotowaliśmy kilka wskazówek, które pomogą wybrać lampy piękne, bezpieczne i zgodne z potrzebami użytkowników.

1. Oświetlenie alejek w ogrodzie

Aby ogród był miejscem bezpiecznym także po zmroku, przede wszystkim trzeba pamiętać o zamontowaniu lamp oświetlających ścieżki i alejki. W tej roli znakomicie sprawdzają się lampy w postaci słupków, instalowane bezpośrednio w ziemi. Światło powinno być średnio intensywne – na tyle jasne, by dobrze oświetlało ziemię, jednocześnie jednak nie może razić w oczy.

Bardzo istotne jest, by lampy montowane bezpośrednio przy ścieżkach były stabilne i odporne na mechaniczne uszkodzenia. Można bowiem założyć, że zostaną nie raz kopnięte lub uderzone kołem dziecięcego rowerka.

2. Bezpieczeństwo użytkowników

Pamiętajmy, że oświetlenie tarasowe czy ogrodowe jest stale wystawione na działanie czynników atmosferycznych. Nie może to być więc zwykła lampa stojąca, podłączona do leżącego w trawie przedłużacza. Wybierajmy źródła światła dedykowane na zewnątrz. Charakteryzują się one wysokim stopniem ochrony przed takimi zjawiskami jak wilgoć czy bardzo niskie temperatury.

Planując umieszczenie na zewnątrz lamp zasilanych sieciowo, należy pamiętać, że jedynym bezpiecznym rozwiązaniem jest w tym przypadku poprowadzenie okablowania pod ziemią. Świetnym pomysłem, jeżeli nie chcemy podłączać w ogrodzie elektryczności, są lampy solarne. Ich dodatkowe zalety to oczywiście oszczędność energii, a także możliwość swobodnego przemieszczania.

3. Właściwy rodzaj i styl lampy

Podobnie jak przy planowaniu oświetlenia wewnętrznego, także i w tym przypadku kierujemy się ogólnym wystrojem ogrodu lub tarasu. Styl lampy powinien być spójny z całą stylistyką miejsca, w którym chcemy ją umieścić.

Przykładowo na tarasie urządzonym w industrialnym stylu, świetnie wyglądać będą modernistyczne latarnie lub metalowe kinkiety z kloszami rodem z hal fabrycznych. W rustykalnym ogrodzie, pełnym kwitnących krzewów i krętych ścieżek, idealnie sprawdzą się np. latarenki z giętego metalu. Nowoczesne ogrodowe lampy solarne w formie dużych kamieni lub kul dopełnią styl zarówno minimalistyczny, jak i romantyczny.

4. Światła na balkon

Oświetlenie zewnętrzne wykorzystujemy również na balkonach. Nawet malutki balkon w bloku może stać się uroczym miejscem do spędzania ciepłych wieczorów.

Wybierając balkonowe źródło światła, tak jak w przypadku każdego innego oświetlenia zewnętrznego, musimy pamiętać o bezpieczeństwie. Dobrym wyborem będą zatem lampy o wysokim stopniu szczelności.

Do montowania oświetlenia na balkonie z powodzeniem wykorzystamy ściany i sufit. Sprawdzą się tu wszelkiego rodzaju kinkiety i plafony. Instalując lampy zasilane sieciowo, koniecznie pamiętajmy o dobrym zabezpieczeniu kabli przed czynnikami atmosferycznymi.

5. Systematyczna konserwacja

Projektując oświetlenie tarasu czy ogrodu łatwo się „rozpędzić” i stracić umiar. Nie da się ukryć, że dziesiątki lampionów rozmieszczonych wśród ścieżek i krzewów, wyglądają wprost bajecznie. Pamiętajmy jednak, że lampy te, wystawione wciąż na działanie czynników atmosferycznych, brudzą się szybciej, niż wewnętrzne. Konieczne jest więc ich regularne czyszczenie i konserwacja.

Wybierając zewnętrzne źródła światła, najlepiej zapoznajmy się zawczasu z instrukcją konserwacji podaną przez producenta. Oszczędzi nam to późniejszego stresu i dodatkowych wydatków.

Choć wybór lamp zewnętrznych i ich przemyślane rozlokowanie może stanowić spore wyzwanie, warto je podjąć. Efekt w postaci rozświetlonych ogrodowych ścieżek i migoczących lampionów na tarasie wynagrodzi każdy wysiłek.

Duży wybór lamp zewnętrznych znajdziesz w sklepie Lampy Studio.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułWalczyli o prym w dolnośląskim czempionacie [FOTO, WYNIKI]
Następny artykułŚwidniczanie w najlepszej czwórce drużyn w Polsce!