Strona główna 0_Slider W ubiegłym roku przyjęli ponad 7700 zgłoszeń i wystawili blisko 620 mandatów....

W ubiegłym roku przyjęli ponad 7700 zgłoszeń i wystawili blisko 620 mandatów. Świdnicka straż miejska ma już 32 lata

0

Mniej wykroczeń związanych ze spożywaniem alkoholu w miejscach publicznych oraz zakłócaniem spokoju, więcej interwencji dotyczących wykroczeń drogowych oraz więcej zdarzeń ujawnionych dzięki kamerom miejskiego monitoringu, a także odejście kolejnego funkcjonariusza do innej służby mundurowej. Świdniccy strażnicy miejscy podsumowali 2022 rok. Sprawozdanie z ich działalności zostanie zaprezentowane podczas najbliższego posiedzenia Rady Miejskiej.

Straż Miejska w Świdnicy pełni służebną rolę na terenie naszego miasta już od 32 lat. Zdobyte w tym okresie doświadczenie pozwala dzisiaj tej formacji skutecznie chronić porządek publiczny oraz w pełnym zakresie spełniać przypisaną jej rolę wobec społeczności lokalnej – wskazuje komendant Marek Fiłonowicz w dorocznym raporcie podsumowującym pracę municypalnych. – Rok 2022 to kolejny rok z rzędu, w którym liczba interwencji na zgłoszenia mieszkańców utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Pomimo niezmiennej od lat liczby etatów oraz odpływu naszych funkcjonariuszy do innych służb mundurowych z wszystkich sił staramy się sprostać oczekiwaniom społeczności lokalnej, która zwracając się do nas o pomoc, daje wyraz zaufania oraz potrzeby istnienia Straży Miejskiej w Świdnicy – dodaje komendant. W 2022 roku strażnicy otrzymali od świdniczan 7750 zgłoszeń. Rok wcześniej było ich 7765.

mat. Straży Miejskiej w Świdnicy

Według wyliczeń przedstawionych w rocznym raporcie, w 2022 roku zmniejszyła się liczba interwencji związanych z łamaniem ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. W ubiegłym roku było ich 3247, zaś w roku 2021 – 4044.  – Naruszenia przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości w 2022 roku zanotowały spadek. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt wynikający ze zintensyfikowania działań w innych obszarach oraz zmianą metodyki działania, ukierunkowaną na uzyskanie pożądanego efektu – ograniczenia przypadków naruszania przedmiotowej ustawy. Istotną kwestią w powyższym zakresie jest też fakt, iż nasze szeregi opuścił kolejny strażnik, który podjął pracę w Policji (w 2021 roku było to 5 osób) oraz znaczne zaangażowanie funkcjonariuszy naszej jednostki w działania związane z napływem fali uchodźców z Ukrainy. Odstąpiono od nakładania mandatów karnych w stosunku do osób popełniających wykroczenia w warunkach recydywy, położono większy nacisk na wnioskowanie w sądach kar ograniczenia wolności oraz kar aresztu, rozszerzono zakres stosowania kierowania wniosków o ukaranie w trybie przyspieszonym. Jasność przepisów, a także intensywność podejmowanych przez strażników działań polegających m.in. na częstych kontrolach miejsc, w których w latach ubiegłych dochodziło do tego rodzaju wykroczeń, a także stosowana restrykcyjność w ramach tych działań daje takie wyniki – tłumaczy Fiłonowicz.

Mniej niż rok wcześniej było też interwencji związanych z zakłócaniem spokoju i porządku publicznego – odnotowano spadek z 3099 do 2805. – Naruszenia przepisów w zakresie zakłócania spokoju i porządku publicznego w roku ubiegłym wykazały niewielki spadek (10%) do roku 2021. Spadek ten nie wynika bezpośrednio ze znaczącej poprawy sytuacji, lecz jest wynikiem wielu składowych opisanych powyżej. Trudno jest w sposób istotny ograniczać tego typu wykroczenia, gdyż wynikają one bezpośrednio z instynktownych zachowań ludzkich trudnych do przewidzenia, często wynikających z nadmiernego spożycia alkoholu – wyjaśnia komendant.

Strażnicy częściej podejmowali działania dotyczące przypadków łamania przepisów w zakresie obyczajności publicznej, czyli tzw. nieobyczajnych wybryków i używania słów nieprzyzwoitych – wzrost z 1469 w roki 2021 do 3047 w roku 2022. – Dane pokazują, że mamy do czynienia ze znacznym wzrostem zdarzeń w tej przestrzeni. Należy stwierdzić, że sprawcami wykroczeń związanych z naruszeniem norm obyczajności publicznej, w większości przypadków jest niewielka grupa osób bezdomnych, dysfunkcyjnych, uzależnionych od alkoholu i innych środków. Wielokrotnie strażnicy podejmowali kilka interwencji dziennie w stosunku to jednej osoby. Zmiana metodyki działania spowodowała, że znacząca część tych osób w roku ubiegłym, dzięki naszym działaniom, odbywała kary aresztu, co miało pozytywny wpływ na sytuację w zakresie występowania wykroczeń z zakresu obyczajności publicznej. Znaczący wpływ na zwiększenie wykrywalności przypadków w zakresie obyczajowości publicznej miał też fakt zintensyfikowania działań monitoringu wizyjnego i jego rozbudowa. Należy jednoznacznie stwierdzić, iż skala problemów w powyższym zakresie nie jest adekwatna do wielkości Świdnicy i wynika z funkcjonowania na naszym terenie osób bezdomnych z innych gmin. Straż stara się przeciwdziałać tego typu zachowaniom wspólnie z innymi instytucjami, takimi jak MOPS, Służba Więzienna, Policja, Sądy oraz organizacje pożytku publicznego – wskazuje szef świdnickich strażników.

mat. Straży Miejskiej w Świdnicy

Świdniccy municypalni od kilku lat sporo uwagi poświęcają kwestii utrzymania czystości i porządku w gminie. W ubiegłem roku podjęli oni 715 interwencji, przy czym w roku 2021 było ich 1154. Działania te dotyczyły także walki ze smogiem. W minionym roku przeprowadzono 151 kontroli związanych z zadymianiem powietrza i spalaniem odpadów. W wyniku podjętych działań nałożono 8 mandatów karnych, skierowano 1 wniosek o ukaranie do sądu, a w 12 przypadkach zastosowano pouczenie.

Należy uściślić, że kontroli w kotłowniach i lokalach mieszkalnych strażnicy dokonali 26 razy, z czego 3 razy zastosowano postępowanie mandatowe, a dwukrotnie pouczono sprawców czynu zabronionego i skierowano jeden wniosek do sądu. W 75 przypadkach zgłoszenia mieszkańców nie potwierdziły się. W obiektach tych paliwo służące za wkład do pieca było prawidłowe. Duże znaczenie ma tutaj umiejętność palenia w piecach, która w dużej mierze ma wpływ na to, co wylatuje z kominów naszych domów, jak również jakość paliwa, która jest stosowana w piecach. Strażnicy w ramach prowadzonych kontroli uświadamiają mieszkańców, jaki sposób palenia w piecu jest najlepszy i dlaczego. W 36 przypadkach postępowania dotyczyły zgłoszeń związanych ze spalaniem odpadów na ogródkach przydomowych, ogrodach działkowych i innych terenach otwartych. W 2 przypadkach zastosowano postępowania mandatowe a w 3 zastosowano formę pouczenia. W pozostałych sytuacjach zgłoszenia o termicznym przetwarzaniu odpadów nie potwierdziły się – przywołuje Fiłonowicz.

Strażnicy zajmowali się również sprawdzaniem złożonych deklaracji „śmieciowych”. W wyniku 33 przeprowadzonych kontroli nałożono 2 mandaty karne, 8 osób pouczono, 24 sprawy przekazano do dalszego prowadzenia przez inne instytucje. – Najpoważniejsze nieprawidłowości odnotowano w miejscach zbiorowego zakwaterowania obcokrajowców (hotele robotnicze). Działania nasze nie są ukierunkowane na represjonowanie sankcjami karnymi osób niestosujących się do przedmiotowych przepisów lecz ich pouczanie, uświadamianie i wskazywanie nieprawidłowości w tym zakresie – wskazuje komendant.

Strażnicy podejmowali również interwencje związane z wykroczeniami drogowymi. – Wciąż wzrastająca ilość pojazdów jeżdżących po naszych drogach wraz z coraz większym deficytem miejsc do ich parkowania skutkuje tym, że pojazdy samochodowe parkowane są często niezgodnie z przepisami, a nawet w sposób bezpośrednio zagrażający bezpieczeństwu ruchu drogowego. Kontrola w tym zakresie nie może być zatem pomijana przez straże zwłaszcza w zapewnieniu porządku w parkowaniu pojazdów na terenie miasta. Stąd też rola, jaką pełni tu straż, choć niewdzięczna, przyczynia się do utrzymania ładu komunikacyjnego. W 2022 roku strażnicy w przeważającej mierze podejmowali działania na zgłoszenia obywateli. Ujawnili na terenie naszego miasta 1998 wykroczeń drogowych. Udzielono 870 pouczeń, w 169 przypadkach czynności zakończono postępowaniem mandatowym. Sporządzono 94 wniosków o ukaranie do sądu. Są to dane tylko z tych postępowań, które na koniec roku zostały rozstrzygnięte – zaznaczono w sprawozdaniu.

W 2022 roku dzięki kamerom miejskiego monitoringu ujawniono 1019 zdarzeń, czyli o 140 więcej niż rok wcześniej. Doprowadziło to do zatrzymania 6 osób, ujawnienia 4 przestępstw oraz 298 przypadków spożywania alkoholu w miejscu publicznym. Na podstawie monitoringu pouczono 213 osób, nałożono 89 mandatów karnych, a w 70 przypadkach skierowano wnioski o ukaranie do sądu. – W straży miejskiej obsługa systemu monitoringu zapewniona jest w trybie ciągłym, całodobowo przez wszystkie dni w tygodniu przez cywilnych operatorów monitoringu Straży Miejskiej. Obecnie osoba taka w trakcie zmiany obsługuje 118 kamer, urządzenie blokujące wjazd do Rynku od ulicy Kotlarskiej oraz monitoring alarmowy placówek oświatowych oraz obiektów użyteczności publicznej (30 obiektów w tym Urząd Miasta Świdnicy). Zainstalowany system pozwala nie tylko na bieżącą kontrolę wizualną miejsc, ale daje także możliwość rejestracji i odczytu danych w formie cyfrowych nagrań obrazu. Zapisany, wykorzystywany jest jako materiał dowodowy w prowadzonych czynnościach procesowych. Pomaga również Policji w prowadzeniu śledztw i dochodzeń. W tym zakresie Straż Miejska prowadzi ścisłą współpracę udostępniając podgląd miejsc i zdarzeń w trybie natychmiastowym. W 2022 roku Policja zwracała się do naszej jednostki 98 razy z wnioskiem o udostępnienie zapisów z monitoringu w związku z prowadzonymi dochodzeniami, śledztwami i czynnościami wyjaśniającymi – podkreślono w opracowaniu.

W sumie w 2022 roku municypalni nałożyli 619 mandatów na kwotę 73 115 złotych. Najwięcej z nich wystawiono w związku z łamaniem ustawy o wychowaniu w trzeźwości – 296 mandatów na kwotę 29 580 złotych. W przypadku wykroczeń komunikacyjnych wystawiono 145 mandatów na kwotę 18 470 zł, a za wykroczenia przeciwko obyczajności nałożono 55 mandatów na kwotę 5550 zł, kierując przy tym 83 wnioski o ukaranie do sądu.

mat. Straży Miejskiej w Świdnicy

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykuł150 tys. złotych na wymianę kopciuchów w gminie Świdnica. Przyznano dotacje
Następny artykułWygrywają turniej bez straty gola [FOTO]