Strona główna Wydarzenia Świdnica Świdnica z dopłatą na zagospodarowanie niedokończonego hospicjum przy Leśnej. Czy to wystarczy?

Świdnica z dopłatą na zagospodarowanie niedokończonego hospicjum przy Leśnej. Czy to wystarczy?

0

Świdnickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego zajmie się zagospodarowaniem działki przy ulicy Leśnej, na której znajduje się nieukończona budowa hospicjum. Miasto na ten cel otrzymało 3,8 mln z Funduszu Dopłat w ramach rządowego programu budownictwa komunalnego z Banku Gospodarstwa Krajowego, ale na realizację potrzeba ponad 13 milionów zł.

Wizualizacja przedstawiająca docelowy wygląd obiektu mieszkalnego przy Leśnej (mat. UM Świdnica)

Przypomnijmy, w 2014 roku prace przy budowie ośrodka opieki dla osób w ostatniej fazie choroby nowotworowej, które potrzebują stałej pomocy pielęgniarskiej i lekarskiej, rozpoczęło Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum”. Niekorzystny splot wydarzeń zmusił Towarzystwo do odstąpienia od rozpoczętej budowy stacjonarnego hospicjum, której stopień zaawansowania określono na nieco ponad 27%. Na mocy ugody niedokończoną inwestycję przejęło miasto. Pod koniec kwietnia 2020 roku działka przy ulicy Leśnej, wraz z porzuconą budową hospicjum, została wystawiona na sprzedaż pod zabudowę mieszkaniowo-usługową, jednak pomimo kilkukrotnie podjętych prób nie udało się znaleźć kupca na ten teren.

Nieukończona budowa hospicjum przy ul. Leśnej

Pod koniec ubiegłego roku prezydent Świdnicy poinformowała o rozmowach prowadzonych ze Świdnickim Towarzystwem Budownictwa Społecznego, które miałoby przejąć teren z niedoszłym budynkiem hospicjum. Zamiar stał się faktem.

Jak informuje Urząd Miejski, kwotę w wysokości 3 860 159,70 zł miasto wniesie aportem do Świdnickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego i obejmie nowe udziały w spółce. Pieniądze przeznaczone są na budowę mieszkań przy ul. Leśnej. 28 mieszkań i 42 miejsca postojowe powstaną w miejscu porzuconej budowy hospicjum. Spółka ma już nowy projekt architektoniczno-budowlany i techniczny budynku oraz pozwolenie na budowę.

– Na razie wszystko idzie zgodnie z planem. Obecnie czekamy na decyzję BGK w kwestii przyznania 3,9 mln zł kredytu w ramach rządowego programu popierania budownictwa społecznego. Wystąpiliśmy także o blisko 1,4 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa BGK – mówi Marek Zawisza, prezes ŚTBS. – Jeśli spółce uda zdobyć środki na sfinansowanie inwestycji, szacowanej na ponad 13,8 mln zł, w październiku możliwe będzie rozpoczęcie robót budowlanych – dodaje.

Zakończenie budowy planowane jest na styczeń 2025 roku, a zasiedlenie budynku na luty 2025 roku – podaje magistrat.

/opr. red./

Poprzedni artykułJak wybrać oliwę z oliwek odpowiednią do smażenia?
Następny artykułSukcesy świdnickich recytatorów