Strona główna 0_Slider Rusza przebudowa ogródka jordanowskiego i śródmiejskiego podwórka. Będą parkingowe utrudnienia

Rusza przebudowa ogródka jordanowskiego i śródmiejskiego podwórka. Będą parkingowe utrudnienia

0

W przyszłym tygodniu ruszą prace związane z rewitalizacją tzw. ogródka jordanowskiego położonego między ulicami 1 Maja a Marii Konopnickiej, a także z przebudową podwórza między ulicami Przechodnią a Teatralną. Realizacja inwestycji będzie wiązała się z parkingowymi utrudnieniami dla zmotoryzowanych, dlatego świdnicki magistrat już teraz apeluje do mieszkańców.

Od poniedziałku, 17 kwietnia wykonawca przystąpi do robót rozbiórkowych na terenie Ogródka Jordanowskiego, a dzień później  wewnątrz kwartału ulic Przechodnia – Teatralna – Bohaterów Getta – Mennicka. Prace te prowadzone będą przez około 3 tygodnie. W tym czasie uniemożliwione będzie parkowanie na parkingu przy ulicy Marii Konopnickiej wzdłuż ogrodzenia Ogródka Jordanowskiego oraz na podwórku od strony ulicy Teatralnej – informuje Magdalena Dzwonkowska, rzecznik Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

Prosimy o usunięcie samochodów z tych miejsc najpóźniej do godziny 7.00 rano, 17 kwietnia przy ogródku i 18 kwietnia na podwórku. Właścicieli i najemców garaży (od strony podwórka) przy ul. Teatralnej prosimy o nieużytkowanie ich przez czas trwania robót rozbiórkowych. Ponadto mieszkańców budynków przy ulicy Przechodniej 4, 5, 6, 8, 10 i Mennickiej 11 prosimy o niekorzystanie z drzwi prowadzących na podwórko. Za wszelkie utrudnienia przepraszamy i prosimy o cierpliwość i zrozumienie, prace te prowadzone są z myślą o mieszkańcach Świdnicy – mówi Joanna Salus-Komorowska, dyrektor wydziału przetargów i inwestycji miejskich świdnickiego magistratu.

Jak ma się zmienić tzw. ogródek jordanowski? – Zakres przewidzianych do realizacji prac obejmuje wykonanie: alejek, nasadzeń zieleni niskiej, okrywowej i wysokiej, a także oświetlenia terenu lampami parkowymi, monitoringu, montażu ławek i koszy, poidła, stojaków rowerowych oraz fontanny. Powstanie nowy plac zabaw wraz ze strefą rodziców osłoniętą pergolą. Cały teren będzie ogrodzony. Nowością na placu zabaw będą krzywe lustra – wyliczała niedawno rzecznik świdnickiego magistratu.

Odbudowywana fontanna o wymiarach 4x8m ma mieć formę prostej niecki z systemem dysz wodnych i podświetleniem lampami LED. Z kolei planowany plac zabaw będzie wyposażony w piramidę linową, potrójną huśtawkę oraz trzy sztuki krzywych luster. Oprócz siedzisk w strefie dla rodziców, na zielonym terenie pojawi się również 20 ławek. Planowany jest też montaż 20 koszy na śmieci, dwóch obrotowych kamer monitoringu, a także 12 latarń. – Ponadto rozebrane zostaną budynki usługowe i gospodarcze, które nie są użytkowane, a ich stan techniczny jest katastrofalny. Na ścianie budynku, znajdującego się przy rewitalizowanym terenie, pojawi się mural – zaznaczała Dzwonkowska. Jak sprecyzowano w dokumentacji projektowej, ponieważ „w obiektach przeznaczonych do rozbiórki w XIX wieku funkcjonowała fabryka organów Christiana Schlaga, zaplanowano na ścianie budynku wykonanie muralu upamiętniającego ten fakt”.

Jakie z kolei są plany dla podwórza położonego między ulicami Przechodnią, Bohaterów Getta, Teatralną i Mennicką? – Prace na podwórku obejmą m.in. rozbiórkę niezamieszkałych i nieużytkowanych budynków, rozbiórkę muru wraz z ogrodzeniem, budowę chodników, miejsc postojowych, ciągów pieszo-jezdnych, jezdni z kostki granitowej wraz z ukształtowaniem terenu, wykonanie powierzchni zielonych (trawy, byliny, krzewy ozdobne, drzewa), budowę zadaszonych miejsc gromadzenia odpadów stałych z dachami zielonymi, wykonanie elementów małej architektury, wykonanie instalacji sanitarnej, elektrycznej i teletechnicznej, w tym budowę oświetlenia i monitoringu – informowała rzecznik Urzędu Miejskiego.

Na realizację prac w ogródku jordanowskim oraz na podwórzu położonym między Teatralną a Przechodnią przeznaczono 4,7 mln złotych. Planuje się, że inwestycja zakończy się w ciągu 13 miesięcy od dnia podpisania umowy.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułWalczą o puchar dyrektora w międzyszkolnym turnieju League of Legends [FOTO]
Następny artykułMa 49 lat i troje dzieci. Tomasz Zaraś walczy z glejakiem, pilnie potrzebna pomoc